2024 m. spalio mėnesį „Real Presence Coalition“ (liet. – „Tikro Buvimo Koalicija”, RPC) JAV žiniasklaidai ir visuomenei paskelbė didžiausios kada nors atliktos katalikų apklausos Jungtinėse Valstijose rezultatus.
„Tai – didžiausia katalikų apklausa, kada nors atlikta Jungtinėse Valstijose“, – sakė Vicki Yamasaki, koalicijos atstovė spaudai. „Apklausos tokių organizacijų, kaip Pew Research ir Center for Applied Research in the Apostolate, dalyvių skaičiumi nė iš tolo neprilygsta pastarajai apklausai”.
Jungtinių Valstijų Katalikų Vyskupų Konferencija (USCCB) pradėjo daugiametę Nacionalinio Eucharistinio atsinaujinimo kampaniją 2021 m., kaip atsaką į „Pew Research” tyrimą 2019 m., kuris atskleidė, kad dauguma katalikų nebetiki tikru Jėzaus Kristaus buvimu Šv. Eucharistijoje. Beveik 7 iš 10 katalikų tiki, kad tai tėra simbolinis atminimas.
„Pew Research”apklausa atskleidė didelį nerimą keliančią problemą, todėl RPC ir inicijavo apklausą, kad išsiaiškintų pagrindinę šios problemos priežastį, pasigilintų į klausimą, kodėl, pasauliečių nuomone, nunyko tikėjimas Tikruoju Buvimu”, – sakė Jimas Hobartas, naujausią apklausą padėjusios atlikti įmonės „Public Opinion Strategies”, bendradarbis.
Tai ne tik vienintelė didžiausia kada nors atlikta katalikų pasauliečių apklausa Jungtinėse Valstijose, bet ir vienintelė, tyrusi, kokios yra tikėjimo Tikru Buvimu praradimo priežastys.
Apklausoje buvo gauta beveik 16 tūkst. atsakymų, pateikta daugiau nei 250 000 žodžių atsakymų į atvirus klausimus. Apklausa buvo atvira visiems JAV katalikams, joje dalyvavusius galima apibūdinti kaip „labai praktikuojančius tikėjimą”, kurių daugiau nei 97 proc. dalyvauja Šv. Mišiose mažiausiai kartą per savaitę. 79 proc. respondentų išimtinai arba dažniausiai dalyvauja įprastose Šv. Mišiose.
Naujausios apklausos rezultatai rodo, kad tikėjimo Tikruoju Buvimu praradimui didžiausią įtaką turėjo:
- Šv. Komunijos priėmimas į rankas (nurodė 57, 74 proc. respondentų);
- Skandalas, kylantis teikiant Šv. Komuniją viešiems nusidėjėliams, kurie atmeta Katalikų Bažnyčios mokymą (politikai, abortų gynėjai ir t.t. – 56, 20 proc.);
- Nuolankumo ir pagarbos trūkumas Švč. Sakramento akivaizdoje (minimas bendras pagarbumo Šv. Mišių metu sumažėjimas, nederama apranga, garsūs pokalbiai, požiūris į Šv. Mišias kaip į socialinį sambūrį ir t.t. – 54, 56 proc.);
- Nerūpestingas kunigų požiūris į Šv. Eucharistiją (įvardijama pagarbos stoka, skubėjimas liturgijoje, nerūpestingas elgesys su Švč. Sakramentu – 51, 30 proc.);
- Tikinčiųjų katechezės apie transsubstanciaciją trūkumas (49, 48 proc.);
- Reguliaraus priminimo tikintiesiems trūkumas dėl būtinybės būti malonės būklėje priimant Šv. Komuniją (48, 04 proc.);
- Tabernakulio patraukimas iš šventovės centro (47, 50 proc.);
- Šv. Mišių kaip aukos pobūdžio išryškinimo praradimas (45, 39 proc.);
- Priminimo tikintiesiems stoka, kad Šv. Eucharistija būtina jų išganymui (45, 37 proc.);
- Prarastas antgamtiškumo jausmas (42, 28 proc.).
„Kaip mes suprasime, kad įvyko tikėjimo Tikruoju Buvimu atkūrimas?”, – klausė koalicijos narys kunigas Chadas Rippergeris. „Kai eilė prie klausyklų išpažinčiai bus tokia pat ilga, kaip eilė einančių priimti Šv. Komuniją“.
„Šiuo metu turime atskirtį tarp mūsų garbinimo būdo ir to, kuo tikime. Nėra vieno „sidabrinės kulkos“ atsakymo šiai problemai išspręsti. Reikės integruoto, daugialypio požiūrio”, – sakė koalicijos narys J. H. Westenas.
RPC yra neformali įtakingų katalikų, pasauliečių bei kunigų, grupė, kurios misija – vertinga pagalba JAV vyskupams jų daugiametėse pastangose atkurti tikėjimą Jėzaus Kristaus Tikruoju Buvimu Šv. Eucharistijoje.
Kartu su viešu tyrimo rezultatų paskelbimu, RPC paskelbė atvirą laišką USCCB, ragindami apsvarstyti gautus rezultatus ir į juos atsižvelgti, siekiant Nacionalinio Eucharistinio atsinaujinimo tikslų, pateikdami veiksmų planą, kaip sugrąžinti tikėjimą Tikru Jėzaus Kristaus Buvimu Šv. Eucharistijoje.