Popiežius Davoso forumo dalyviams kalbėjo apie moralinę atsakomybę, pasaulio skurdą

Šveicarijos Davoso slidinėjimo kurorte šiomis dienomis jau 54-ąjį kartą vyksta Pasaulio ekonomikos forumas. Šiemet, kaip ir pernai tarp aktualiausių susirinkimo temų išlieka karas Ukrainoje. 

Popiežius kalbėjo apie brolybę ir susitaikymą

Gerumas ir meilė, teisingumas ir solidarumas neįgyvendinami kartą visiems laikams – jų įgyvendinimas turi būti vykdomas kiekvieną dieną, pažymėjo popiežius žinioje šiomis dienomis vykstančio Davoso ekonomikos forumo įkūrėjui ir vykdomajam pirmininkui Klausui Švabui. Pranciškus išreiškė viltį, kad valstybės ir įmonės vis labiau skurstančiame ir susiskaldžiusiame pasaulyje pirmenybę teiks vargšams, skurstantiems ir pažeidžiamiems žmonėms.

Pranciškus žinioje priminė moralinį matmenį, kuris, pasak jo, turi būti iškeliamas ekonominėse, kultūrinėse, politinėse ir religinėse diskusijose, kuriomis nūdienos pasaulyje viena nuo kitos priklausančios valstybės ir tautos formuoja tarptautinės bendruomenės ateities viziją. Popiežius reiškė viltį, kad Davoso forumo dalyviai savo diskusijose atsižvelgs į svarbą skubiai siekti grupių, bendruomenių ir valstybių socialinio sambūvio, brolybės ir susitaikymo.

Pranciškus pažymėjo, kad pasaulis vis labiau skursta: milijonai žmonių – vyrų, moterų, tėvų, motinų, vaikų – kurių veidai dažniausiai mums nežinomi, ir toliau kenčia, ypač nuo užsitęsusių konfliktų ir karų padarinių. Todėl taika, kurios trokšta pasaulio tautos, negali būti kitokia, nei teisingumo vaisius (žr. Iz 32,17). Neužtenka tik atidėti į šalį karo priemones, o reikia atkreipti dėmesį į neteisingumą, kuris yra pagrindinė konfliktų priežastis.

Popiežius priminė, kad žmonės tebemiršta badu, yra išnaudojami, pasmerkti neraštingumui, neturi būtiniausios medicininės priežiūros, gyvena be pastogės. Kol vienur pasaulyje badas, kitur be saiko švaistomas maistas, gamtos išteklių naudojimas vienus praturtina, kitus nuskurdina, darbe išnaudojami vyrai, moterys ir vaikai, be asmeninio tobulėjimo ir profesionalaus augimo perspektyvų.

Pasak popiežiaus, pasaulyje, kuriame vis didesnė smurto, agresijos ir susiskaldymo grėsmė svarbu, kad valstybės ir įmonės susivienytų ir skatintų toliaregiškus ir etiškai pagrįstus globalizacijos modelius, užtikrinančius, kad valdžios ir asmeninės naudos, politinės ar ekonominės, siekimas būtų pavaldus bendram žmonijos gėriui, pirmenybę teikiant vargšams, skurstantiems ir pažeidžiamiems žmonėms.

Popiežius išreiškė viltį, kad Davoso forumo dalyviai prisimins visų moralinę kovos su skurdu atsakomybę, siekiant visų brolių ir seserų integralios pažangos ir taikaus tautų sambūvio. 

Dėmesio centre – Ukraina

Davose lankosi ir V. Zelenskis, kur jis, kaip prezidentas, atvyko pirmą kartą – ankstesniais metais jis šiame forume kalbėdavo vaizdo ryšiu. Jis tikisi pasinaudoti dideliu matomumu forume ir išsakyti būtiniausius Ukrainos poreikius.

Korporacijų vadovai išgirdo, kokios skubios pagalbos reikia, ir išdėstė, kaip privatusis ir viešasis sektoriai gali padėti vieną dieną atstatyti Ukrainą, sakė forumo organizatoriai.

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis antradienį, karštligišką pirmąją visą Pasaulio ekonomikos forumo dieną Šveicarijos Davoso kurorte, atsidūrė dėmesio centre, tačiau taip pat reikšmingai figūruoja aukščiausio rango pareigūnai iš JAV, Europos Sąjungos, Kinijos, Vidurinių Rytų.

Lietuva Davoso forume

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda antradienį taip pat išvyko į Pasaulio ekonomikos forumą Davose, kuriame dalyvavo ir diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis. 

Prezidentas Davose praleido parą, per kurią dalyvavo viešose diskusijose, dvišaliuose susitikimuose, taip pat keliuose ekonominio pobūdžio susitikimuose. 

Tarp renginių, kuriuose dalyvavo šalies vadovas – diskusija „Ukrainos horizontai“, kurioje buvo kalbama apie saugumo situaciją Europoje, taip pat Trijų jūrų iniciatyvai buvo skirta diskusija. Anot G. Nausėdos patarėjos Astos Skaisgirytės, pagrindinį dėmesį vizito metu prezidentas ketino kreipti į tarptautinės paramos telkimą Ukrainai. 

Kaip pranešė ministerija, G. Landsbergis skaitė pranešimą diskusijoje „Rusija: kas toliau?“ apie tai, kokį poveikį Rusijos karas prieš Ukrainą turi tarptautinei bendruomenei ir pačiai agresorei. Sesijoje dalyvavo Rumunijos, Lenkijos diplomatijų vadovai, Europos prekybos komisaras Valdis Dombrovskis.

Antradienį Davoso suvažiavimų centro salėse buvo aptarinėjama daugybė temų, nuo inovacijų Europoje ir dirbtinio intelekto (DI) ekonominio poveikio iki korporacijų paramos „švarioms“ technologijoms ir palūkanų normų aplinkos.

Pasaulio ekonomikos forumas yra tarptautinė viešojo ir privataus bendradarbiavimo organizacija, kur dalyvauja politikos, verslo, kultūros ir kitų sričių lyderiai.

10 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version