Dažnas viešasis ekspertas ir apžvalgininkas, kalbėdamas apie pandeminę ar popandeminę ateitį mini žodžius „naujoji realybė“, ir samprotauja apie negrįžtamus mūsų kasdienio gyvenimo pokyčius, būtinus prie „naujos realybės“ prisitaikyti. Žvelgdami į pasaulį ir lygindami įvairių šalių kovos su pandemija strategijas, galime pastebėti, kad jokia šalis nenužengė toliau „naujos realybės“ linkme už Australiją.
Karantino stovyklos yra naujausias ir turbūt kraupiausias „naujos realybės“ pavyzdys Australijoje. Šiaurės teritorijoje gyvenantys sveiki australai, grįžę iš kelionių svetur arba į kitas Australijos valstijas, yra priversti izoliuotis keturiolikai dienų valstybinėje karantino stovykloje.
Apleistas Manigurrma kalnakasių kaimelis buvo prikeltas naujam gyvenimui, kai jame duris atvėrė „Howard Springs nacionalinio atsparumo centras“, oficialiame institucijos puslapyje pristatomas kaip „elegantiška, inovatyvi ir tvari gyvenvietė“, giriama už „atogražų užmiesčio stiliaus architektūrą, žaliąsias zonas, kraštovaizdį ir parkus.“ Tačiau Darvino užmiestyje esanti stovykla tikrai negali būti vadinama „malonia priebėga nuo kasdienės rutinos pavargusiems keliautojams.“
Stovyklos viduje filmuoti vaizdo įrašai byloja apie kitokį gyvenimą, nei kad skelbia oficialus institucijos puslapis. Žmonės čia ne „plaukioja, važinėja dviračiu, žaidžia paplūdimio tinklinį ar kriketą“. Vietoje to, stovykloje uždarytas australas pasakoja apie griežtas kasdienio gyvenimo sąlygas, kur, besilaikydami beprotiškai griežtų karantino sąlygų visi „kantriai laukia kol bus pamaitinti.” Jei nelaisvėje laikomi piliečiai pažeis karantino sąlygas, jų vizitas bus pratęstas 10 dienų ir jie taip pat susilauks tūkstančius dolerių siekiančių baudų.
Negana to, už šį 14 dienų karantiną kiekvienas australas privalo sumokėti 2500 Australijos dolerių sąskaitą.
Šiuo metu Šiaurės teritorijoje egzistuoja dvi privalomo karantino stovyklos: „Howard Springs nacionalinio atsparumo centras“ šalia Darvino ir „Alis Springso karantino centras“ šalia Alis Springso. Keliautojams nurodoma rinktis „arčiausiai jų patekimo taško į Šiaurės Teritoriją esančią stovyklą, nebent jei vyresnysis sveikatos pareigūnas nurodo kitaip.“
Nerimą keliančiame TikTok vaizdo įraše, išpopuliarėjusiame prieš kelias savaites, mes matome australą Jeremy Longdoną Howard Springs stovykloje, stovintį už savo kambario ir laukiančio, kada jo patiekalas bus pristatytas. „Aš tiesiog kantriai laukiu, kol būsiu pamaitintas“, sako jis, akivaizdžiai nerimaudamas. „Panašiai kaip tada, kai pakratai šunų skanėstų maišelį ir šunys pas tave atbėga. Mes visada lauke, laukiame.“
Naudodamas savo telefono kamerą Longdonas nufilmavo aplinkui esančią aplinką – vienaukštes trobeles su plieninėmis durimis ir grotuotais langais, primenančią „mielesnę“ Aušvico barakų versiją, atsimenamą visiems, kurie lankėsi šioje mirties stovykloje.
