Liuteronų vyskupas Juhana Pohjola ginasi teisme ne tik pats, rašo „CNE News”, – jis gina ir savo oponentų laisvę reikšti nuomonę apie santuoką ir seksualumą. Todėl ketvirtadienį ir penktadienį šis Suomijos vyskupas užtikrintai eis į Apeliacinį teismą, nes „galiausiai ši byla yra apie tai, kas yra Dievas”, sako jis.
Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios Konsistorija 2022 m. sausio 14 d. kvietė melstis už persekiojamus krikščionis. „Ypač šiuo metu prašome ir pamaldose, ir asmeninėje maldoje prisiminti Suomijoje teisiamus vyskupą Juhana Pohjola (Suomijos evangelikų liuteronų misijos diecezija) ir Päivi Räsänen (tarti: Paivi Rasanen), Suomijos parlamento narę, buvusią Suomijos vidaus reikalų ministrę. Pirmasis teismo posėdis vyks Helsinkyje sausio 24 d.”, – tuomet buvo rašoma jų pranešime.
Prieš dvidešimt metų, 2003 m., vyskupas Pohjola (tariama Póhjola) pradėjo leisti brošiūras Biblijos temomis. „Katechetinė serija teologinėmis temomis”, – sako jis vaizdo interviu „CNE News”.
Vyskupas paprašė P. Räsänen rašyti apie santuoką ir (homo)seksualumą. Ji Suomijoje buvo žinoma kaip krikščionė medikė, o nuo 1995 m. – Krikščionių demokratų partijos KD parlamento narė. Buvo daug politinių diskusijų dėl santuokos galimybės atvėrimo homoseksualams. Vyskupas manė, kad būtina parengti naująją kartą ginti tradicinę santuoką. J. Pohjola žinojo, kad P. Räsänen tam puikiai tinka.
Po metų pasirodė brošiūra „Jis sukūrė vyrą ir moterį”. Joje P. Räsänen nagrinėja etinius, medicininius ir psichologinius homoseksualumo aspektus. Ji teigė, kad Dievas lytiškumą numatė vyro ir moters santuokai.
Tačiau P. Räsänen taip pat įtraukė įžvalgas iš psichologijos vadovėlių, kuriuos ji saugojo nuo studijų laikų devintajame dešimtmetyje. Jose atsispindėjo požiūris, kad homoseksualumas yra nukrypimas, kuris neturi būti nuolatinis. Ji taip pat įspėjo, kad homoseksualumas neturėtų būti pristatomas jaunimui kaip normalus reiškinys, nes tai gali sugundyti suaugusiuosius eksperimentuoti su nepilnamečiais.
Niekas nežino, kiek ši brošiūra buvo naudinga. Buvo padaryta santuokos įstatymo pataisa, o dėžės su brošiūromis spintoje nugulė į užmarštį.
2019 m. vasarą staiga viskas pasikeitė. P. Räsänen socialiniuose tinkluose „Twitter” ir „Facebook” paklausė Evangelikų Liuteronų Bažnyčios vadovybės, ar, atsižvelgiant į bažnyčios (oficialų) mokymą, remti LGBT paradus yra tinkama. Ji patalpino Laiško romiečiams 1 skyriaus 24-27 eilutės nuotrauką, kurioje Paulius intymų bendravimą tarp vyrų apibūdina kaip gėdingą”.
Policija apkaltino parlamento narę neapykantos kalba ir pradėjo tyrimą. Iš pradžių atrodė, kad byla bus nutraukta, tačiau galiausiai buvo pradėtas baudžiamasis persekiojimas. Jame dalyvavo ir vyskupas Pohjola iš Helsinkio.
„Aš buvau šio serialo kūrėjas, kuriame, pasak kaltinimo, buvo neapykantos kalbos. Taigi dėl šios priežasties aš taip pat esu persekiojamas”, – sako vyskupas.
„CNE News” dalinasi interviu.
Praėjusiais metais buvote išteisintas dėl visų kaltinimų. Kiek tikitės kitokio prokuroro požiūrio šioje apeliacijoje?
