Per Antrą pasaulinį karą vienuolynai Romoje slėpė tūkstančius žydų

ŠaltinisCNA

Romos Popiežiškojo Biblijos instituto archyvuose atliktas tyrimas atskleidė tūkstančių žydų, 1943-1944 m. Romoje radusių prieglobstį nuo nacių persekiojimo katalikų vienuolinėse bendruomenėse, sąrašą, pranešė naujienų agentūra CNA.

Nors dalis šios informacijos pirmą kartą buvo paskelbta 1961 m., visi dokumentai, ypač katalikiškose institucijose pasislėpusių žmonių sąrašai, buvo laikomi prarastais, aiškinama rugsėjo 7 d. pranešime spaudai.

Naciai okupavo Romą nuo 1943 m. rugsėjo 10 d. iki 1944 m. birželio 4 d., kai miestą išvadavo sąjungininkų pajėgos. Per šį devynis mėnesius trukusį laikotarpį buvo persekiojama apie 10-15 tūkst. žydų, o beveik 2 000 žydų, įskaitant vaikus ir paauglius, buvo deportuoti ir nužudyti.

Neseniai atrastuose dokumentuose minima daugiau kaip 4 300 žmonių, kuriuos persekiojimo metu slėpė 100 moterų ir 55 vyrų vienuolinės bendruomenės.

Iš minėtų 4 300 žmonių 3 600 yra išvardyti vardais ir pavardėmis. Palyginus su Romos žydų bendruomenės archyvo dokumentais matyti, kad 3 200 iš jų buvo žydai.

Istorikas 1961 m. paskelbė katalikiškų institucijų ir jose prieglobstį gavusių žmonių sąrašą, tačiau pavardžių sąrašas neseniai buvo atkurtas.

Taip pat yra informacijos apie tai, kur slėpėsi 3200 žydų, o kai kuriais atvejais – kur jie gyveno prieš nacių persekiojimą.

“Taigi dokumentai gerokai praplečia informaciją apie žydų gelbėjimo istoriją Romos katalikiškų institucijų kontekste”, – sakoma bendrame Popiežiškojo Biblijos instituto, Romos žydų bendruomenės ir Tarptautinio holokausto tyrimų instituto Yad Vashem pranešime spaudai.

Dokumentus nuo 1944 m. birželio iki 1945 m. pavasario rinko italų jėzuitų kunigas Gozzolino Birolo.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version