Longdonas papasakojo apie stovykloje nuolatos patruliuojančią policiją, atidžiai ieškančią piliečių nuleistomis kaukėmis. Savo vaizdo įraše jis pasakoja apie įtemptą situaciją tarp moters, gyvenančios priešais jį esančioje trobelėje ir policijos pareigūno. Ji nuleido kaukę ant smakro penkiomis sekundėms, tarp arbatos gurkšnių, o policija kaip mat atskubėjo jos sudrausminti. Longdonas prisimena moters žodžius „aš tik geriu arbatą“, ir policininko atsaką: „Jau nebegeri – užsidėk veido kaukę.“
Howard Springse uždaryti žmonės privalo likti sau paskirtuose kambariuose arba lauko verandose, nebent jei pareigūnas leido kitaip. Jiems negalima bendrauti su kitais stovyklos gyventojais, nebent jei tai kartu karantine gyvenantis šeimos narys. Kiekvienas stovyklos rezidentas savo atvykimo dieną gauna taisyklių lankstinuką, kuriame minimi tokie nurodymai kaip: „laikytis 1,5 metrų atstumo nuo kiekvieno stovykloje esančio žmogaus“ ir „dėvėti veido kaukę esant už kambario ribų.“ Rezidentai taip pat privalo paklusti visiems stovyklą prižiūrinčių pareigūnų nurodymams ir negali palikti stovyklos teritorijos, nebent su pareigūnų palyda.
Anot vietos žinių, ši karantino stovykla yra viena pirmųjų tokių stovyklų Australijoje. Šiuo metu didesnė stovykla, orvelišku pavadinimu „Gerovės Stovykla“ (Wellcamp) yra statoma netoli Toowoomba miesto, Kvynslando valstijoje ir turėtų talpinti apie 1000 rezidentų vienu metu.
Australijos sveikatos ministras Gregas Huntas prieštaravo „Gerosios Stovyklos“ statybai, tačiau Kvynslando premjerė Annastacia Palaszczuk (Anastasia Palasčiuk) apėjo federalinę valdžią, kad galėtų vykdyti šį „skubų“ projektą.
Anot jos, „Gerovės Stovykla“ simbolizuos „Kvynslando valdžia įsipareigojimą sakyti savo žmonėms: „Mes norime jus apsaugoti, o geriausias būdas jus apsaugoti ir išvyti Delta atmainą iš Kvynslando yra kaip įmanoma greičiau pastatyti karantino stovyklą savo regione.“
Šiame vaizdo anonse premjerė sako: „Mes kovojame su ypač užkrečiama Delta atmaina, siaubiančią visą pasaulį. Mes nežinome, kas mūsų laukia po to. Turime kaip įmanoma greičiau statyti šias stovyklas, nes visi jau matė koks sėkmingas yra Howard Springso pavyzdys.“
„Gerovės Stovykla“ jau turėjo būti baigta statyti rugpjūčio pabaigoje ir leisti dalį privalojame karantine kalinamų žmonių pervežti iš perpildytų viešbučių, kuriuose jie dabar yra laikomi. Anot 7News, A. Palaszczuk pranešė reporteriams, kad „Gerovės Stovykla“ smarkiai sustiprins Kvynslando gynybą prieš Delta virusą ir, jos manymu, tokios stovyklos turėjo būti steigiamos visuose šalies regionuose.
„Su Delta atmaina kovosime dar ilgai, ir jei norime atverti Australiją, atverti mūsų valstijas, regioniniai karantino centrai yra antra atsakymo dalis, o pirmoji – vakcinos“ – teigia A. Palaszczuk.
Tokie beprecedenčiai Australijos valdžios veiksmai kelia didžiulę grėsmę ne tik Australijos, bet ir kitų šalių ateičiai, turint omeny, kad pandemijos metu šalys mokosi vienos iš kitų. Australų pasipriešinimas valdžios veiksmams yra griežtai slopinamas – policija draudžia viešas demonstracijas, o jose dalyvauti socialiniuose tinkluose raginančius žmones persekioja. Tačiau nesant aktyviam pasipriešinimui, Australijos COVID tironija tik intensyvės ir gali pasiekti tokį tašką, kurį peržengus nebebus kelio atgal.