Pasaulio lyderiai ir Katalikų Bažnyčia prisiminė Rugsėjo 11-ąją

ŠaltinisAFP-BNS

Pasaulio lyderiai ir Katalikų Bažnyčios atstovai siunčia solidarumo žinutes, šeštadienį minint 20-ąsias Rugsėjo 11-osios metines. Jų teigimu, atakomis nepavyko sunaikinti vakarietiškų vertybių.

Žemiau pateikiame kai kurių pasaulio lyderių reakcijas.

Jungtinė Karalystė

„Dabar, praėjus 20 metų, galime drąsiai teigti, kad jiems (džihadistams) nepavyko pakirsti mūsų tikėjimo laisve ir demokratija“, – sakė Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas).

„Jiems nepavyko išskirti mūsų tautų, priversti išsižadėti savo vertybių ir priversti gyventi nuolatinėje baimėje“, – pridūrė jis.

Karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) atskirame pranešime teigė: „Mano mintys ir maldos – taip pat ir mano šeimos ir visos šalies – yra su aukomis, išgyvenusiaisiais ir jų šeimomis.“

Lietuva

„Minime 20 metų nuo siaubingų Rugsėjo 11-osios teroro išpuolių JAV. Ši nepaguodžiamo skausmo ir sielvarto diena visuomet liudys Lietuvos ir JAV solidarumą kovoje su terorizmu“, – tviteryje rašė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.Savo ruožtu užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad Rugsėjo 11-oji visuomet išliks mūsų atmintyje: „Net ir praėjus dviem dešimtmečiams, mes ir toliau gedime ir pagerbiame šios siaubingos atakos prieš JAV aukas. Šią dieną mes įtvirtiname savo vienybę ir solidarumą kovoje už laisvę ir bendras vertybes.“

Aukų pagerbimas / Twitter nuotr.

Europos Sąjunga

„Rugsėjo 11-ąją mes prisimename tuos, kurie neteko gyvybių ir pagerbiame tuos, kurie rizikavo viskuo, kad jiems padėtų. Net ir tamsiausiu, sunkiausiu metu žmogiškoji prigimtis gali ryškiai šviesti“, – sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen).  

„Siaubingi Rugsėjo 11-osios išpuoliai prieš 20 metų pakeitė istorijos eigą. Prisimename aukas ir pirmuosius jiems į pagalbą atskubėjusius žmones. Europos Sąjunga palaiko Jungtines Valstijas ir šalies prezidentą toliau kovojant su visų formų terorizmu ir ekstremizmu“, – tviteryje rašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles’is Michelis (Šarlis Mišelis).

Australija

„Rugsėjo 11-oji primena mums, kad laisvė visuomet yra trapi. Kaip Ronaldas Reaganas (Ronaldas Reiganas) yra sakęs, „už ją kovoti ir ją ginti turi kiekviena karta“, – pareiškė australų vyriausybės vadovas Scottas Morrisonas (Skotas Morisonas).

„Tądien buvo surengta ataka prieš visus laisvus žmones. Tai buvo ataka prieš mūsų gyvenimo būdą ir liberalios demokratijos vertybes. Nepaisant teroristų sukelto skausmo, jiems nepavyko palaužti mūsų ryžto ir pakeisti mūsų gyvenimo būdo“, – pridūrė jis.

Prancūzija

„Mes niekada nepamiršime. Mes visada kovosime už laisvę“, – tviteryje rašė Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas)

Šveicarija

„Rugsėjo 11-osios teroristiniai išpuoliai JAV 2001-aisiais turėjo didžiulę įtaką pasaulinei politikai… Besąlygiškai atmesdamas terorizmą visur ir visada, Šveicarijos prezidentas Guy Parmelinas (Gi Parmelenas) išreiškia solidarumą su visomis atakos aukomis“, – rašoma vyriausybės atstovo pranešime.

