Popiežius su J. Bidenu aptarė užsienio politikos ir klimato kaitos klausimus

ŠaltinisCNA

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) penktadienį anksti vakare Apulijoje (Italija) vykusiame Didžiojo septyneto (G-7) aukščiausiojo lygio susitikime privačiai susitiko su popiežiumi Pranciškumi aptarti užsienio politikos ir klimato kaitos klausimų.

Pranciškus yra pirmasis popiežius, kalbėjęs G-7 aukščiausiojo lygio susitikime, kuriame kasmet susitinka Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Japonijos ir Italijos vyriausybių vadovai. Europos Sąjunga taip pat dalyvauja, bet nėra oficiali narė.

Po susitikimo paskelbtame pareiškime Baltieji rūmai nurodė, kad abu lyderiai „pabrėžė, jog būtina nedelsiant nutraukti ugnį ir sudaryti susitarimą dėl įkaitų” Gazos Ruože ir „spręsti kritinę humanitarinę krizę”.

Pareiškime priduriama, kad „J. Bidenas padėkojo popiežiui Pranciškui už Vatikano darbą sprendžiant humanitarines Rusijos agresijos karo Ukrainoje problemas, įskaitant jo pastangas padėti grąžinti pagrobtus ukrainiečių vaikus jų šeimoms”.

„Prezidentas J. Bidenas taip pat dar kartą patvirtino, kad labai vertina popiežiaus nenuilstamą kovą už vargšus ir tuos, kurie kenčia nuo persekiojimų, klimato kaitos padarinių ir konfliktų visame pasaulyje”, – teigiama pareiškime.

Ryte, prieš susitikimą, vienas aukšto rango Bideno administracijos pareigūnas per spaudos telekonferenciją sakė, kad J. Bidenas su pontifiku planuoja aptarti Artimųjų Rytų ir Ukrainos problemas. Kalbėdamas apie Ukrainą, pareigūnas sakė, kad „Šventasis Sostas aktyviai dalyvauja” sprendžiant šį klausimą.

„Kardinolas [Matteo] Zuppi (Matėjas Dzupis) buvo pirmasis pasiuntinys, siekiantis grąžinti ukrainiečių vaikus, kurie buvo prievarta deportuoti per sieną, atskirti nuo savo šeimų, – pridūrė pareigūnas. – Žinoma, tai viena iš didžiulių šio karo tragedijų. Šventasis Sostas taip pat dalyvavo bandant skatinti taikos susitarimą”.

Pareigūnas kalbėjo, kad J. Bidenas taip pat aptars klimato kaitos klausimą, „kuris yra artimas ir svarbus abiem lyderiams”.

„Žinoma, 2021 m. lapkritį pradėtas įgyvendinti prezidento prisitaikymo prie klimato kaitos ir atsparumo planas yra svarbi klimato kaitos sprendimo priemonė, taip pat daugiašalis Nuostolių ir žalos fondas, prie kurio Jungtinės Valstijos prisidėjo 17,5 mln. dolerių, yra svarbi priemonė, kuria siekiama sušvelninti kai kuriuos klimato kaitos padarinius”, – teigė pareigūnas.

Prieš numatytą susitikimą J. Bidenas ir kiti vadovai trumpai pasveikino Pranciškų, kai šis atvyko į aukščiausiojo lygio susitikimą ir kreipėsi į pareigūnus dėl susirūpinimą keliančių klausimų, susijusių su dirbtiniu intelektu (DI). Pontifikas, raginęs nustatyti pasaulines dirbtinio intelekto taisykles, savo kalboje išreiškė nuogąstavimus dėl to, kad dirbtinis intelektas gali tapti karo įrankiu, ir įspėjo per daug nepasikliauti dirbtiniu intelektu be žmogaus indėlio. Pranciškus skatino visuotinį reguliavimą, siekiant užtikrinti, kad dirbtinis intelektas būtų naudojamas bendrajam gėriui.

Aukšto rango administracijos pareigūnas per telekonferenciją sakė, kad J. Bidenas tikriausiai taip pat su Pranciškumi aptars dirbtinį intelektą – šis klausimas pontifikui buvo svarbus per pastaruosius metus.

„Dėl dirbtinio intelekto pasakysiu tik tiek, kad, manau, abu yra suinteresuoti atsakingu dirbtinio intelekto naudojimu, žmogaus orumo ir žmogaus teisių išsaugojimu, – sakė pareigūnas. – Taigi jie turės galimybę į tai įsigilinti”.

Tačiau Baltųjų rūmų pareiškime po susitikimo AI nebuvo paminėta.

J. Bidenas su Pranciškumi buvo susitikęs 2021 m. spalį ir apie 75 minutes diskutavo skurdo, klimato kaitos ir kitais klausimais. Tai buvo pirmasis asmeninis JAV prezidenti susitikimas su pontifiku jau esant prezidentu. Abu lyderiai taip pat kalbėjosi telefonu netrukus po prezidento rinkimų. J. Bidenas ir Pranciškus taip pat kalbėjosi telefonu 2023 m. spalio mėn. ir aptarė Izraelio ir Gazos konfliktą. Prieš tapdamas prezidentu J. Bidenas su Pranciškumi buvo susitikęs tris kartus.

Prezidentas teigė, kad 2021 m. po jųdviejų asmeninio susitikimo Pranciškus jam pasakė, kad jis „yra geras katalikas ir turėtų toliau priimti Komuniją”. Vatikanas atsisakė komentuoti, ar Pranciškus išsakė šiuos komentarus. Tačiau 2022 m. liepą Šventasis Tėvas sukritikavo J. Bideną dėl prezidento paramos abortams, sakydamas, kad katalikui pasisakyti už legalius abortus yra „nenuoseklu”.

Jungtinių Valstijų Katalikų Vyskupų konferencija (USCCB) nesutaria su J. Bideno administracija dėl klausimų, susijusių su abortais ir lyčių ideologija. Vyskupai taip pat kritikavo prezidento neseniai priimtas pasienio saugumo priemones.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version