ES IR UKRAINA. Europos lyderiai pirmadienį atvyko į Eliziejaus rūmus, kur Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) sušaukė neeilinį susitikimą, kurio tikslas – susitarti dėl suderinto atsako į naujosios Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracijos politikos pokytį dėl karo Ukrainoje.
Pasak Prancūzijos prezidentūros, prieš pat aukščiausiojo lygio susitikimą telefonu E. Macronas kalbėjosi su D. Trumpu. E. Macrono rengiamame susitikime dalyvaus Vokietijos JK, Italijos, Lenkijos, Ispanijos, Nyderlandų ir Danijos vadovai, taip pat Europos Vadovų Tarybos (EVT), Europos Komisijos (EK) ir NATO galvos.
VENGRAI. „Šiandien Paryžiuje renkasi karą palaikantys, prieš (JAV prezidentą Donaldą) Trumpą nusiteikę, nepatenkinti Europos lyderiai, kad užkirstų kelią taikos susitarimui Ukrainoje“, – sakė Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto (Pėteris Sijartas) spaudos konferencijoje, kuri buvo tiesiogiai transliuojama jo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“.
„Priešingai nei jie, mes remiame Donaldo Trumpo siekius, priešingai nei jie, mes remiame JAV ir Rusijos derybas, priešingai nei jie, mes norime taikos Ukrainoje“, – pridūrė jis.
KINIJOS MILIJARDIERIAI. Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) pirmadienį surengė susitikimą su svarbiausiais privataus verslo lyderiais, įskaitant vieną iš kinų prekybos milžinės „Alibaba“ įkūrėjų Jacką Ma (Džeką Ma), matyti iš valstybinės žiniasklaidos filmuotos medžiagos.
Daugiau nei prieš dešimtmetį į valdžią atėjęs Xi Jinpingas nuolat siekia stiprinti valstybinių įmonių vaidmenį antroje pagal dydį pasaulio ekonomikoje ir perspėjo dėl nežabotos privataus sektoriaus plėtros.
SUSITIKIMAS. JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sekmadienį pareiškė, kad susitikimas su rusų prezidentu Vladimiru Putinu gali įvykti labai greitai, ir pridūrė tikįs, kad jo kolega iš Rusijos tikrai nori nutraukti karą Ukrainoje. „Laikas nenustatytas, bet tai gali įvykti labai greitai“, – žurnalistams sakė D. Trumpas.
ŠVEDIJOS RYŽTAS. Švedija pirmadienį pareiškė neatmetanti galimybės prireikus siųsti taikos palaikymo pajėgas į Ukrainą. Toks pareiškimas nuskambėjo po to, kai Jungtinės Karalystės premjeras Keiras Starmeris (Kiras Starmeris) sakė esąs pasirengęs siųsti karius.
DIALOGAS. Praėjusią savaitę vykusio pokalbio telefonu metu „V. Putinas ir D. Trumpas sutarė, kad būtina praeityje palikti šiuos visiškai nenormalius santykius“, sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. „Prezidentai sutarė, kad reikia atnaujinti dialogą“, – pridūrė jis.
ZELENSKIS. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį sakė, kad jo šalis nebuvo informuota apie būsimas Rusijos ir JAV derybas, ir pareiškė, kad Kyjivas nepripažins be jo sudarytų susitarimų.
TYLA. Po pirmadienį vykusio prezidento, premjero ir Seimo vadovo susitikimo Prezidentūroje, jos dalyviai neatskleidžia pokalbio turinio. „Mes nusprendėme, kad nedetalizuosime daugiau detalių, galbūt trečiadienį bus galima daugiau komentarų pasakyti. Reikšmingas ir svarbus pokalbis buvo tarp asmenų, kuriems reikia žinoti informaciją“, – po susitikimo žurnalistams sakė Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
AUGANTYS MIESTAI. Sparčiausiai per 25 metus pagal gyventojų skaičių augo Vilnius, Šiauliai ir Kaunas, pirmadienį pranešė Registrų centras. Sausio 1 dienos duomenis, palyginti su 2000 metų tos pačios dienos duomenimis, Vilniaus mieste šiuo metu yra beveik 190 tūkst. daugiau savo gyvenamąją vietą deklaravusių žmonių, Šiauliuose – 15,3 tūkst. daugiau gyventojų, Kaune – 14,8 tūkstančio.
Tarp sparčiausiai augusiųjų taip pat yra Klaipėda, kurioje gyventojų skaičius pasipildė 11,9 tūkst., ir Palanga, kurioje gyvenamąją vietą deklaravo 6,1 tūkst. daugiau žmonių.
TELEMEDICINA. Siekdama sumažinti eiles pas gydytojus, sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė svarsto vystyti telemedicinos paslaugas. „Esant ribotam resursui, kalbame ir apie gydytojų žmogišką resursą, turime kalbėti apie nuotolinių konsultacijų vystymą, telemedicinos paslaugų vystymą, ruošiame teisės aktus“, – pirmadienį paskelbtame naujienų portalo „15min“ interviu sakė politikė.
PREZIDENTAS IR KONSERVATORIAI. Prezidentas Gitanas Nausėda vasarį išeisiančioje knygoje aprašo įtemptus santykius su praėjusios kadencijos valdančiaisiais konservatoriais ir tvirtina, kad šioje partijoje prieglobstį randa iš praeities klaidų nesimokantys politikai. Pasak G. Nausėdos, nors santykiai su konservatoriais šiems būnant opozicijoje buvo gana draugiški, viskas staigiai pasikeitė, kai jie laimėjo 2020 metų Seimo rinkimus.
„Buvusio prezidento rinkimų pralaimėjimo, revanšo nuotaikos buvo labai stiprios. Įtempti santykiai susiklostė beveik iškart. Supratau, kad tai reikės ištverti“, – teigė jis.