Pasaulis viltingai pasitinka Naujuosius metus

ŠaltinisAFP-AP-BNS

Džiūgaujančios minios sekmadienį atsisveikino su karščiausiais per visą stebėjimų istoriją metais: 12 neramių mėnesių su klimato krizėmis ir niokojamais karais Ukrainoje bei Gazos Ruože.

Daug pasaulio gyventojų, kurių dabar iš viso yra per 8 milijardus, viliasi 2024-aisiais nebepatirti didelių pragyvenimo išlaidų ir karų. Be to, Naujaisiais metais pusę pasaulio gyventojų paveiks rinkimai, vyks Paryžiaus olimpiada.

Sidnėjuje, kuris skelbiasi pasauline Naujųjų metų sostine, daugiau kaip milijonas žmonių susirinko uosto rajone stebėti fejerverkų. Visą dieną miesto gyventojai rinkosi tam itin tinkamose vietose nepaisydami neįprastai šalto ir drėgno oro, ir nenusivylė, kai Uosto tiltą bei kitus įžymius objektus nušvietė aštuonios tonos pirotechnikos priemonių.

Sutinkant Naujuosius fejerverkai taip pat nušvietė dangų Oklande, Honkonge, Maniloje, Indonezijos miestuose.

Pietų Prancūzijoje nudistai su Kalėdų Senelio kepurėmis puolė į šiltus Viduržemio jūros vandenis, o Graikijos Salonikų mieste žmonės tradiciškai vaišinosi mėsa ant iešmų ir šoko gatvėse.

Praėję metai atnešė „Barbenheimerio“ – filmų  „Barbė“ (Barbie) ir „Openheimeris“ (Oppenheimer) – fenomeną, dirbtinio intelekto įrankių plitimą ir pirmąją visos akies transplantacijos operaciją.

Indija gyventojų skaičiumi aplenkė Kiniją ir šiuo požiūriu ėmė pirmauti pasaulyje, be to, tapo pirmąją valstybe, nutupdžiusia nepilotuojamą aparatą Mėnulio pietiniame ašigalyje.

2024-ieji taip pat buvo karščiausi metai nuo stebėjimų pradžios 1880-aisiais, atnešę virtinę klimato kaitos nulemtų katastrofų visame pasaulyje.

Gerbėjai atsisveikino su rokenrolo karaliene tituluojama Tina Turner (Tina Terner), serialo „Draugai“ (Friends) aktoriumi Matthew Perry (Metjumi Periu), airių ir britų grupės „The Pogues“ vokalistu Shane’u MacGowanu (Šeinu Makgovanu) ir tamsiąją žmogaus prigimtį analizavusiu JAV rašytoju Cormacu McCarthy (Kormaku Makarčiu).

Atstatyti namus

2023-ieji bus prisimenami galbūt pirmiausia dėl karo Viduriniuose Rytuose. Jis kilo po palestiniečių islamistų judėjimo „Hamas“ beprecedenčių spalio 7-osios reidų Pietų Izraelyje, išprovokavusių nuožmų Izraelio atsaką Gazos Ruože.

Jungtinės Tautos apskaičiavo, kad savo namus Gazos Ruože turėjo palikti beveik 2 mln. žmonių – maždaug 85 proc. šios palestiniečių teritorijos gyventojų. Griuvėsiais virto ištisi Gazos miesto rajonai.

„Tai buvo juodi metai, vienos tragedijos“, – sakė 37-erių Abedas Akkawi (Abedas Akavis), pabėgęs iš Gazos su žmona ir trimis vaikais į JT prieglaudą Rafoje, Gazos Ruožo pietuose.

„Dievui leidus šis karas baigsis, Naujieji bus geresni ir mes galėsime sugrįžti į savo namus, juos atstatyti arba net gyventi palapinėje ant griuvėsių“, – naujienų agentūrai AFP sakė jis.

