Nobelio taikos premijos laureatas: tragedija neturi pasikartoti

ŠaltinisAFP-BNS

Vienas iš Nobelio taikos premijos gavusios japonų organizacijos „Nihon Hidankyo“, vienijančios branduolinių bombų sprogimus Hirošimoje ir Nagasakyje išgyvenusius žmones, vadovų penktadienį pareiškė, kad branduoliniai ginklai niekada neatneš taikos.

Šiam judėjimui premija paskirta už „pastangas sukurti pasaulį be branduolinių ginklų ir už tai, kad jie įrodė, jog branduoliniai ginklai daugiau niekada neturi būti naudojami“, penktadienį paskelbė Osle įsikūręs Nobelio komitetas. 

„Niekada nė nesvajojau, kad taip gali nutikti“, – su ašaromis akyse žurnalistams sakė vienas iš „Nihon Hidankyo“ vadovų Toshiyuki Mimaki (Tošijukis Mimakis).

„Buvo sakoma, kad dėl branduolinių ginklų pasaulyje yra taika. Tačiau branduolinius ginklus gali panaudoti teroristai“, – žurnalistams kalbėjo T. Mimaki. 

„Pavyzdžiui, jei Rusija juos panaudos prieš Ukrainą, Izraelis – prieš Gazos Ruožą, tuo viskas nesibaigs. Politikai turėtų žinoti šiuos dalykus“, – tęsė jis.

„Amžiaus vidurkis – 85 metai“

T. Mimaki pridūrė, kad 1956 metais įkurtos organizacijos narių „amžiaus vidurkis – 85 metai“.

„Tikiuosi, kad antroji (atominę bombą išgyvenusių žmonių) karta ir plačioji visuomenė dalyvaus taikos veikloje už taiką be branduolinių ginklų“, – sakė jis.

Jo teigimu, vaikų padėtis Gazos Ruože panaši į situaciją Japonijoje Antrojo pasaulinio karo pabaigoje.

„Gazos Ruože plūstantys krauju vaikai yra sulaikomi. Tai kaip Japonijoje prieš 80 metų“, – Tokijuje surengtoje spaudos konferencijoje sakė T. Mimaki.

„(Vaikai, gyvenę Hirošimoje ir Nagasakyje) per karą neteko tėvų, o per atominių bombų sprogimus – motinų. Jie tapo našlaičiais“, – teigė jis. 

XX amžiuje prasidėjo žiaurus Japonijos siautėjimas Azijoje ir Antrasis pasaulinis karas, kuris baigėsi 1945 metų rugpjūtį Jungtinėms Valstijoms numetus atomines bombas ant Hirošimos ir Nagasakio.

1945 metų rugpjūčio 6 dieną Jungtinės Valstijos numetė pirmą atominę bombą ant Hirošimos ir pražudė 140 tūkst. žmonių.

Po trijų dienų JAV numetė atominę bombą ant Nagasakio ir pražudė 74 tūkst. žmonių, įskaitant daugelį tų, kurie išgyveno sprogimą, bet vėliau mirė nuo radiacijos poveikio.

1945 metų rugpjūčio 15 dieną Japonija paskelbė pasiduodanti Antrajame pasauliniame kare.

„Visiškas blogis“

Hirošimos meras Kazumi Matsui (Kadzumis Macujis) pasmerkė branduolinius ginklus kaip „visišką blogį“.

„Hibakušai“, (išgyvenusieji atominį bombardavimą), sparčiai sensta, o žmonių, galinčių paliudyti atominių bombų turėjimo beprasmiškumą ir visišką blogį, lieka vis mažiau“, – penktadienį žurnalistams sakė jis. 

„Ateinančių kartų žmonės turi žinoti, kad tai, kas įvyko, yra ne tik Hirošimos ir Nagasakio tragedija, bet ir visos žmonijos tragedija, kuri neturi pasikartoti“, – teigė jis. 

Japonijos ministras pirmininkas Shigeru Ishiba (Šigerus Išiba) savo ruožtu pasidžiaugė, kad apdovanojimas skirtas organizacijai „Nihon Hidankyo“.

„Faktas, kad Nobelio taikos premija buvo paskirta šiai organizacijai, kuri daugelį metų dirba siekdama panaikinti branduolinius ginklus, yra labai reikšmingas“, – žurnalistams nurodė premjeras.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version