Popiežius ir didysis imamas N. Umaras pasirašė deklaraciją Nepriklausomybės mečetėje

ŠaltinisAFP-BNS

Popiežius Pranciškus ir įtakingas Indonezijos imamas ketvirtadienį perspėjo nenaudoti religijos konfliktams kurstyti.

Jų perspėjimas nuskambėjo prieš 87-erių pontifiko mišias dešimtims tūkstančių žmonių Džakartos futbolo stadione.

Popiežius ir didysis imamas Nasaruddinas Umaras (Nasarudinas Umaras) pasirašė deklaraciją Nepriklausomybės (Istiqlal) mečetėje – tai buvo vienas iš paskutinių svarbių dalykų per Pranciškaus trijų dienų vizitą į Indoneziją.

Šioje daugiausiai gyventojų turinčioje musulmonų daugumos valstybėje popiežius pradėjo ilgą kelionę po Azijos ir Ramiojo vandenyno regioną.

Dialogas tarp skirtingų religijų išpažinėjų yra pagrindinė pontifiko kelionės tema, o didžiausioje Pietryčių Azijos mečetėje paskelbtoje deklaracijoje raginama siekti „religinės darnos žmonijos labui“.

„Pasaulinį dehumanizacijos reiškinį ypač ženklina plačiai paplitęs smurtas ir konfliktai. Ypač didelį nerimą kelia tai, kad šiuo atžvilgiu dažnai pasitelkiama religija“, – rašoma pareiškime.

„Religijos vaidmuo turėtų apimti kiekvienos žmogaus gyvybės orumo skatinimą ir apsaugą“, – priduriama jame. 

Sakydamas kalbą šešių Indonezijoje oficialiai pripažintų religijų – islamo, protestantizmo, katalikybės, budizmo, hinduizmo ir konfucianizmo – lyderiams, Pranciškus pabrėžė skirtingų religijų vienybės idėją, sakydamas, kad „visi esame broliai, visi piligrimai, visi esame pakeliui į Dievą, nepaisydami to, kas mus skiria“.

Popiežių mečetėje pasitiko mušamųjų instrumentų, dažnai naudojamų islamo apeigose, grupė.

Popiežius su Nasaruddinu Umaru sėdėdami klausėsi mažos aklos mergaitės padeklamuotos Korano ištraukos, taip pat Biblijos ištraukos.

Pranciškus aplankė vadinamąjį draugystės tunelį, jungiantį mečetę su kitoje gatvės pusėje esančia Džakartos katedra.

Ragina kovoti su aplinkos krize 

Deklaracijoje taip pat nurodoma, kad aplinkos krizė kelia grėsmę žmonijos civilizacijai, ir raginama imtis ryžtingų veiksmų kovojant su visuotiniu atšilimu.

„Žmonių vykdomas kūrinijos, mūsų bendrų namų, išnaudojimas prisidėjo prie klimato kaitos“, – rašoma jame.

Teigiama, kad klimato kaita sukėlė „įvairių destruktyvių pasekmių, pavyzdžiui, stichinių nelaimių, visuotinį atšilimą ir nenuspėjamus orus“.

Prieš susitikimą Nasaruddinas Umaras naujienų agentūrai AFP sakė, kad jo ir popiežiaus dėmesio centre buvo dvi žinios.

„Pirmoji (ta, kad) žmonija yra tik viena, spalvų nėra. Antroji – kaip išsaugoti mūsų aplinką“, – nurodė jis.

Pranciškus kelis kartus lankėsi musulmoniškose šalyse, o per 2019 metų vizitą Egipte pasirašė dokumentą „Apie žmonių brolybę“ su al Azharo mečetės – prestižinės sunitų islamo mokymosi vietos – didžiuoju imamu.

Tai trečias popiežių vizitas Indonezijoje ir pirmasis po šv. Jono Pauliaus II apsilankymo 1989 metais. 

Indonezijoje katalikų šiuo metu yra maždaug 8 mln. ir tai sudaro mažiau nei 3 proc. šalies gyventojų. Musulmonų yra 242 mln. – 87 proc. gyventojų.

Mišios futbolo stadione

Iš mečetės Pranciškus nuvyko į Indonezijos vyskupų konferencijos būstinę, kur minia skandavo „Viva il papa!“ (Tegyvuoja popiežius!).

Tačiau didžiausias Indonezijoje viešinčio popiežiaus renginys įvyks ketvirtadienio popietę, kai jis vadovaus mišioms maždaug 80-čiai tūkst. tikinčiųjų pagrindiniame Indonezijos futbolo stadione. Dar dešimtys tūkstančių žmonių turėtų susirinkti šalia stadiono.

59-erių notarė Anastasia Ida Ediati (Anastasija Ida Ediati), kartu su kitais 200 savo parapijos narių vykstanti į stadioną, sakė esanti kupina džiaugsmo.

„Mes, katalikai, turime tokį charizmatišką ir kuklų vadovą. Jo vizitas mums ypač reikšmingas, nes daugelis iš mūsų, kurie esame vyresnio amžiaus, galbūt daugiau nebeturėsime tokios galimybės“, – naujienų agentūrai AFP sakė ji. 

Mišiomis užbaigiamas Pranciškaus vizitas Indonezijoje, bet visa jo kelionė regione truks 12 dienų ir bus išbandymas vis silpnėjančios sveikatos pontifikui. 

Penktadienį, tęsdamas ilgiausią savo popiežiškąją kelionę, Pranciškus nuvyks į Papua Naująją Gvinėją, o po to užsuks į Rytų Timorą ir Singapūrą.

Nuo 2023 metų rugsėjo, kai lankėsi Marselyje Prancūzijoje, jis nebuvo išvykęs į užsienį.

Į Indoneziją popiežius atvyko lydimas asmeninio gydytojo ir dviejų slaugytojų, tačiau tai yra standartinė procedūra.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version