Tel Avive, Izraelyje, 24 metų Ranas Stahlas pasirinko Naujųjų išvakarėse dirbti pamainą vyninėje, nes nejautė noro švęsti.

„Tą akimirką, kai imu šokti, liūdesys ir gedulas sugrįžta“, – sakė R. Stahlas, kurio draugas žuvo per „Hamas“ spalio 7-osios ataką muzikos festivalyje Izraelyje.

Kai kurie Vladimiro Putino valdomos Rusijos gyventojai yra pavargę nuo karo Ukrainoje.

„Naujaisiais metais norėčiau karo pabaigos, naujo prezidento ir sugrįžimo į normalų gyvenimą“, – sakė 55 metų teatro dekoratorė, maskvietė Zoja Karpova.

Tačiau pats V. Putinas, sakydamas Naujųjų metų kalbą, demonstravo pasitikėjimą savimi, pažadėjo, kad Rusija niekuomet nenusileis, ir gyrė karius fronte.

V. Putino, kuris jau yra ilgiausiai valdantis Rusijos lyderis nuo Josifo Stalino laikų, pavardė ir vėl bus kovą įvyksiančių prezidento rinkimų balsalapiuose. Mažai kas tikisi, kad rinkimai bus visiškai laisvi ar sąžiningi.

Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis, sakydamas Naujųjų metų sveikinimą po beveik dvejų karo metų, pažadėjo, kad Rusijos pajėgos 2024-aisiais pajus visą Ukrainos vidaus ginklų gamybos jėgą.

Jo teigimu, Ukraina 2024 metais savo arsenale turės mažiausiai milijoną papildomų dronų, taip pat partnerių Vakaruose skirtų naikintuvų F-16.

„Mūsų pilotai jau įvaldo F-16 ir mes tikrai matysime juos savo danguje, kad mūsų priešai tikrai pamatytų, kokia iš tikrųjų yra mūsų rūstybė“, – sakė V. Zelenskis.

Romoje popiežius Pranciškus meldėsi už konfliktų visame pasaulyje aukas ir paminėjo ukrainiečius, palestiniečius bei izraeliečius, Sudano žmones ir Mianmaro rohinjus.

„Metų pabaigoje išdrįskime savęs paklausti: kiek žmonių gyvybių nusinešė ginkluoti konfliktai? Kiek žmonių žuvo? Kiek kančių, kiek skurdo?“ – sakė 87-erių Pranciškus po „Viešpaties angelo“ maldos Šv. Petro aikštėje.

„Tie, kas turite interesų šiuose konfliktuose, klausykitės sąžinės balso“, – pridūrė jis.

Rinkimai

2024-aisiais turi įvykti keleri labai svarbūs rinkimai, o bendrai per šių metų rinkimus bus lemiamas daugiau kaip 4 mlrd. žmonių politinis likimas Didžiojoje Britanijoje, Europos Sąjungoje, Indijoje, Indonezijoje, Meksikoje, Pietų Afrikoje, Venesueloje ir virtinėje kitų valstybių.

Per televiziją transliuotame naujametiniame sveikinime Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) sakė, kad birželį vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose laukia svarbus pasirinkimas: „Europos tąsa arba jos blokavimas“ tokiu metu, kai prie ES slenksčio, Ukrainoje, vyksta Rusijos pradėtas karas.

Tačiau ypač didelių pasekmių visam pasauliui turės prezidento rinkimai Jungtinėse Valstijose. Lapkričio mėnesį juose tikriausiai vėl susigrums 81 metų dabartinis prezidentas demokratas Joe Bidenas (Džo Baidenas) ir 2020-aisiais per JAV visuomenę suskaldžiusius rinkimus jam pralaimėjęs buvęs prezidentas, 77 metų respublikonas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas).

J. Bideno šios kadencijos metu kartais, regis, pasimatydavo jo garbus amžius ir net jo šalininkai nerimauja, kaip jam galėtų atsiliepti dar viena sunki ketverių metų kadencija.

