Keletas seksualinio išnaudojimo atvejų pakirto pasitikėjimą Katalikų Bažnyčia Prancūzijoje. Todėl Prancūzijos vyskupų konferencija nusprendė imtis priemonių gyventojų pasitikėjimui susigrąžinti.
Neseniai Strasbūro arkivyskupas emeritas prisipažino dėl netinkamo seksualinio elgesio su suaugusia moterimi. Prieš tai kitas vyskupas prisipažino, kad seksualiai prievartavo keturiolikmetę mergaitę. Be to, 11 Prancūzijos vyskupų įtariami nederamu seksualiniu elgesiu. Šie atskleidimai menkina Bažnyčios įvaizdį, rašo RCF, todėl dabar ji nori imtis priemonių savo reputacijai atkurti.
Teologė, gydytoja ir etikos profesorė Marie-Jo Thiel (Mari-Žo Til) pasisako už strategiją pasmerkti visus kaltininkus. Be to, ji prašo geriau rengti naujus vyskupus. Dabar jie turi išklausyti tik 48 valandų mokymo kursą Romoje, kuris turėtų juos parengti visam vyskupavimo laikotarpiui.
Naujai įsteigtas ekspertų komitetas vadovaus kiekvienam arkivyskupui ar vyskupui, susidūrusiam su piktnaudžiavimo byla, kurioje kaltininkas yra kitas vyskupas. Apie tai praneša „Le Pelerin“.
Be to, Vyskupų konferencija pabrėžė skaidrumo būtinybę. Vyskupas Yvesas Baumgartenas (Ivas Bomgartenas) sako, kad, pavyzdžiui, būtina nuolat informuoti katalikų bendruomenę apie sankcijas kaltininkams, kai jos bus galutinės.
Be to, pasauliečiai turi dalyvauti gerinant sąlygas Bažnyčioje.
„Turime atiduoti raktus patiems tikintiesiems”, – sakė Bažnyčios atstovas RCF. – Tikintieji turi ir gali būti įgalinti, pavyzdžiui, išmokti pastebėti įspėjamuosius ženklus. Kunigų vaidmuo tebėra labai svarbus siekiant išlaikyti pasitikėjimą ir užtikrinti šio dialogo skaidrumą. Apie tai parapijose būtina kalbėti kasdien”.
Organizacija „Agir Pour Notre Eglise” siekia, kad Bažnyčia taptų saugiais namais, rašo RCF. Alix Huon (Aliks Un), viena iš pasauliečių tinklo narių, sako, kad visi katalikai turėtų gauti ataskaitą apie piktnaudžiavimo atvejus.
Misijų kongresas, jaunų pasauliečių judėjimas, pasisako už tonuso laisvę. Jo vienas iš organizatorių Arnaud Bouthéonas (Arno Buteonas) sako, kad Misijų kongreso tikslas – padėti jaunimui susidoroti su skandalais Bažnyčioje ir neprarasti tikėjimo. Krizes jis vertina kaip galimybę kelti sau klausimus ir įtvirtinti pokyčius Bažnyčioje.
Jis sako: „Institucija turi suprasti, kad bet kokia kaina turi remtis tikinčiaisiais, o pokyčiai gali ateiti iš apačios. Pasauliečiai yra esminė ,priešpriešos jėga’, leidžianti kvestionuoti institucijos veikimą.”
Kai kas pasauliečių balsus laiko posūkiu katalikybės istorijoje. Tai, kad tiek daug katalikų ketina imtis veiksmų, yra ženklas, jog jų santykis su institucija labai pasikeitė, rašo „La Croix“. Vis daugiau katalikų nori dalyvauti diskusijose apie skandalus, pastebi Denisas Pelletieras. Jis yra istorikas ir Praktinės aukštųjų studijų mokyklos studijų direktorius. „Tai beveik galima laikyti socialiniu judėjimu, kuris Bažnyčioje yra gana retas reiškinys”, – sako jis „La Croix”.
Įsidėmėtina tai, kad dauguma pasauliečių nenusigręžia prieš Bažnyčią, bet yra pasirengę bendradarbiauti su ja siekiant įtvirtinti pokyčius. Kai kurie dvasininkai taip pat pasisako už glaudesnį dvasininkų ir pasauliečių bendradarbiavimą. Neseniai kai kurie iš jų parašė laišką, kuriame ragino vyskupus „liautis ignoravus tikinčiuosius, jų kunigus ir aukas”.
Popiežius Pranciškus taip pat prisidėjo prie diskusijų apie seksualinį išnaudojimą Prancūzijos Bažnyčioje, parašydamas laišką Prancūzijos vyskupų konferencijai. Apie tai praneša „Famille Chretienne“.
Laiške popiežius užtikrino Prancūzijos dvasininkus, kad šiuo neramumų laikotarpiu lieka jiems artimas.
„Nors Prancūzijos Bažnyčią vėl slegia kai kurių jos ganytojų piktnaudžiavimo tragedija, [popiežius Pranciškus] kviečia jus, nukreipus žvilgsnį į Kristaus kryžių, nenusivilti, bet ištvermingai dirbti, įsitikinus, kad Šventoji Dvasia lydi jus jūsų pastangose”, – popiežiaus vardu rašė kardinolas Pietro Parolinas.
Be to, popiežius paragino Prancūzijos dvasininkus įsiklausyti į prievartos aukų istorijas ir parodyti joms atjautą.