Penktadienio vakarą Šv. Petro bazilikoje prie Konfesijos altoriaus vyko popiežiaus Pranciškaus karsto uždarymo apeigos, kurioms vadovavo Bažnyčios kamerlingas kardinolas Kevinas Josephas Farrellas.
Per apeigas buvo perskaitytas, liudininkų pasirašytas ir į karstą įdėtas lotynų kalba parašytas notarinis aktas (lot. rogitum), kuriame paminėti svarbiausi Pranciškaus gyvenimo ir pontifikato faktai.
Apeigose dalyvavo keli mirusio popiežiaus artimieji. Prie uždaryto popiežiaus Pranciškaus karsto visą naktį pakaitomis budėjo ir meldėsi Šv. Petro bazilikos kapitulos kanauninkai.
Į karstą įdėtame akte rašoma:
„Vilties piligrimas kartu su mumis, vadovas ir bendrakeleivis į didįjį tikslą – Dangų, į kurį esame pašaukti, 2025 metų balandžio 21 dieną, Šventųjų metų Velykų oktavos antrąją dieną, Angelo pirmadienį, 7 valandą 35 minutės ryto, mylimasis Bažnyčios ganytojas Pranciškus perėjo iš šio pasaulio pas Tėvą. Visa krikščionių bendruomenė, ypač vargstantieji, šlovina Dievą už jo dovaną – už tarnystės gyvenimą, paženklintą drąsa ir ištikimybe Evangelijai ir Kristaus mistinei Sužadėtinei. Pranciškus buvo 266-asis Popiežius. Jo atminimas liks gyvas Bažnyčios ir visos žmonijos širdyse.“
Toliau dokumente primenama, kad Pranciškus – Jorge Mario Bergoglio – gimė Buenos Airėse 1936 m. Pasirinkęs kunigystės kelią, jis pirmiausia įstojo į vyskupijos seminariją, o vėliau į Jėzaus Draugijos naujokyną. Kunigo šventimai jam buvo suteikti 1969 m., o 1973 m. davė amžinuosius įžadus jėzuitų ordine. 1992 m. buvo paskirtas Buenos Airių vyskupu augziliaru, 1997 m. – arkivyskupo koadjutoriumi, o 1998 m. tapo arkivyskupu. 2001 m. Jonas Paulius II jį paskyrė kardinolu.
Savo arkivyskupijoje jis buvo paprastas ir labai mylimas ganytojas, rašoma dokumente ir pažymima, kad arkivyskupas dažnai keliaudavo po miestą metro ar autobusais. Gyveno paprastame bute ir pats gamindavosi maistą, nes jautėsi esąs tiesiog vienas iš žmonių.
Kardinolų konklava, susirinkusi po Benedikto XVI atsistatydinimo, 2013 m. kovo 13 d. kardinolą Jorge Mario Bergoglio išrinko popiežiumi. Jis pasirinko Pranciškaus vardą, norėdamas sekti Asyžiaus šventojo pavyzdžiu ir ypač rūpintis pasaulio vargšais. Išrinktas popiežiumi, jis nusprendė nepersikelti į rūmus, bet pasiliko gyventi Šv. Mortos namuose.
Nuo pirmojo Didžiojo ketvirtadienio jis šventė Paskutinės vakarienės Mišias už Vatikano ribų, lankydamasis kalėjimuose ar globos namuose. Kunigams jis nuolat primindavo su dosnumu ir meile patarnauti žmonėms teikiant Gailestingumo sakramentą, ragino išeiti iš zakristijų ir laikyti bažnyčių duris atviras. Petro tarnystę jis vykdė su neišsenkančiu atsidavimu, siekdamas dialogo ir su kitų religijų atstovais.
Dokumente primenama, kad popiežius Pranciškus sušaukė 10 konsistorijų, per kurias paskyrė 163 kardinolus iš 73 šalių, kurių 23 iki tol neturėjo nė vieno kardinolo. Sušaukė penkis Vyskupų sinodus. Ne kartą jo balsas skambėjo ginant nekaltuosius. Paskutiniais pontifikato metais jis labai dažnai ragino melstis už taiką, pirmiausia Ukrainoje, bet ir Palestinoje, Izraelyje, Libane bei Mianmare.
2025 m. vasario 14 d. Pranciškus buvo paguldytas į ligoninę dėl plaučių uždegimo ir ten išbuvo 38 dienas. Sugrįžęs į Vatikaną, paskutines savo gyvenimo savaites praleido Šv. Mortos namuose, iki pat galo uoliai tęsė savo popiežiškąją tarnystę, nors sveikata taip ir neatsistatė. Velykų dieną, balandžio 20-ąją, jis paskutinį kartą pasirodė Šv. Petro bazilikos balkone ir suteikė iškilmingą palaiminimą „Urbi et orbi“.
Popiežiaus Pranciškaus mokymas buvo itin turtingas. Tarp svarbiausių dokumentų – 4 enciklikos, 7 apaštališkieji paraginamai, 39 apaštališkosios konstitucijos ir daugybė apaštališkųjų laiškų. Jis įvykdė Romos kurijos reformą, taip pat įvedė griežtus įstatymus dėl dvasininkų padarytų nusikaltimų prieš nepilnamečius ir pažeidžiamus asmenis.
Pranciškus paliko visiems nuostabų žmoniškumo, švento gyvenimo ir visuotinės tėvystės liudijimą.
ČIA ILSISI POPIEŽIUS PRANCIŠKUS
GYVENĘS 88 METUS, 4 MĖNESIUS IR 4 DIENAS
VISUOTINEI BAŽNYČIAI VADOVAVĘS 12 METŲ, 1 MĖNESĮ IR 8 DIENAS
Gyvenk amžinai Kristuje, Šventasis Tėve!