Apskritai tikiuosi tų pačių argumentų pakartojimo. Teismas nuosprendyje vis dėlto pripažino, kad šioje brošiūroje galėjo būti įžeidžiančių žodžių. Prokuroras nurodys, kad iš tikrųjų taip yra, ir kad tai taip pat yra nusikaltimas, o ne tik įžeidžianti kalba.”
Jei šis teismo sprendimas netenkina, kokios yra kitos galimybės?
Abi šalys gali pateikti apeliacinį skundą Suomijos Aukščiausiajam Teismui. O jei ten pralaimėtume, galime kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą Strasbūre.”
Ko jūs asmeniškai tikitės: ar byla pasieks Strasbūrą?
Tai tikrai gali nutikti. Žinoma, kuo aukščiau byla paklius, tuo stipresnis bus jos precedentas. Ši išskirtinė byla peržengia ribą tarp pagrindinės saviraiškos laisvės ir diskriminacijos. Ji taip pat gali turėti nemažą poveikį Europos lygmeniu. Iš čia ir didelis tarptautinis susidomėjimas.”
Vyskupas Pohjola mano, kad jis ir P. Räsänen turi „tvirtą argumentą”. „Net jei teks kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą ar Strasbūrą, esame gerose Dievo rankose, ir meldžiuosi, kad tai pasitarnautų geriems Jo ketinimams Suomijoje. Esame pasirengę eiti iki galo, nes mums nesvarbu, ar turėsime mokėti baudas, ar būsime pripažinti kaltais. Tačiau ant kortos pastatytos krikščionių ir net mūsų oponentų pagrindinės laisvės. Žodžio laisvė yra pagrindinė kiekvieno piliečio teisė civilizuotoje demokratinėje šalyje.”
Žodžio laisvė yra pagrindinė kiekvieno piliečio teisė civilizuotoje demokratinėje šalyje.
P. Räsänen brošiūroje ginamas klasikinis krikščioniškas požiūris į santuoką ir lytiškumą. Šiandien daugelis krikščionių mato vietos homoseksualų partnerystei. Kiek jūsų pozicija yra pasenusi?
Na, Dievas nėra pasenęs, kaip ir kūrinijos tvarka. Santuoka išlieka vieno vyro ir vienos moters institucija. Tai, kad vaikai turi turėti ne tik tėvą, bet ir motiną, taip pat nėra pasenę. Todėl, mūsų nuomone, ši byla taip pat yra apie tai, kas yra moteris ir vyras, kokia yra sukurtoji tvarka ir jos projektas. Galiausiai tai yra apie tai, kas yra Dievas.
Todėl tai yra išpuolis prieš pagrindinius mūsų krikščioniškojo tikėjimo įsitikinimus. Tai dvasinė kova.
Klasikinis krikščioniškas lytiškumo supratimas yra tas, kad jis vyksta vieno vyro ir vienos moters santuokoje. Taip visada buvo ir taip bus. Kartu, žinoma, mes gerbiame kiekvieną žmogų, kad ir kokios orientacijos jis būtų ar kokį seksualinį gyvenimą jis gyventų. Tačiau krikščionis laikosi prigimtinės tvarkos, taip pat ir santuokos doktrinoje. Kito pasirinkimo nėra.”
Būdamas vyskupas, esate įpratęs būti vedančiojo vietoje. Šiame teismo procese daugiausia dėmesio skiriama poniai P. Räsänen. Koks jausmas būti šiek tiek šešėlyje?
Na, esu labai dėkingas Dievui už ponią P. Räsänen. Ji yra drąsi ir nuolanki liuteronė. Ji liudija Jėzaus Kristaus meilę ir gailestingumą, kurių mums visiems reikia. Didžiuojuosi galėdamas stovėti šalia jos”.
Kaip laukiate ketvirtadienio ir penktadienio sesijų?
Byla kelia įtampą man ir mano šeimai. Ji taip pat atneša daug papildomo darbo. Tačiau taip pat žinau, kad už mus meldžiasi tūkstančiai, net šimtai tūkstančių žmonių.
Be to, mes ten nesame vieni su savo išmintimi ir jėgomis. Meldžiamės, kad pateiktume gerą liudijimą ir tvirtai stovėtume savo tikėjime. Ir kad šis teismo procesas pasitarnautų mūsų šalies, taip pat ir visos Europos naudai.”