Popiežius bendrai marksistų ir krikščionių grupei: nepasiduokite

Popiežius praėjusią savaitę paragino marksistus ir krikščionis kovoti su korupcija ir laikytis teisinės valstybės principų. Jis susitiko su įdomia grupe – „Dialop Transversal Dialogue Project” – ir padrąsino ją tęsti savo darbą bei nenustoti svajoti apie geresnį pasaulį. Pasak Vatikano, projekto nariai siekia suformuoti „bendrą socialinę etiką, kuri gali būti pasiūlyta kaip naujas pasakojimas savo tapatybės ieškančiai Europai” ir kt. Apie susitikimą pranešė ir „European Left”.

Popiežius Pranciškus sausio 10 d., trečiadienio, rytą susitiko su 15 asmenų, dalyvaujančių prieš dešimt metų pradėtame Europos krikščionių ir kairiųjų dialogo socialinės etikos klausimais projekte „Dialop”, iniciatyvos, kuria socialistai ir krikščionys kviečiami siekti bendros etikos ir kurti geresnę mūsų poliarizuoto pasaulio ateitį, – atstovais.

Per audienciją Pranciškus paminėjo tris nuostatas, kurios, jo įsitikinimu, yra svarbios šios dialogo grupės veikloje: drąsą ieškoti naujų formų, dėmesį silpniesiems ir teisėtumo skatinimą. Visų prima reikia turėti drąsos išeiti iš nusistovėjusių schemų. „Šiuo metu, kai įvairiais lygmenimis vyksta konfliktai ir skilimai, nepamirškime, ką dar galima daug nuveikti, kad padėtis pasikeistų, – sakė Pranciškus. – Atmesdami griežtus požiūrius, kurie atskiria, puoselėkime dialogą ir klausymąsi atvira širdimi, neatmeskime nė vieno pašnekovo politiniame, socialiniame ir religiniame lygmenyse, vertinkime kiekvieno iš jų indėlį, atsižvelgdami į jų konkretų savitumą, kuris gali būti vertingas pokyčių procesuose, mūsų laukiančiuose ateityje.“

Antras svarbus dalykas – dėmesys silpniesiems. Pasak Pranciškaus, civilizacijos lygį matuojame pagal tai, kaip elgiamasi su pažeidžiamiausiais žmonėmis.

Trečias – teisėtumas. Reikia be jokių išlygų kovoti su korupcija, piktnaudžiavimu valdžia ir neteisėtumu. Sąžiningumas yra būtina sąlyga siekiant megzti sveikus santykius ir veiksmingai bendradarbiauti kuriant geresnę ateitį. 

„Nenustokite svajoti”

Žmonės, kurie yra vargšai, bedarbiai, benamiai, imigrantai ar išnaudojami, taip pat visi tie, kuriuos nužudė praeities diktatūros ir kuriuos dabartinė „atliekų kultūra” pavertė šiukšlėmis, – visuomenės civilizacijos lygis matuojamas pagal tai, kaip su šiais žmonėmis elgiamasi, sakė popiežius.

Popiežius Pranciškus trečiadienį kalbėdamas su DIALOP susikertančio dialogo projekto atstovais pakartojo, kad pažeidžiamieji yra svarbiausi, taip pat kad būtina skubiai kovoti su triguba korupcijos, piktnaudžiavimo valdžia ir neteisėtumo „rykšte” – tiek politikoje, tiek visuomenėje.

„Dialop” socialistų / marksistų, komunistų ir krikščionių dialogo projektas, kuriuo siekiama suformuluoti bendrą socialinę etiką, galinčią būti pasiūlyta nauju naratyvu savo tapatybės ieškančiai Europai. Jo pagrindas būtų integrali ekologija tarp Bažnyčios socialinės doktrinos ir marksistinės socialinės kritikos.

Iniciatyva gimė 2014 m. po popiežiaus Pranciškaus susitikimo su tuometinio partijos „Syriza” pirmininku, o nuo 2015 m., Graikijos ministro pirmininko Alexio Tsipro, Europos kairiųjų partijos pirmininko Walterio Baierio ir Fokoliarų judėjimo „Focolare” atstovo Franzo Kronreifo (abu dalyvavo audiencijoje) susitikimo.

Popiežius Pranciškus tą rytą Pauliaus VI salėje prieš bendrąją audienciją su 15 asociacijos narių – 7 kairiaisiais ir 8 katalikais iš įvairių Europos šalių pasidalijo savo skausmu dėl pasaulio, kuris šiandien atrodo „suskaldytas karų ir poliarizacijų”, ir, kita vertus, padrąsinimu žvelgti į ateitį ir bandyti įsivaizduoti „geresnį pasaulį”.

