Nušalinti Lietuvos ortodoksų dvasininkai atstatyti į savo tarnystę

Graikijos ortodoksų žiniasklaida praneša, kad Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus išnagrinėjo Maskvos patriarchatą palikusių dvasininkų Vitalijaus Mockaus, Gintaro Sungailos, Vitalio Dauparo, Vladimiro Seliavkos ir Georgijaus Ananjevo apeliaciją ir grąžino juos į kunigišką tarnystę.

Konstantinopolio Šventasis Sinodas vienbalsiai priėmė sprendimą, kuriame sakoma:

„Nuodugniai ištyrus atitinkamas aplinkybes, buvo nustatyta, kad, viena vertus, vietinė bažnytinė valdžia, skyrusi bausmes, jau galutinai [savo lygmenyje] išnagrinėjo šias bylas, kita vertus, kad priežastys, dėl kurių buvo paskirtos bausmės, kyla visai ne iš bažnytinių kriterijų, bet iš pagrįsto šių dvasininkų pasipriešinimo karui Ukrainoje.

Todėl neatšaukiamai spręsdamas šiuos apeliacinius prašymus, Jo Šventenybė rekomendavo Šventajam Sinodui panaikinti paskirtą pašalinimą iš kunigų luomo ir grąžinti jiems ankstesnį bažnytinį kunigo statusą, kas ir buvo vienbalsiai nuspręsta padaryti.

Be to, po minėto atstatymo, jų prašymu, visuotinis patriarchas priėmė šiuos dvasininkus po savo garbinguoju omoforijonu, atsižvelgdamas į seniai įtvirtintą visuotinio sosto teisę, kaip apie tai taip pat, pavyzdžiui, pranešama Teodoro Balsamono iš Antiochijos komentaruose In Trullo susirinkimo 17 ir 18 kanonams ir VII visuotinio susirinkimo 10 kanonui (būtent „Iš šio kanono aiškiai matyti, kad tik Konstantinopolio patriarchui leidžiama priimti užsienio dvasininkus, net ir neturint juos įšventinusio vyskupo atleidimo laiško“).”

„Jis mūsų apeliaciją patenkino, panaikino ankstesnius bažnytinio teismo sprendimus“, – penktadienį sakė dvasininkas Gintaras Sungaila.

Pasak G. Sungailos, Konstantinopolio patriarchatas yra „aukščiausia apeliacijos instancija“.

Penkis minėtus dvasininkus Maskvos patriarchatui pavaldus Lietuvos ortodoksų bažnyčios metropolitas Inokentijus savo dekretais pernai vasarą pašalino iš kunigystės luomo. 

Dvasininkai tokį sprendimą apskundė Konstantinopolio patriarchui Baltramiejui.

G. Sungailos teigimu, po sugrąžinimo į kunigystę šie dvasininkai buvo priimti į Konstantinopolio patriachatą.

„Kol kas žinome tiek, kiek paskelbta viešai, – sakė dvasininkas. – Laukiame tolesnių sprendimų ir informacijos.“

Jo teigimu, nors maldų namų, kuriuose galėtų aukoti mišias, dvasininkai kol kas neturi, „įvairios bendruomenės mūsų susitikimams su tikinčiaisiais teikia patalpas“.

Lietuvos stačiatikių bažnyčia tuomet teigė, kad kunigai iš luomo pašalinti sulaužius priesaiką, teikus melagingus pranešimus, nepaklusus valdančiajam vyskupui, rengus sąmokslą prieš savo vyskupą ir brolius dvasininkus, griovus bažnytinę taiką, siekus perėjimo į kitą Bažnyčios jurisdikciją be savo vyskupo palaiminimo.

Iš kunigystės pašalinti ir į ją sugrąžinti dvasininkai taip pat yra inicijavę Lietuvos stačiatikių atsiskyrimą nuo Maskvos patriarchato, prašydami Konstantinopolio patriarcho leisti Lietuvoje atkurti kanoninį pavaldumą jam.

Tačiau kol kas sprendimas dėl šio klausimo nėra priimtas.

Savo ruožtu Lietuvos stačiatikių bažnyčia siekia didesnės autonomijos, tačiau teigia susidurianti su Maskvos Sinodo delsimu, priimant sprendimus.

Sausio pabaigoje Lietuvos stačiatikių bažnyčia BNS nurodė, kad „šiuo metu nėra jokios naujos informacijos“.

Lietuvos Užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas penktadienį feisbuke pasveikino Lietuvos stačiatikių dvasininkus su „nepaprasta pergale“ prieš juos iš kunigų luomo pašalinusią Maskvos patriarchatus pavaldžią Lietuvos stačiatikių bažnyčią, Konstantinopolio patriarchatui patenkinus jų apeliaciją.

Lietuvos stačiatikių bažnyčia yra viena iš devynių tradicinių religinių bendruomenių Lietuvoje. Ji turi metropolijos titulą, priklauso Maskvos ir Visos Rusios patriarchatui.

8 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version