Lenkų sociologas prof. Henrykas Domańskis tvirtino, kad Rusijos invazija į Ukrainą atvėrė žmonėms akis apie tikruosius Kremliaus metodus, įskaitant ir Smolensko lėktuvo katastrofą.
Profesorius nemano, kad diskusijos apie tai, kaip tiksliai įvyko avarija ir ar įvyko vienas pakels žmones, ypač praėjus 12 metų nuo tragedijos. Tačiau jo nuomone „invazija į Ukrainą privertė žmones suprasti, kokius metodus gali panaudoti Rusija, turėdama siekį kažką užpulti“.
Būtent agresija prieš Ukrainą verčia visuomenę manyti, kad Maskva galėjo nužudyti prezidentą Lechą Kaczyńskį, teigia Domańskis, kuris įrodinėja, kad Rusija pasirodė esanti pakankamai negailestinga, kad būtų neįmanoma atlikti tokius veiksmus.
Žmonės vis atviresni galimybei, kad Smolenskas nebuvo tik nelaimingas atsitikimas
Tai ne atvejis, kai valdantieji Įstatymas ir teisingumas (PiS) grįžta prie teorijų, kad Smolenskas yra rusų darbas dėl karo. Žmonės vis atviresni galimybei, kad Smolenskas nebuvo tik nelaimingas atsitikimas. Dar 2010 metais tik 13 procentų apklaustųjų tikėjo prezidento žmogžudyste. Prieš dvejus metus šis skaičius buvo 24 proc. Šiandien, prasidėjus karui – 48 proc.
Taip yra todėl, kad 2010 m. dauguma žmonių buvo pasirengę tikėti, kad rusams nebuvo prasmės žudyti Lechą Kaczyńskį. Tačiau šiandien daugelis žmonių supranta, kodėl Lechą Kaczyńskį, griežtą Rusijos kritiką, Maskva laikė savo priešu, vertu nužudymo, ypač po jo misijos Tbilisyje 2008 m.
Be to, šiandien tikinčių, kad su Rusija įmanoma susitaikyti, skaičius yra žymiai mažesnis nei 2010 m., kai daugelis norėjo matyti santykių normalizavimą ir prekybos su Rusija plėtrą.