Italija

„Italija solidarizuojasi su JAV ir kitais sąjungininkais, kad atremtų terorizmo grėsmę“, – sakė Italijos prezidentas Sergio Mattarella (Serdžas Matarela).

Katalikų Bažnyčia

„Rugsėjo 11 buvau Lurdo Švč. Mergelės Marijos bažnyčioje, rektorato patalpose. Bažnyčia yra Arlingtone, 23-ojoje gatvėje, nelabai toli, galbūt pusantros mylios (2,5 km) nuo Pentagono. Žiūrėjau televizijos pranešimus apie bokštus dvynius, visi buvome sukrėsti. Tada išgirdau sprogimą, bet nebuvo aišku, kas tai, – pagalvojau, kad skydinė ar kažkas panašaus“, – pasakoja t. Francis de Rosa.

„Bet tada pamatėme žinią, kad smogta Pentagonui. Nežinojome, ką daryti, bet galiausiai nusprendžiau ten eiti. Jei žmonėms kažko reikia, jei laivas pradėjo skęsti ar prasidėjo gaisras, ar vyksta kita tragedija – kunigai turi stengtis būti ten. Žmonėms reikia žinoti, kad yra Dievo atstovas su jais. Pagalvojau: „Jei mirsiu rūpindamasis žmonėmis, tebūnie”. Nes kam aš čia esu? Kad išgelbėčiau save? Kunigai yra tam, kad liktų su žmonėmis skęstančiame laive. Nesu čia tam, kad išgelbėčiau pats save“, – pridūrė Arlingtono vyskupijos kunigas. Kai jis pasiekė apsaugos perimetrą, vienas karininkas liepė jį įleisti, sakydamas, kad „kunigas gali praversti“. Taip iš tiesų ir buvo, atsimena Lurdo Švč. Mergelės Marijos parapijos dvasininkas: keletą valandų jis kalbėjo su įvairiais žmonėmis, išklausė keletą išpažinčių.

Šiemet sukanka dvidešimt metų nuo 2001 rugsėjo 11 dienos teroro aktų, motyvuotų islamistinio džihado ideologija: teroristai užgrobė keturis lėktuvus. Du jų nukreipė į Pasaulio prekybos centro dangoraižius, vieną – į Pentagoną. Ketvirtas buvo nukreiptas arba nukrito, įvykus keleivių ir teroristų susirėmimui, laukuose Pensilvanijos valstijoje. Jo potencialūs taikiniai turbūt buvo Kapitolijus arba Baltieji rūmai Vašingtone.

Keturiuose incidentuose žuvo 246 keleiviai ir įgulų nariai, ant žemės – iš karto po atakos arba vėliau, griuvus dangoraižiams, – 2731 žmogus. Dažnai išskiriamas 343 gaisrininkų, kurie tą dieną prarado gyvybę vykdydami savo pareigą, didvyriškumas. Tarp žuvusiųjų – ir Niujorko gaisrininkų kapelionas pranciškonas Mychal Judge, atskubėjęs su tais, kuriuos Apvaizda jam patikėjo. Žuvo taip pat lėktuvų užgrobimuose dalyvavę 19 teroristų.

Prieš dvidešimt metų įvykusi drama šį savaitgalį bus prisiminta, ko gero, visose JAV vyskupijose, daugybėje parapijų. JAV vyskupų konferencija rekomenduoja aukoti Šv. Mišias taikos ir teisingumo arba ramybės neramumų ir karo metu intencijomis, melsti, kad Bažnyčia su Viešpaties pagalba pajėgtų rūpintis ir gydyti teroro akto paliktas žaizdas, melstis už visas teroro ir smurto aukas, už įvairių tarnybų vyrus ir moteris, kurie rūpinasi visų saugumu ir visuomenės poreikiais, už visuomenių ir valstybių lyderius, kad bendru darbu šalintų terorizmui tarpti leidžiančias sąlygas. Galiausiai už tai, kad žmonių širdys pajėgtų atleisti ir nepasiduotų neapykantai.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version