Vatikano paskelbta deklaracija dėl tos pačios lyties asmenų porų ir porų, esančių kitose „nereguliariose situacijose”, palaiminimo nekeičia Katalikų Bažnyčios mokymo, kuris sako, kad santuoka sudaroma tarp vyro ir moters, sakoma Jungtinių Valstijų vyskupų paskelbtame pareiškime, rašo CNA.
Tikėjimo mokymo dikasterija pirmadienį paskelbė deklaraciją „Fiducia Supplicans”, kuri atvėrė kunigams galimybę pastoraciniu būdu laiminti tos pačios lyties poras. Tačiau deklaracijoje taip pat aiškiai nurodoma, kad tokie palaiminimai negali būti atliekami taip, kad primintų santuoką, ir perteikiamas skirtumas tarp pastoracinio palaiminimo ir sakramentinio palaiminimo.
„Šioje [deklaracijoje] aiškiai suformuluotas skirtumas tarp liturginio (sakramentinio) palaiminimo ir pastoracinio palaiminimo, kuris gali būti teikiamas asmenims, trokštantiems Dievo meilės malonės savo gyvenime”, – pirmadienį pareiškime sakė Jungtinių Valstijų katalikų vyskupų konferencijos viešųjų reikalų vykdomoji direktorė Chieko Noguchi (Čieko Noguki).
„Bažnyčios mokymas apie santuoką nepasikeitė, ir šia deklaracija tai patvirtinama, kartu stengiantis lydėti žmones teikiant pastoracinius palaiminimus, nes kiekvieno iš mūsų gyvenime reikia gydančios Dievo meilės ir gailestingumo”, – pridūrė ji.
„Fiducia Supplicans” teigia, kad Bažnyčia negali leisti liturginio palaiminimo tos pačios lyties poroms, nes tai „suteiktų tam tikrą moralinio teisėtumo formą sąjungai, kuri pretenduoja būti santuoka, arba nesantuokinei lytinei praktikai”.
Tačiau deklaracijoje teigiama, kad liturginio palaiminimo draudimas netrukdo kunigams teikti „spontaniškus” pastoracinius palaiminimus, kurie „skirti visiems”. Joje priduriama, kad tokie palaiminimai skirti tiems, kurie „nereikalauja įteisinti savo statuso, bet prašo, kad visa, kas jų gyvenime ir santykiuose yra tikra, gera ir žmogiškai pagrįsta, būtų praturtinta, pagydyta ir pakylėta Šventosios Dvasios buvimo”.
Dokumente pabrėžiama, kad tokie „spontaniški” pastoraciniai palaiminimai „neturėtų tapti liturginiu ar pusiau liturginiu veiksmu” ir „niekada neturėtų būti teikiami kartu su civilinės sąjungos apeigomis ir net ne kartu su jomis” bei negali būti „atliekami su jokiais vestuvėms tinkamais drabužiais, gestais ar žodžiais”.
Amerikos katalikai reagavo nevienareikšmiškai: vieni dvasininkai gyrė naująsias gaires, kiti reiškė nusivylimą.
Tėvas Jamesas Martinas (Džeimsas Martinas), jėzuitų kunigas, gyrė deklaraciją. Martinas yra knygos “Tilto tiesimas: J. Martin yra autorius, kuris yra Katalikų Bažnyčios ir LGBT bendruomenės santykio, grindžiamo pagarba, užuojauta ir jautrumu, iniciatorius.
„Deklaracija atveria duris neliturginiams tos pačios lyties porų palaiminimams, kurie anksčiau buvo draudžiami vyskupams, kunigams ir diakonams”, – teigė jis savo įraše „X”, anksčiau žinomame kaip „Twitter”. – Kartu su daugeliu kunigų dabar su malonumu laiminsiu savo draugus, sudariusius tos pačios lyties asmenų sąjungas.”
Naująjį pareiškimą J. Martinas pavadino „ryškiu poslinkiu” nuo 2021 m. Tikėjimo mokymo kongregacijos „Responsum” aiškinamojo rašto, kuriame, kai buvo klausiama apie tos pačios lyties asmenų sąjungų palaiminimą, buvo teigiama, kad Bažnyčia „neskelbia ir negali laiminti nuodėmės”. Tiek 2021 m. dokumentą, tiek naujausią 2023 m. dokumentą patvirtino popiežius Pranciškus.
Tėvas Ronaldas Vierlingas, atsakydamas J. Martinui, „X” tinkle paskelbė, kad „autentiškos pastoracinės praktikos tikslas yra nusidėjėlių atsivertimas” ir kad „pastoracinė veikla turi būti pavaldi Kristaus, Gerojo Ganytojo, kurio nuoseklus ir nepajudinamas kvietimas yra atgaila ir gyvenimo atsivertimas, elgesio atkartojimui”.
Tuo tarpu Amerikos katalikiškojo universiteto Katalikiškojo projekto vykdomasis direktorius Stephenas P. White’as (Stefanas Vaitas) sako, kad deklaracijoje galiausiai pripažįstama, jog „Dievas nedraudžia ir negali laiminti nuodėmės, tačiau gali laiminti ir dažnai laimina nusidėjėlius, ypač kai jie prašo Jo malonės augti šventume”.
Jis pridūrė, kad „Tikėjimo mokymo dikasterija ne kartą įspėjo, jog būtina išvengti skandalo ir sumaišties”, tačiau „bet kokios viltys išvengti tokios sumaišties ir skandalo, atrodo, išgaravo beveik akimirksniu po deklaracijos paskelbimo”.
„Tai buvo visiškai nuspėjama: nuo beprotiškai klaidinančios spaudos informacijos, Bažnyčios mokymo apie lytį ir santuoką panaikinimo šalininkų triumfalizmo iki tam tikrų Bažnyčios sluoksnių primygtinio tvirtinimo, kad dabar jie gali daryti būtent tai, ką draudžia deklaracija”, – pastebėjo S. White’as.
Pastaruosius kelerius metus kunigai Vokietijoje ir Belgijoje nepaisė ankstesnio Vatikano draudimo laiminti tos pačios lyties poras. Tačiau atrodo, kad daugelis šių palaiminimų vis dar pažeidžia naująsias Vatikano gaires.
Tiek Belgijoje, tiek Vokietijoje kai kurie vyskupai siekė, kad tos pačios lyties asmenų santykiai būtų palaiminti liturginiu būdu. Flandrijos vyskupija Belgijoje patvirtino tos pačios lyties asmenų porų palaiminimo liturgiją, o Vokietijos Sinodinis kelias atvirai parėmė tos pačios lyties asmenų porų palaiminimo apeigas. Abi šios praktikos, atrodo, vis dar prieštarauja Vatikano gairėms.