JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį paskelbė naujus tarifus iš viso pasaulio importuojamoms prekėms, ypač iš Kinijos ir Europos Sąjungos (ES).
JAV iždo sekretorius Scottas Bessentas (Skotas Besentas) įspėjo šalis nesiimti atsakomųjų priemonių.
„Atsiloškite ir priimkite tai, – sakė jis televizijai „Fox News“. – Nes jei imsitės atsakomųjų veiksmų, prasidės eskalacija.“
Apžvelgiame reakcijas į trečiadienio įvykius.
Prancūzija
Prancūzijos vyriausybė pareiškė, kad ES yra pasirengusi prekybos karui su Jungtinėmis Valstijomis ir, reaguodama į muitus, planuoja „atakuoti internetines paslaugas“.
„Esame visiškai tikri, kad iš tiesų patirsime neigiamą poveikį gamybai“, – transliuotojui RTL sakė Prancūzijos vyriausybės atstovė spaudai Sophie Primas (Sofi Prima).
Ji sakė, kad ES rengia dviejų etapų atsaką ir kad pradinis atsakas bus duotas maždaug balandžio viduryje, dėl aliuminio ir plieno.
Tuomet ES nusitaikys į „visus produktus ir paslaugas“, galbūt jau balandžio pabaigoje, sakė ji, bet pridūrė, kad dėl to dar diskutuojama.
„Tačiau taip pat atakuosime paslaugas. Pavyzdžiui, interneto paslaugas, kurios šiandien nėra apmokestinamos, bet galėtų būti (apmokestintos)”, – teigė S. Primas.
Prancūzijos ministras pirmininkas Francois Bayrou (Fransua Bairu) ketvirtadienį pareiškė, kad JAV prezidento paskelbti nauji muitai yra katastrofa tiek Europai, tiek Jungtinėms Valstijoms.
„Šis sprendimas yra katastrofa ekonominiam pasauliui“, – sakė F. Bayrou.
„Tai didžiulis sunkumas Europai. Manau, kad tai taip pat yra katastrofa Jungtinėms Valstijoms ir Amerikos piliečiams“, – teigė jis.
Prancūzų prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) ketvirtadienį susitiks su Prancūzijos pramonės sektorių atstovais, kuriems „poveikį padarė JAV prezidento Donaldo Trumpo paskelbtos muitų priemonės“, pranešė jo biuras.
Lenkija
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pareiškė, kad draugystė su Jungtinėmis Valstijomis reiškia partnerystę, todėl reikės „tikrai ir išties abipusių muitų“.
Kinija
Pekinas pareiškė, kad „griežtai prieštarauja“ naujiems tarifams jo eksportui, ir pažadėjo „imtis atsakomųjų priemonių savo teisėms ir interesams apsaugoti“.
Kinijos prekybos ministerija teigė, kad JAV tarifai „neatitinka tarptautinės prekybos taisyklių ir daro didelę žalą atitinkamų šalių teisėtoms teisėms ir interesams“.
Vokietija
Vokietija, didžiausia Europos ekonomika, pareiškė, kad remia ES pastangas ieškoti „derybomis pagrįsto sprendimo“ su Vašingtonu dėl naujų muitų, tačiau taip pat įspėjo, kad blokas yra pasirengęs smogti atsakomąjį smūgį.
„Visada siekėme derybų, o ne konfrontacijos“, – sakė ekonomikos ministras Robertas Habeckas (Robertas Habekas). Jis pridūrė, kad ES yra pasirengusi duoti „subalansuotą, aiškų ir ryžtingą atsaką“, jei derybos žlugs.
ES galėtų imtis veiksmų prieš Europoje veikiančias JAV technologijų kompanijas, ketvirtadienį sakė R. Habeckas.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) ketvirtadienį pareiškė, kad nauji JAV muitai yra „visiškai neteisingi“, tačiau Europa yra pasirengusi tolesnėms deryboms, kad būtų nutrauktas stiprėjantis prekybos karas.
„Tai išpuolis prieš prekybos tvarką, kuri sukūrė gerovę visame pasaulyje, prekybos tvarką, kuri iš esmės yra Amerikos pastangų rezultatas“, – spaudos konferencijoje sakė O. Scholzas.
Vokietijos automobilių pramonės asociacija (VDA) teigė, kad dėl tarifų „bus tik pralaimėtojų“.
„Dabar ES raginama veikti drauge ir imtis reikiamų veiksmų, kartu toliau rodant norą derėtis“, – teigė VDA.
Vokietijos chemijos pramonė, kurios didžiausia eksporto rinka yra JAV, paragino Europos Sąjungą (ES) „išlaikyti šaltą protą“, pabrėždama, kad „eskalavimas tik padidintų žalą“.
Japonija
Japonų pramonės ministras Yoji Muto (Jodžis Mutas) kritikavo JAV sprendimą įvesti 24 proc. tarifą Japonijos eksportui.
„Tenka labai apgailestauti dėl vienašališkų JAV tarifų, todėl dar kartą primygtinai paraginau Vašingtoną netaikyti jų Japonijai“, – tvirtino jis.
Japonijos ministrų kabineto sekretorius Yoshimasa Hayashi (Jošimasa Hajašis) žurnalistams sakė, kad muitai gali prieštarauti Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklėms ir jų prekybos sutarčiai.
Jungtinė Karalystė
Jungtinės Karalystės (JK) verslo ministras Jonathanas Reynoldsas (Džonatanas Reinoldsas) pareiškė, kad Londonas tebėra pasiryžęs sudaryti ekonominį susitarimą su Jungtinėmis Valstijomis, galintį padėti sušvelninti naujai įvestą 10 proc. tarifą eksportui į JAV.
