Žinia iš Afrikos apie Italijos ambasadoriaus Kongo Demokratinėje Respublikoje Luca Attanasio žūtį pribloškė Italijos visuomenę, įskaitant katalikų bendruomenę. Vasario 22 d., per nepasisekusį bandymą pagrobti, buvo nužudytas 43 metų diplomatas L. Attanasio ir dar du asmenys – jį lydėjęs asmens sargybinis, 30 metų italas karabinierius Vittorio Lacovacci ir vairuotojas, kongietis Mustapha Milambo.
„Su giliu liūdesiu Užsienio reikalų ministerija patvirtina Italijos ambasadoriaus žūtį Gomoje“, – sakoma Italijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Atskirame pranešime italų užsienio reikalų ministras Luigi Di Maio išreiškė „didelį nusiminimą ir begalinį liūdesį“ bei nutraukė susitikimą su savo ES kolegomis Briuselyje, kad anksčiau sugrįžtų į Romą.
„Šio žiauraus išpuolio aplinkybės kol kas nėra žinomos. Bus dedamos visos pastangos siekiant išsiaiškinti, kas įvyko“, – pareiškė L. Di Maio, atiduodamas pagarbą šio nusikaltimo aukoms – „dviem valstybės pareigūnams“.
Italijos prezidentas Sergio Mattarella (Serdžas Matarela) savo ruožtu pasmerkė „bailią ataką“, o premjeras Mario Draghi (Marijus Dragis) išreiškė „gilią užuojautą“.
„Italijos respublika gedi dėl šių gyvybės netekusių valstybės tarnautojų“, – sakoma S. Mattarellos pranešime, kuriame prezidentas išreiškė „nuoširdžiausią užuojautą ir solidarumą“ su žuvusiųjų šeimomis.
43-ejų L. Attanasio dirbo Italijos ambasadoriumi Kinšasoje nuo 2017 metų. Į diplomatinę tarnybą jis įstojo 2003 metais ir anksčiau yra dirbęs Šveicarijoje, Maroke ir Nigerijoje.
Remiantis Užsienio reikalų ministerija, ambasadorius ir policininkas važiavo Jungtinių Tautų Pasaulio maisto programos automobilių vilkstinėje, Kongo DR rytuose, netoli valstybės sienos su Ruanda ir Uganda.
„Vatican News“ informuoja, kad iš Saronno, netoli Milano, kilęs 43 metų Italijos diplomatas L. Attanasio prieš metus apdovanotas laisvės premija už jo įnašą tautų taikai ir veiksmingus humanitarinius projektus. Ambasadorius liudijo dėmesingumą kitam, pasiaukojančiai rūpinosi ypač sunkumus patiriančiais žmonėmis. Jis pats apie savo darbą yra sakęs, jog „visa mums čia, Italijoje, savaime aišku, bet visai ne taip Kongo DR, kurioje daug neišspręstų problemų“.
Ambasadoriui Luca Attanasio ypač buvo svarbūs kongiečių humanitariniai klausimai, kartu su žmona įkūrė NVO „Mama Sofia“. Šios organizacijos savanoris pareiškė, jog ambasadoriui nuoširdžiai rūpėjo kongiečių kentėjimai, jis konvojuose keliaudavo po visą šalį veždamas vaikams ir vargšams skirtą paramą, ją asmeniškai dalydavo.
Žuvusį ambasadorių pažinojęs Milano arkivyskupas Mario Delpini prisiminė, jog Luca Attanasio įsipareigojimo šaknys glūdi jo krikščioniškame sąmoningume, kurį subrandino parapijinėje aplinkoje. „Jis savo diplomatinę tarnybą vertino kaip tam tikrą solidarumo išraišką“, – sakė arkivyskupas.
Kongo DR tarnaujantis misionierius iš Paduvos t. Franco Bordignon pasakojo, kad dieną prieš ambasadoriaus mirtį su juo atsisveikino po sekmadienio Mišių, kuriose dalyvavo Bukavu miesto misijoje. Nuo 1972 metų Pietų Kivu regione tarnaujantis misionierius sakė, kad ambasadorius išsiskyrė savo paprastumu ir svetingumu. Kai jis atvykdavo į misiją žmonės net nenutuokdavo, kad jis – ambasadorius.
Pasak misionieriaus, „Luca Attanasio buvo kaip brolis, o mūsų misijos stotis Bukavu jam tarsi namai, jis čia lankėsi net kelis kartus, o praėjusiais metais atvyko su žmona ir trim dukrelėmis. Susidarė įspūdis, kad ambasadoriui iš visų veiklos sričių mieliausia buvo palaikymas ryšio su misionierių pasauliu“. Misionieriaus t. F. Bordingon įsitikinimu, bus nelengva nustatyti kas iš tikrųjų nutiko per užpuolimą, pareikalavusį ambasadoriaus ir dar dviejų asmenų gyvybių.
Apylinkėse, kur įvyko užpuolimas veikia labai skaitlingos ginkluotos grupės su skirtingais interesais. Regione vyrauja chaosas ir smurtas. Galbūt tragiška diplomato žūtis paskatins pasaulį didinti spaudimą, kad rytinis Kongas susitaikytų.