Naujausia pasaulinė apklausa: vyriausybių taikomi religiniai apribojimai – aukščiausio lygio

ŠaltinisCNA

Šį mėnesį atliktame svarbiame pasauliniame tyrime, kuriame šios tendencijos stebimos jau beveik du dešimtmečius, vyriausybių taikomi religiniai apribojimai pasiekė aukščiausią lygį per visą istoriją.

Šį mėnesį „Pew Research” teigė, kad jos atliktas religinių apribojimų ir priešiškumo tyrimas parodė, jog 2021 m. vyriausybių taikomi religijos apribojimai pasiekė „naują viršūnę visame pasaulyje” ir užfiksavo „aukščiausią pasaulinį medianinį rezultatą” per beveik 20 metų, kai jie analizuoja pasaulinius duomenis.

Apskritai Kinija, Rusija, Afganistanas, Iranas ir Alžyras užėmė pirmąsias vietas ataskaitoje pateiktame šalių, kuriose taikomi „labai dideli” vyriausybės apribojimai, sąraše. Nigerija ir Indija buvo blogiausiai įvertintos šalys, kuriose socialinis priešiškumas yra didžiausias.

Organizacija savo ataskaitoje atkreipė dėmesį į keletą abiejų sąrašų pakeitimų. Nuo 2020 m. iki 2021 m. Pakistanas ir Turkmėnistanas iš šalių su „dideliais” valdžios apribojimais sąrašo pateko į šalių su „labai dideliais” apribojimais sąrašą. Rytų Afrikos šalis Eritrėja ir Pietryčių Azijos šalis Brunėjus iš „labai didelių” persikėlė į „didelių” kategoriją.

„Pew Research” teigimu, 2020-2021 m. maždaug vienodo skaičiaus šalių valdžios apribojimų balai padidėjo ir sumažėjo, o 55 šalyse pokyčių iš viso nebuvo.

Tuo tarpu nė viena šalis nepersikėlė į „labai aukšto” socialinio priešiškumo kategoriją, nors kelios, įskaitant Iraką ir Libiją, persikėlė iš „labai aukšto” į „aukštą”.

Apklausa parodė, kad 183 šalyse religinės grupės susiduria su vyriausybių priekabiavimu, o tai, „Pew Research” teigimu, yra daugiausia per visą istoriją; tuo tarpu kiek daugiau nei 160 šalių vyriausybės – beveik rekordinis skaičius – trukdė religinėms apeigoms.

„Priekabiavimas” organizacijos tyrime apima „fizinės jėgos naudojimą prieš religines grupes” ir „valdžios pareigūnų žeminančius komentarus”, taip pat „įstatymus ir politiką, išskiriančius grupes arba apsunkinančius religinę praktiką”.

Tuo tarpu „kišimasis” į religines apeigas buvo apibrėžtas kaip „įstatymai, politika ir veiksmai, kuriais trikdoma religinė veikla, nesuteikiami leidimai tokiai veiklai arba neleidžiama patekti į maldos vietas”, taip pat taisyklės, kuriomis trukdoma laidojimo teisėms ir kitiems religinių įsitikinimų elementams.

Bendras šalių, kuriose taikomi „aukšti” arba „labai aukšti” valdžios apribojimai, skaičius šiek tiek sumažėjo, palyginti su ankstesniais metais, nors „visų šalių indekso mediana” vis tiek padidėjo.

Šiek tiek daugiau nei penktadalyje šalių buvo aukštas „socialinio priešiškumo” lygis, apimantis „privačių asmenų, organizacijų ar grupių smurtą ir priekabiavimą”, t. y. šis rodiklis sumažėjo nuo 2012 m., kai jis buvo didžiausias ir siekė maždaug trečdalį šalių.

Tarp ataskaitoje minimų apribojimų ir priešiškumo atvejų yra Nikaragvos Katalikų Bažnyčios persekiojimas šioje šalyje ir kelių katalikų dvasininkų pagrobimas Haityje.

Tyrime taip pat minimi tokie incidentai, kuriuos JAV valstybės departamentas pavadino politiko Geerto Wilderso (Gerto Vilderso) vadovaujama „Nyderlandų deislamizacijos” kampanija, taip pat pranešimai apie antisemitizmą Suomijoje ir nepakankama policijos reakcija į šiuos incidentus.

Krikščionys buvo persekiojami 160 iš tirtų šalių, musulmonai buvo persekiojami ir ribojami tik kiek daugiau nei 140 šalių, o žydai – 91 šalyje.

Apklausoje teigiama, kad priekabiavimo dažnumas „neturėtų būti aiškinamas” kaip rodantis, kad šios grupės yra „labiausiai persekiojamos” pasaulyje. Pavyzdžiui, žydai apklausoje buvo trečia labiausiai persekiojama religinė grupė, nors jie sudaro tik 0,2 proc. pasaulio gyventojų.

Pasauliniu mastu visuose regionuose Rytų Europos ir Azijos šalys nurodė didžiausius vyriausybės taikomų religijos suvaržymų rodiklius, o Vakarų Europos ir didžiosios Afrikos dalies šalys pranešė apie aukštą arba vidutinį tokių suvaržymų lygį. Jungtinėse Amerikos Valstijose taikomi apribojimai buvo įvardyti kaip 2vidutiniai”.

Apskritai apklausos metu nustatytas pasaulinis vyriausybių apribojimų indeksas buvo aukščiausias per visą istoriją – 3,0 balo 10 balų skalėje ir padidėjo nuo 1,8 balo 2007 m.

Tuo tarpu dešimties balų socialinio priešiškumo indeksas siekė 1,6 (2007 m. jis buvo 1,0).

3 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version