Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo nuotolinėje parengiamojoje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje. Joje šalies vadovas kartu su Belgijos, Vengrijos, Lenkijos ir Rumunijos lyderiais aptarė vakcinų tiekimo užtikrinimo, Žaliojo sertifikato įvedimo, ES vidaus rinkos veikimo klausimus. Šioje EVT išskirtinis dėmesys teiktas ES santykiams su Rusija bei Turkija.
Šalies vadovas pažymėjo, jog būtina užtikrinti savalaikį vakcinų tiekimą siekiant, kad visos ES išsikelti tikslai paskiepyti 70 proc. suaugusių piliečių būtų įgyvendinti iki vasaros pabaigos. Prezidentas pabrėžė, kad Žaliasis sertifikatas turi apimti ne tik informaciją apie pasiskiepijimą, bet ir apie susiformavusio imuniteto faktą.
Šalies vadovas taip pat akcentavo vieningos vakcinų komunikacijos politikos sukūrimo, kurios būtinybę dar kartą įrodė situacija su vakcina „AstraZeneca“, poreikį. Prezidentas atkreipė dėmesį į tai, kad būtina kaip galima greičiau sukurti ES vakcinų donacijų mechanizmą, įgalinantį padidinti vakcinų prieinamumą ES Rytų partnerystės valstybėms.
Šalių lyderiai daug dėmesio skyrė ir ES santykiams su trečiosiomis šalimis. Lietuvos Prezidentas pasidalijo savo vizito Ukrainoje įžvalgomis ir dar kartą atkreipė Europos lyderių dėmesį į agresyvią Rusijos laikyseną ne tik Rytų partnerystės valstybių, bet ir ES atžvilgiu.
Šalies vadovas pakvietė ES laikytis griežtos ir principingos pozicijos Rusijos atžvilgiu. Prezidentas pasisakė už penkių ES ir Rusijos santykius apibrėžiančių principų išlaikymą ir subalansuotą įgyvendinimą, skiriant ypatingą dėmesį Rytų partnerių aspiracijoms. Taip pat pakvietė valstybes nares stiprinti paramą Rusijos pilietinei visuomenei ir solidarizuotis su žmogaus teisių pažeidimus kenčiančiais Rusijos žmonėmis.
Šalių vadovai skyrė laiko aptarti ES vidaus rinkos ir skaitmeninimo plėtrą. Sutarta tęsti vidaus rinkos kūrimą, naikinant kliūtis plėtrai, ypač paslaugų srityje. Pažymėta skaitmeninės infrastruktūros, viešųjų duomenų atvėrimo, skaitmeninių įgūdžių, globalių standartų kūrimo svarba. Prezidentas paragino ES nares didinti skaitmeninio sektoriaus konkurencingumą, išlaikant atvirą vidaus rinką ir tarptautinį bendradarbiavimą.
Mažojo formato EVT sesijos svarbios, apsikeičiant nuomonėmis siekiant bendrų ES tikslų. Parengiamojoje EVT sesijoje dalyvavo Belgijos, Vengrijos, Lenkijos ir Rumunijos vadovai.