Nobelio taikos premijai nominuotas „į pakraščius einantis“ kunigas

Iš sąvartynų skurdo Madagaskaro vargšus vaduojantis slovėnų kilmės argentiniečių kunigas Pedro Opeka siūlomas šiųmetei Nobelio taikos premijai. Dvasininką už atsidavimą „padėti žmonėms, gyvenantiems pasibaisėtinomis sąlygomis“ nominavo Slovėnijos premjeras Janez Janša.

72-iejų metų Kunigų misionierių kongregacijos (Congregatio missionis s. Vincentia Paulo) vienuolis P. Opeka ilgiau nei pusę savo gyvenimo tarnauja Madagaskare. Šalies sostinės Antananaryvo pakraštyje 1989 m. jis įkūrė Akamasoa humanitarinės pagalbos asociaciją, aprūpinusią būstais tūkstančius benamių ir suteikusią keliolikai tūkstančių vaikų galimybę įgyti išsilavinimą. Daugybė kitų žmonių čia gauna parama, medicinos paslaugas, yra pamaitinami. Ištisu priemiesčio rajonu per tris dešimtmečius tapusią Akamasoa gyvenvietę (vietinės tautos malagisių kalba – „Gerų draugų miestas“) 2019 m. rugsėjį, per apaštalinę kelionę po Afrikos valstybes, aplankė popiežius Pranciškus.

Tąkart, sveikinimo kalboje, pontifikas džiaugėsi šioje vietoje matydamas žmonių drąsos ir savitarpio pagalbos istoriją, kurios pamatas yra gyvas tikėjimas, sugebantis „kalnus kilnoti“. 

„Akamasoa – tai Dievo buvimo su vargstančiaisiais ženklas. Dievas yra su mažutėliais ne retkarčiais, ne tik tam tikromis progomis, bet visada. Jis yra Dievas, gyvenantis su savo tauta“, – kalbėjo popiežius.

Pedro Opeka / „Flickr“ nuotr.

Pranciškus prisiminė savo asmeninę pažintį su P. Opeka, kurį mokė Argentinoje 1967–68 m. Kaip ir Jorge Bergoglio, Pedro Pablo Opeka gimė Buenos Airėse, imigrantų šeimoje. Jo tėvai pabėgo iš Slovėnijos, šiai po Antrojo pasaulinio karo tapus Jugoslavijos socialistinės federacinės respublikos dalimi.

Madagaskaras yra viena skurdžiausių šalių pasaulyje. COVID-19 pandemijai dar labiau apsunkinus neturtingųjų padėtį, misionierius pernai padėkojo popiežiui už turtingoms valstybėms skirtą raginimą panaikinti įsiskolinimą besivystančioms.

„Tai būtina, jei norime gyventi oriai“, – sakė jis.

P. Opeka Nobelio taikos premijai buvo siūlomas ir 2012 m. Tarp šių metų nominantų – judėjimas Black Lives Matter, Pasaulio sveikatos organizacija, klimato aktyvistė Greta Thunberg, buvęs Jungtinių Amerikos valstijų prezidentas Donaldas Trumpas, Rusijos disidentas Aleksejus Navalnas, Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja. Premijos, kurią sudaro aukso medalis ir 10 mln. Švedijos kronų (959 tūkst. Eur), laureatas kasmet skelbiamas spalio mėnesį.

2020 m. apdovanojimas skirtas Pasaulio maisto programai (WFP).

Net for God parengtą, lietuviškai įgarsintą dokumentinį filmą Tėvas Pedro – Ką padarėte vienam iš mažiausiųjų brolių, galite peržiūrėti čia:

1 KOMENTARAS

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version