Trečiadienį pirmą kartą viešai prabilo dvi tariamos mozaikų kūrėjo tėvo Marko Rupniko prievartos aukos, kurios išsamiai papasakojo apie taktiką, kurią buvęs jėzuitas, kaip įtariama, naudojo, jomis manipuliuoti.
Italė Gloria Branciani (Glorija Brančiani) ir slovėnų kilmės Marjiam Kovač (Marjama Kovač), dabar jau panaikintos Lojolos bendruomenės Slovėnijoje seserys, pasidalijo savo istorijomis per gausią spaudos konferenciją Italijos žurnalistų profesinės sąjungos Romos biure.
Prie jų prisijungė aukšto rango advokatė Laura Sgrò (Laura Zgro), atstovavusi „VatiLeaks” skandalo klientams, taip pat prieš kelis dešimtmečius paslaptingomis aplinkybėmis dingusios italų mergaitės Emanuelos Orlandi šeimai.
59 metų G. Branciani pasakojo, kad į bendruomenę ją atvedė noras auginti savo dvasinį gyvenimą, tačiau ji patyrė dvasinį, psichologinį ir fizinį smurtą, kuris prilygo „visiškam jos tapatybės praradimui”.
Išsamiai nušviesdama M. Rupniko tariamo manipuliavimo dinamiką, ji papasakojo, kad šis daugialypis piktnaudžiavimas atspindėjo gilesnį ir intymesnį „piktnaudžiavimą sąžine” ir visiškai pažeidė gilų jos dvasinio gyvenimo intymumą.
Vienuolė teigė, kad M. Rupnikas naudojosi jos domėjimusi menu ir kultūra, „kad darytų spaudimą jos asmenybei”, o tai leido jam paveikti jos „idėjų, mąstymo, elgesio, apsirengimo būdo pokyčius”.
„Taigi, primesdamas savo dvasinę, teologinę ir meninę viziją, jis turėjo vis didesnę galią man, išskirtinę galią”, – sakė G. Branciani.
Viename iš pavyzdžių ji teigė, kad būdamas savo dailės studijoje, kurioje taip pat vykdavo jų dvasinio vadovavimo sesijos, M. Rupnikas, tapydamas, „žiūrėjo į mano kūno dalis”, o po to atliko G. Branciani seksualiai sugestyvų gestą, kurį menininkas esą prilygino bibliniam dieviškojo apreiškimo aktui, išreiškiančiam „tėvo išmintį”.
M. Rupnikas atsidūrė beveik šešerius metus besitęsiančio skandalo centre dėl įtariamo daugiau kaip 20 vienuolių išnaudojimo per tris dešimtmečius. Iš pradžių 2022 m. spalį nusprendė nesiimti sankcijų prieš M. Rupniką dėl suėjusio senaties termino. Tačiau vėliau Tikėjimo mokymo dikasterija atnaujino bylą po to, kai popiežius Pranciškus 2023 m. spalį jį panaikino. Šis sprendimas buvo priimtas kilus visuomenės pasipiktinimui dėl žinios, kad M. Rupnikas buvo inkardinuotas į vyskupiją Slovėnijoje, kur jam buvo leista tęsti savo kunigiškąją tarnystę.
Trečiadienį „Vatican News” pranešė, kad vyksta dikasterijos tyrimas ir „dabar reikės išnagrinėti gautus dokumentus, siekiant nustatyti, kokios procedūros gali ir turi būti įgyvendintos”.
M. Rupnikas viešai nekomentavo kaltinimų, tačiau jo bendradarbis Alečio centre – Rupniko Romoje įkurtoje meno ir teologijos mokykloje – sakė, kad kaltinimai neįrodyti.
M. Kovač kalbėjo tik 10 minučių, atskleisdama, kaip vienuolinio gyvenimo idealai kartu su seserų „mokymu, paklusnumu ir pasitikėjimu žmonėmis, kurie mums vadovavo”, buvo „išnaudojami įvairiems piktnaudžiavimams – sąžinės, galios, dvasiniams, psichiniams, fiziniams, o dažnai net seksualiniams”.
M. Rupnikas viešai nekomentavo kaltinimų, tačiau jo bendradarbis Alečio centre – Rupniko Romoje įkurtoje meno ir teologijos mokykloje – sakė, kad kaltinimai neįrodyti.
Pasak jos, iš 40 moterų bendruomenės buvo išnaudojama 20 seserų. Ši spaudos konferencija buvo proga nutraukti tylą, su kuria susidūrė aukos ir kurią ji apibūdino kaip „guminę sieną, kuri atremia kiekvieną bandymą išgydyti nesveiką situaciją”.
„Apgailestaujame, nes institucijos, užuot pasisėmusios įkvėpimo iš mūsų patirties ir peržiūrėjusios savo veikimo būdą, toliau užsidaro tyloje”, – sakė ji.
Po tokių moterų pasisakymų jų advokatė L. Sgrò sakė tikinti, kad šių dviejų moterų pavyzdys paskatins ir kitas aukas kalbėti tiek civilinėms, tiek Bažnyčios institucijoms.
„Ir jos neturi apsiriboti tuo, kad eitų prašyti vyskupo ar vyresniosios pagalbos. Jos turi eiti ir pranešti valstybės teismams,jos institucijoms. Kreipkitės į policiją… kreipkitės į advokatą, kreipkitės į prokuratūrą, nes tas, kuris taip pasielgė su Gloria, turi keliauti į kalėjimą”, – sakė L. Sgrò.
Spaudos konferenciją moderavo Anne Barrett Doyle, viena iš Bostone įsikūrusios organizacijos „Bishop Accountability”, kuri jau 20 metų stebi dvasininkų piktnaudžiavimo atvejus Katalikų Bažnyčioje, vadovių.
Ji gyrė moterų drąsą viešai pasisakyti prieš M. Rupniką, kurį ji apibūdino kaip „galingą dvasininką, saugomą aukščiausiu jėzuitų ir Vatikano lygiu”.
Vienu metu ji iškėlė plakatą su Rupniko atvaizdais šalia Marcialo Macielio (Marsielio Masielio) ir buvusio kardinolo Teodoro McCarricko (Teodoro Makariko), pareikšdama, kad M. Rupnikas, kaip ir jie, yra „charizmatiškas… garsus, popiežių ir kitų aukštas pareigas užimančių asmenų draugas… kaip ir jie, jis yra serijinis grobuonis”.