Remiantis rugpjūčio 28 d. apklausų bendrovės “Pew Research Center” paskelbtais naujo tyrimo duomenimis, žmonės visame pasaulyje pirmenybę teikia lyderiams, kurie gina savo rinkėjų religinius įsitikinimus, net jei jie nesutampa su jų pačių įsitikinimais.
Tyrimas buvo atliktas šių metų sausio-gegužės mėnesiais ir atspindi duomenis, gautus atlikus nacionaliniu mastu reprezentatyvias apklausas, kuriose dalyvavo daugiau kaip 53 000 respondentų 35 šalyse.
Indonezijos, Bangladešo ir Filipinų gyventojai išsiskyrė tarp tų, kurie labiausiai nori, kad šalies vadovai gintų religinių įsitikinimų turinčius žmones. Daugiausia suaugusiųjų (90 proc.), manančių, kad tai labai / šiek tiek svarbu, yra Indonezijoje.
Indoneziečiai ir filipiniečiai, kartu su Ganos, Kenijos, Nigerijos ir Pietų Afrikos Respublikos gyventojais, taip pat užėmė pirmąsias vietas šalių, kuriose respondentai norėtų, kad jų lyderis turėtų tvirtus religinius įsitikinimus, sąraše. Indoneziečiai ir Bangladešo gyventojai dažniausiai teigė norintys, kad jų lyderiai turėtų bendrus įsitikinimus. Abiejose šalyse daugumą gyventojų sudaro musulmonai.
Švedijos gyventojai mažiausiai linkę teigti, kad jiems gyvybiškai svarbus tvirtus religinius įsitikinimus turintis ministras pirmininkas – tik 6 proc. jų pritaria tokiai nuomonei.
Visose šalyse religinių įsitikinimų neturintys žmonės mažiausiai linkę teigti, kad lyderiai turėtų ginti religinių įsitikinimų turinčius žmones. Nors to ir buvo galima tikėtis, tyrimas atskleidė vieną ypatybę: nors kalbant apie religingumą dažnai pastebimas amžiaus skirtumas, Pew apklausoje jaunesni ir vyresni žmonės daugiausia sutiko, kad jų prezidentas ar ministras pirmininkas turėtų palaikyti religingus piliečius ir turėti savo tikėjimą.
Išimtis, pasak Jonathano Evanso (Džonatano Evanso), Pew tyrimų centro vyresniojo bendradarbio, yra Lotynų Amerika, kur jaunesni nei 39 metų suaugusieji „nuolat rečiau teigia, kad kiekviena iš šių normų yra svarbi“.
Evansas sakė, kad Pew nustatė, jog Jungtinės Amerikos Valstijos išsiskiria tarp turtingesnių šalių: 64 proc. JAV respondentų teigė, kad svarbu turėti lyderį, kuris gina religinius įsitikinimus, t. y. daugiau nei kitose pramoninėse šalyse. Vokietijoje su tuo sutiko tik 42 proc. respondentų, o Prancūzijoje – 25 proc. respondentų.