„Mes, argentiniečiai, sakome: nesidairykite atgal. Tokį kvietimą siunčiu ir jums: nesitraukite, nepasiduokite, nenustokite svajoti apie geresnį pasaulį.”

Laisvė, lygybė, orumas, brolybė

„Iš tikrųjų vaizduotėje susitinka protas, intuicija, patirtis ir istorinė atmintis, kad kurtų, bandytų ir rizikuotų”, – pabrėžė popiežius.

Jis priminė, kad per amžius „būtent didžiosios laisvės ir lygybės, orumo ir brolybės svajonės, Dievo svajonės atspindys, davė pažangą ir progresą”.

Šia prasme popiežius nurodė tris nuostatas, kuriomis DIALOP turi vadovautis vykdydama savo įsipareigojimą: drąsa laužyti formas, dėmesys silpniesiems ir teisinės valstybės kultūra grindžiamos kultūros skatinimas.

Pakreipta srovė

Išdrįsti sulaužyti nusistovėjusią tvarką reiškia „dialogo būdu atsiverti naujiems būdams”.

„Epochoje, kurią įvairiais lygmenimis ženklina konfliktai ir nesutarimai, neišleiskime iš akių to, ką dar galima padaryti, kad kryptis pasikeistų”, – sakė jis.

„Priešindamiesi griežtiems požiūriams, kurie skaldo, ugdykime konfrontaciją ir klausymąsi atvira širdimi, nieko neišskiriant, politiniu, socialiniu ir religiniu lygmenimis, kad kiekvieno žmogaus indėlis, atsižvelgiant į jo ar jos konkretų savitumą, būtų teigiamai priimtas permainų procesuose, kuriems mūsų ateitis yra įsipareigojusi”, – ragino popiežius Pranciškus.

Finansų ir rinkos mechanizmų kritika

Popiežius ragino nuolat skirti dėmesio silpniesiems, nes civilizacijos matas yra tai, kaip ji elgiasi su visuomenės paraštėse esančiais žmonėmis.

Neatsitiktinėse pastabose popiežius priminė netolimos praeities istoriją. „Nepamirškime, kad didžiosios diktatūros – prisiminkime nacizmą – atstumdavo pažeidžiamus žmones ir juos žudydavo”, – sakė jis.

Jis paragino pasaulio lyderius įgyvendinti politiką, kuri „iš tiesų tarnautų žmonijai”, sakydamas, kad visuomenė „negali leisti, kad jai diktuotų finansai ir rinkos mechanizmai”.

„Solidarumas, be to, kad yra moralinė dorybė, yra ir teisingumo reikalavimas, reikalaujantis ištaisyti neteisingų sistemų iškraipymus ir išgryninti ketinimus, taip pat radikaliai pakeisti perspektyvą dalijantis iššūkiais ir ištekliais tarp žmonių ir tautų”, – kalbėjo popiežius.

Jis apibrėžė „socialiniais poetais” tuos, kurie atsideda šiai sričiai, nes „poezija yra kūryba”, o čia kalbama apie tai, kad „kūryba turi tarnauti visuomenei, kad ji taptų žmogiškesnė ir broliškesnė”.

Kova su korupcija ir neteisėtumu

Galiausiai popiežius Pranciškus paragino kurti teisinę kultūrą.

„Kovokite su korupcijos, piktnaudžiavimo valdžia ir neteisėtumo rykšte”, – sakė jis, nes „tik sąžiningumu, darbais galima užmegzti sveikus santykius ir pasitikint bei veiksmingai bendradarbiauti kuriant geresnę ateitį”.

Taigi jis padėkojo už drąsą dirbti „dėl teisingesnio ir taikesnio pasaulio” ir rekomendavo, kad „Jėzaus Kristaus Evangelija visada įkvėptų ir apšviestų jūsų tyrimus ir veiksmus”.

Audiencijos metu DIALOP grupė popiežiui pristatė pastarųjų dešimties metų darbo, atlikto taip pat remiant Katalikiškos kultūros ir ugdymo dikasterijai, rezultatus.

„Peržengdami religines ir ideologines ribas, krikščionys ir marksistai, taip pat geros valios žmonės, – kaip aiškinama asociacijos pranešime, – šiandien pripažįsta, kad juos vienija įsipareigojimas užbaigti ginkluotus konfliktus pasaulyje ir užtikrinti pagrindines žmogaus teises, kad žmonijai būtų garantuota socialinė pusiausvyra ir taika.”

11 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version