Tačiau ne ką mažiau – gal net labiau – nuogąstaujama dėl D. Trumpo sugrįžimo.

Jam yra pateikti keli kaltinimai ir 2024-ieji galėtų nulemti tai, ar šis pompastiškas turtuolis keliaus į Baltuosius rūmus, ar į kalėjimą.

Populiari Danijos karalienė Margrethe II (Margretė II), ilgiausiai valdanti Europos monarchė, nusprendė per Naujųjų metų sveikinimą paskelbti, kad jau sausio 14 dieną atsisakys sosto.

52 metus valdanti 83-ejų Margrethe II karūną perleis savo sūnui, sosto įpėdiniui princui Frederikui.

Viltys

Praėjus 16 valandų po Naujųjų sutikimo Sidnėjuje Naujieji metai prasidėjo ir Niujorke, kur dešimtys tūkstančių džiugiai nusiteikusių žmonių Taimso aikštėje stebėjo paskutines praėjusių metų akimirkas skaičiavusio krištolinio rutulio ant vieno dangoraižio nusileidimą. Pirmąją Naujųjų metų akimirką pasipylė konfeti, susirinkusieji glėbesčiavosi ir bučiavosi aidint Franko Sinatros dainai „New York, New York“.

„Kol kas einasi labai gerai“, – sakė iš Solt Leik Sičio Jutoje atvykęs Jacobas Erikssonas (Džeikobas Eriksonas), vertindamas prasidėjusius Naujuosius metus.

Naujiesiems metams ritantis per pasaulį jie daug kur buvo pasitinkami viliantis, kad dabar lauks daugiau džiaugsmo nei liūdesio.

Kaip ir Niujorke, kur kone kasdien vyksta protestai dėl Izraelio ir „Hamas“ karo, saugumas įvairiuose miestuose buvo sustiprintas.

Visoje Prancūzijoje sutinkant Naujuosius budėjo apie 90 tūkst. policijos ir saugumo pareigūnų. Paryžiaus Eliziejaus Laukų prospekte minios stebėjo šviesų šou, projektuotą ant Triumfo arkos ir skirtą sostinės istorijai bei būsimai vasaros olimpiadai.

Įspūdingi fejerverkai buvo surengti tokiose vietose kaip Akropolis Atėnuose ir aukščiausias pasaulio pastatas „Burj Khalifa“ Dubajuje Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

Kinija šventė palyginti ramiai; dauguma šalies miestų uždraudė fejerverkus dėl saugumo ir oro taršos. Vis dėlto žmonės džiaugėsi; Pekine šoko spalvingais kostiumais vilkintys atlikėjai, o Čongčinge minia į dangų leido norų balionus. Sveikindamas su Naujaisiais metais prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) sakė, kad šalis 2024-aisiais sutelks dėmesį į ekonominį atsigavimą, ir žadėjo, kad Kinija tikrai bus suvienyta su Taivanu.

Taivano sostinėje Taibėjuje nuotaika buvo pakili, minia stebėjo fejerverką ir visame mieste vykusius koncertus.

Indijos Mumbajaus mieste tūkstančiai žmonių stebėjo saulėlydį Arabijos jūroje. Sostinėje Naujajame Delyje, garsėjančiame prasta oro kokybe, dėl fejerverkų nuogąstauta, kad pirmoji Naujųjų metų diena išauš su toksišku smogu.

Pakistane, kur gyventojų daugumą sudaro musulmonai, vyriausybė iš solidarumo su palestiniečiais uždraudė visas Naujųjų metų linksmybes.

Maždaug 2 mln. žmonių lynojant buvo susirinkę Rio de Žaneiro Kopakabanos paplūdimyje – vienoje populiariausių Naujųjų metų sutikimo vietų pasaulyje – stebėti 12 minučių trukusio fejerverkų šou.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version