Pasak jo, Britanija yra „palyginti geresnėje padėtyje“ nei ES, bet 10 proc. tarifas vis tiek nuvilia.
Ministras sakė, kad „niekas neatmetama“, ir pridūrė: „Mes turime daugybę priemonių ir nedvejodami imsimės veiksmų.“
Britų vyriausybė pareiškė, kad tikisi, jog ekonominis susitarimas „sušvelnins“ D. Trumpo Jungtinei Karalystei taikomo 10 proc. muito poveikį.
Ministras pirmininkas Keiras Starmeris (Kiras Starmeris) verslo lyderiams sakė, kad „neabejotinai bus ekonominis poveikis“, tačiau vyriausybė „kovos dėl geriausio susitarimo“.
Italija
Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni (Džordža Meloni) kritikavo naujus JAV tarifus importui iš ES, ragino sudaryti susitarimą ir įspėjo, kad prekybos karas tik susilpnintų Vakarus.
„Tai, kad JAV įvedė muitus ES, mano nuomone, yra neteisinga priemonė, kuri netinka nė vienai šaliai“, – pažymėjo ji.
„Darysime viską, ką galime, kad pasiektume susitarimą su Jungtinėmis Valstijomis, siekdami užkirsti kelią prekybos karui, kuris neišvengiamai susilpnintų Vakarus kitų pasaulio veikėjų naudai“, – pareiškė ji.
G. Meloni reaguodama į muitus „atšaukė šiandien numatytus įsipareigojimus, kad galėtų sutelkti dėmesį į veiksmus, kurių reikia imtis“, ketvirtadienį pranešė jos biuras.
Italijos užsienio reikalų ministras Antonio Tajani (Antonijus Tajanis) sakė, kad ketvirtadienį Briuselyje susitiks su eurokomisaru, atsakingu už prekybą, Marošu Šefčovičiumi ir aptars atsaką, kuris būtų „pagrįstas pragmatišku požiūriu, dialogu“.
Kanada
Kanados ministras pirmininkas Markas Carney (Markas Karnis) perspėjo, kad tarifai „iš esmės pakeis pasaulinę prekybos sistemą“.
„Ketiname kovoti su šiais tarifais taikydami atsakomąsias priemones. Ketiname apsaugoti savo darbuotojus“, – teigė jis.
Brazilija
Brazilijos Kongresas patvirtino vadinamąjį ekonominio abipusiškumo įstatymą, pagal kurį vykdomoji valdžia gali reaguoti į 10 proc. tarifus, taikomus didžiausios Lotynų Amerikos ekonomikos eksportui.
Atstovų Rūmai vienbalsiai patvirtino įstatymą, gavę Senato pritarimą.
Ši Pietų Amerikos valstybė yra antra pagal dydį plieno eksportuotoja į Jungtines Valstijas po Kanados ir 2024 metais išsiuntė keturis milijonus tonų šio metalo.
Australija
Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese’is (Entonis Albanizis) pabrėžė, kad naujieji tarifai nėra draugiški ir pakenks artimų sąjungininkių santykiams.
„Šie tarifai nėra netikėti, tačiau norėčiau aiškiai pasakyti, kad jie visiškai nepagrįsti“, – sakė jis.
Šveicarija
Šveicarijos prezidentė Karin Keller-Sutter (Karin Keler-Zuter), reaguodama į 31 proc. tarifus, pareiškė, kad vyriausybė greitai nuspręs, ką daryti toliau.
„Pirmenybė teikiama ilgalaikiams šalies ekonominiams interesams. Pagarba tarptautinei teisei ir laisvajai prekybai yra esminiai dalykai“, – tvirtino ji.
Airija
Airijos ministras pirmininkas Michealas Martinas (Mikalas Martinas) pareiškė labai apgailestaujantis dėl 20 proc. tarifų, taikomų ES eksportui.
Airijos vyriausybė su ES partneriais svarstys, kokių veiksmų imtis toliau, tačiau, pasak jo, „bet kokie veiksmai turėtų būti proporcingi ir skirti mūsų įmonių, darbuotojų ir piliečių interesams apginti“.
Tailandas
Tailando ministrė pirmininkė Paetongtarn Shinawatra (Petongtarn Činavatra) teigė, kad vyriausybė turi tvirtą planą, kaip susidoroti su 36 proc. muitu ir tikisi, kad pavyks susitarti dėl jo sumažinimo, taip pat teigė, kad vyriausybė imsis priemonių poveikiui sušvelninti.
Danija
Danų užsienio reikalų ministras Larsas Lokke Rasmussenas (Larsas Liokė Rasmusenas) teigė, kad naujosios priemonės kelia grėsmę pasaulinei gerovei.
„Dėl pasaulinės prekybos mums tapo geriau: per vieną kartą pasaulis tapo turtingesnis, sumažėjo itin didelis skurdas, sumažėjo vaikų mirtingumas ir visi gyvename ilgiau“, – pažymėjo jis.
„Liūdna matyti, kad visa tai kelia pavojų dėl Europai nepageidaujamo prekybos karo“, – pridūrė jis.
Kolumbija
Kolumbijos prezidentas Gustavo Petro (Gustavas Petras) teigė, kad D. Trumpas padarė klaidingą žingsnį įvesdamas didelius tarifus.
„Dabar JAV vyriausybė mano, kad didindama tarifus savo importuojamoms prekėms apskritai gali padidinti savo gamybą, gerovę ir užimtumą; mano nuomone, tai gali būti didelė klaida“, – sakė jis.