Prieš keletą dienų paskelbtas Vatikano valstybės sekretoriaus kardinolo P. Parolino interviu, kurį jis davė tarptautinio katalikų žiniasklaidos EWTN tinklo naujienų agentūrai „Catholic News Agency“.
Socialiniuose tinkluose netrukus pasklido pasipiktinimas, kad Šventasis Sostas nepritaria ginkluotės tiekimui Ukrainos gynybai.
Pavyzdžiui, politologas Vytautas Sinica neslėpė pasipiktinimo tokia Vatikano valstybės pozicija. Savo feisbuko paskyroje jis rašė:
„Viena baisiausių reakcijų į karą Ukrainoje ir susilaukianti sąlyginai labai mažai vertinimų, deja, yra Vatikano. (…) Dabar dar baisiau pasisakė, ko gero, antras įtakingiausias žmogus Vatikane valstybės sekretorius kardinolas Pietro Parolin: „Tarptautinė bendruomenė nori išvengti eskalacijos, ir kol kas niekas asmeniškai nesikišo, bet matau, kad daugelis siunčia ginklus. Darosi baisu pagalvojus. Tai gali sukelti eskalaciją, kurios neįmanoma bus kontroliuoti.“
Pasaulis neturėtų siųsti ginklų Ukrainai, nes tai eskaluoja konfliktą! Čia jau 1:1 Rusijos propagandos atmintinė. Logiškai reiktų pridėti: Ukraina turėtų pasiduoti ir karas baigtųsi. Praėjo para, bet jokios vienintelio viršesnio žmogaus reakcijos į šiuos žodžius nebuvo. Turbūt, kaip visada, žurnalistai ne taip suprato. Net Orbanas, tikrai gėdingai laviruojantis karo Ukrainoje klausimu, konkrečiai įvardijo Rusijos kaltę šiame kare jau pirmąją jo dieną. Kartelė nėra labai aukštai,” – apmaudavo V. Sinica.
Praėjus parai po kardinolo P. Parolino interviu reagavo ne oficialios Vatikano komunikacijos struktūros, bet apaštališkoji nunciatūra Kyjive.
Jos interneto svetainėje paskelbtame lakoniškame komentare sakoma, kad minėtame kardinolo interviu kalbama apie tris atskirus dalykus ir tie trys teiginiai yra išsakyti aiškiai vienas nuo kito atskirtais sakiniais.
Viena – Katalikų Bažnyčios mokymas pripažįsta, kad kiekviena šalis, o šiuo atveju Ukraina, turi teisę gintis.
Antra – konstatuojama, kad tarptautinė bendruomenė nenori tiesiogiai dalyvauti kare, tačiau kai kurios šalys siunčia ginklų.
Trečia – sakoma, jog yra rizika, kad situacija gali dar labiau paaštrėti ir sukelti neįsivaizduojamų pasekmių.
Beje, nunciatūros poziciją išvertė lietuviškoji „Vatican News” svetainės versija, taip ir nepaskelbusi P. Parolino interviu santraukos lietuviškai.