Per apsikeitimą su Rusija paleistas amerikietis žurnalistas E. Gershkovichas

ŠaltinisAFP-BNS

Žurnalistas Evanas Gershkovichas (Evanas Gerškovičas) ir dar du Rusijos kalinti amerikiečiai nusileido Jungtinėse Valstijose, penktadienį pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Lėktuvas su E. Gershkovichu, buvusiu JAV jūrų pėstininku Paulu Whelanu (Polu Vilanu) ir žurnaliste Alsu Kurmasheva (Alsu Kurmaševa) nusileido ketvirtadienį apie 23 val. 40 min. vietos (penktadienį 6 val. 40 min. Lietuvos) laiku bazėje netoli Vašingtono, kur jų laukė prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) ir viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Haris).

Sugrįžusius amerikiečius pasveikino jų artimieji ir draugai. Išlipusius iš lėktuvo juos apkabino J. Bidenas ir K. Harris.

Jie buvo tarp dviejų dešimčių kalinių, ketvirtadienį paleistų per didžiausią Vakarų ir Rusijos apsikeitimą kaliniais nuo Šaltojo karo laikų.

Dar vienas išlaisvintas kalinys, Kremliaus kritikas Vladimiras Kara-Murza, kurio šeima gyvena JAV, į Jungtines Valstijas grįš atskirai.

Išvakarėse J. Bidenas Baltuosiuose rūmuose priėmė grįžtančių amerikiečių šeimas ir gyrė didelius mainus kaip diplomatinį žygdarbį. Tačiau sandoris, kaip ir kiti ankstesni, atspindėjo disbalansą.

JAV ir sąjungininkės – Vokietija, Lenkija, Slovėnija, Norvegija – paleido rusus, apkaltintus ar nuteistus už rimtus nusikaltimus, mainais į tai, kad Rusija išlaisvintų žurnalistus, disidentus ir kitus žmones, laikytus už grotų dėl kaltinimų, kuriuos Vakarai laiko išgalvotais.

Galiausiai Rusija ir Vakarai sutarė dėl 24 kalinių ir dviejų nepilnamečių paleidimo.

Iš viso 10 rusų, įskaitant du nepilnamečius, buvo iškeisti į 16 Rusijoje ir jos artimoje sąjungininkėje Baltarusijoje kalintų vakariečių ir rusų politinių kalinių per dramatiškus mainus Turkijos sostinės oro uoste.

„Jų žiaurios kančios baigėsi“, – anksčiau spaudos konferencijoje Baltuosiuose rūmuose sakė J. Bidenas.

„Tokiems sandoriams, kaip šis, reikalingi sunkūs skambučiai, – kalbėjo J. Bidenas. – Man nėra nieko svarbesnio už amerikiečių apsaugą namuose ir užsienyje.“

K. Harris anksčiau pasveikino jų paleidimą po „siaubingo teisingumo iškraipymo“.

Istorinis apsikeitimas

Daugiausiai dėmesio sulaukęs kalinys buvo 32 metų E. Gershkovichas, kuris 2023 metų kovą buvo sulaikytas Rusijoje, kur rengė reportažą. Šią liepą jis buvo nuteistas 16 metų kalėti dėl kaltinimų šnipinėjimu, kuriuos JAV pasmerkė.

E. Gershkovicho šeima pareiškime teigė, kad „491 dieną laukė Evano paleidimo“.

„Negalime sulaukti, kada galėsime jį apkabinti iš visų jėgų ir iš arti pamatyti jo mielą ir drąsią šypseną“, – sakė jie.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kiek anksčiau pasveikino sugrįžusius rusų kalinius.

Tarp jų buvo ir Vadimas Krasikovas, Rusijos žvalgybos agentas, įkalintas Vokietijoje už buvusio čečėnų sukilėlio nužudymą.

„Noriu pasveikinti jus sugrįžus į tėvynę“, – sakė V. Putinas.

J. Bidenas pasveikino JAV sąjungininkus už „drąsius sprendimus“ paleisti už žmogžudystes, šnipinėjimą ir kitus nusikaltimus kalintus rusus, kad būtų išlaisvinti amerikiečiai ir Rusijos disidentai.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) sakė, kad apsikeitimas buvo sunkus, bet gelbstintis gyvybes.

Berlynas sutiko priimti iš viso 12 žmonių, iš kurių penki turi Vokietijos pilietybę.

O. Scholzas pasakojo apie jaudinantį susitikimą su jais Kelno oro uoste ir pridūrė: „Daugelis bijojo dėl savo sveikatos ir net gyvybės.“

Tarp jų yra vokietis Rico Kriegeris (Rikas Krygersi), kuris Baltarusijoje buvo nuteistas mirties bausme dėl kaltinimų šnipinėjimu, tačiau šią savaitę jam buvo suteikta malonė.

Keletą dienų buvo spėliojama apie susitarimą, kai keli kaliniai dingo iš Rusijos kalėjimų, tačiau iki tol, kol jie pagaliau persėdo į lėktuvus Ankaroje, jokio patvirtinimo nebuvo.

„Sulaikėme kvapą ir sukryžiavome pirštus“, – sakė JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake’as Sullivanas (Džeikas Salivanas).

Tai buvo pirmieji Rusijos ir Vakarų mainai nuo 2022 metų gruodžio. Tuomet namo grįžo Rusijoje kalinta JAV krepšinio žvaigždė Brittney Griner (Britni Grainer), o Amerika paleido Rusijos ginklų prekeivį Viktorą Butą.

Tai taip pat didžiausias apsikeitimas nuo 2010 metų, kai Rusija ir Vakarai apsikeitė 14 įtariamų šnipų. Tarp jų buvo dvigubas agentas Sergejus Skripalis, kurį Maskva išsiuntė į Britaniją, ir slaptoji rusų agentė Ana Čapman, Vašingtono perduota Rusijai.

Iki tol tokie dideli apsikeitimai vyko tik Šaltojo karo metu.

Baltieji rūmai atskleidė, kad buvo rengiamasi sudaryti dar platesnio užmojo susitarimą, mat buvo bandoma derėtis dėl V. Putino kritiko Aleksejaus Navalno išlaisvinimo, bet šį vasarį jis mįslingomis aplinkybėmis mirė kalėjime.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version