Vokietijos kancleris Olafas Scholzas Italijos ministrės pirmininkės Giorgia Meloni prieglobsčio susitarimą dėl priėmimo centrų steigimo Albanijoje pavadino pavyzdiniu.
Vokietijos ir Italijos dvišaliai santykiai labai suartėjo, o ankstesnė šalta ir priešiška atmosfera, atrodo, švelnėja. Prieš du mėnesius tarp Romos ir Berlyno tvyrojo didelė diplomatinė įtampa.
Rugsėjį Meloni parašė laišką Šolcui, kuriame išreiškė pasipiktinimą dėl Vokietijos vyriausybės paramos Italijos NVO ir 790 000 eurų valstybės lėšų, skirtų Vokietijos NVO “SOS Humanity”, kuri vykdo paieškos ir gelbėjimo operacijas Viduržemio jūroje, o vėliau gabena nelegalius imigrantus į Italiją.
Italijos spaudos duomenimis, trečiadienį Italijos ministras pirmininkas atvyko į Vokietijos sostinę pasirašyti abiejų šalių strateginio susitarimo. Derybose daugiausia dėmesio bus skiriama energetikai, abiejų šalių prekybos bendradarbiavimui, paramai Ukrainai ir migracijai.
Meloni kelionėje į Berlyną lydėjo užsienio reikalų ministras Antonio Tajani, vidaus reikalų ministras Matteo Piantedosi, gynybos ministras Guido Crosetto, ekonomikos ministras Giancarlo Giorgetti, “Made in Italy” ministras Adolfo Urso, darbo ministrė Maria Elvira Calderone ir mokslinių tyrimų ministrė Anna Maria Bernini.
Albanija mano, jog privalo padėti Italijai, ir negali pamiršti, kad praeityje italai taip pat rėmė ir priėmė albanų pabėgėlius
Vokietijos kancleris gyrė Italijos vyriausybės migracijos politiką ir pasidžiaugė, kad Albanija, kuri, jo nuomone, netolimoje ateityje taps ES nare, jau dalijasi migracijos sunkumais. Jis pabrėžė, kad Vokietijos vyriausybė ir toliau pasisakys už migrantų paskirstymą tarp ES valstybių narių, primygtinai reikalaudama, kad nė vienai šaliai nereikėtų vienai prisiimti migracijos naštos.
Migracijos iššūkį galima išspręsti tik glaudžiai bendradarbiaujant su ES nepriklausančiomis šalimis, pridūrė Scholzas.
Komentuodamas praėjusią savaitę Tiranoje pasiektą susitarimą, Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama laikraščiui “Il Corriere della Sera” sakė, kad nors Albanijoje bus įsteigti uždari priėmimo centrai, Italijos pusė prisiims visą atsakomybę už prieglobsčio prašymų nagrinėjimą.
Jis taip pat pabrėžė, kad jie ketina sudaryti tokio pobūdžio susitarimą tik su Italija, paaiškindamas, kad Albanija mano, jog privalo padėti Italijai, ir negali pamiršti, kad praeityje italai taip pat rėmė ir priėmė albanų pabėgėlius.