Vatikano atstovas spaudai trečiadienį pranešė, kad Šventasis Sostas išjungė savo pagrindinę interneto svetainę vatican.va, į kurią akivaizdžiai bandyta įsilaužti.
„Vyksta techniniai tyrimai dėl neįprastų bandymų prisijungti prie svetainės”, – sakė Vatikano atstovas spaudai Matteo Bruni (Matėjus Brunis) naujienų agentūrai „Reuters” lapkričio 30 d., nepateikdamas jokių detalių.
Daugybė interneto vartotojų pastebėjo, kad svetainė buvo nepasiekiama nuo antradienio ryto. Be kita ko, svetainė yra oficiali internetinė popiežiaus enciklikų saugykla.
Kaltininkas ir motyvai šiuo atveju lieka neaiškūs, nors yra precedentas, kai įsilaužėlių grupės dėl popiežiaus Pranciškaus viešų pareiškimų taikėsi „nulaužti” svetainę. Pavyzdžiui, 2015 m. turkų įsilaužėlis prisiėmė atsakomybę už įsilaužimą į Vatikano svetainę, nes popiežius Pranciškus homilijoje 1915 m. turkų vykdytas masines armėnų žudynes pavadino „genocidu”.
Šiuo atveju akivaizdi ataka įvykdyta kitą dieną po to, kai Rusijos vadovai sukritikavo popiežių Pranciškų dėl jo komentarų apie Rusijos karą Ukrainoje neseniai duotame interviu. Interviu popiežius apibūdino Ukrainą kaip „nukankintą tautą” ir išskyrė dvi Rusijos etnines mažumas – čečėnus ir buriatus – kaip „apskritai žiauriausias” konflikto dalyves.
Senstanti pagrindinė Vatikano interneto svetainė pritraukė ir kitų įsilaužėlių. 2012 m. aktyvistų įsilaužėlių grupės „Anonymous” Italijos padalinys nulaužė Vatikano interneto svetainę naudodamas paprastą „atsisakymo aptarnauti” įsilaužimo metodą, kai svetainė buvo dirbtinai užtvindyta srautu, siekiant ją perkrauti.
Neseniai, 2020 m., Kinijos valstybės remiami įsilaužėliai, kaip pranešama, nusitaikė į Vatikano kompiuterių tinklus ir kitus katalikiškus taikinius, siekdami suteikti Kinijai pranašumą tuo metu vykusiose derybose dėl laikinojo susitarimo su Šventuoju Sostu atnaujinimo.
Ekspertai kaltina Rusiją, kad ji dabartiniame konflikte su Ukraina naudoja įsilaužimus, kibernetinį karą ir dezinformaciją, be to, Rusija anksčiau yra taikiusi į katalikiškus subjektus internete. 2018 m. pasirodė pranešimų, kad Rusijos programišiai įsiskverbė į ortodoksų, katalikų ir kitų religinių lyderių, susijusių su Ukraina, el. pašto dėžutes.