Musulmonai pradeda Ramadaną

ŠaltinisAFP-BNS

Šimtams milijonų musulmonų ketvirtadienį prasideda šventasis maldų ir pasninkavimo mėnuo Ramadanas, daugeliui Artimųjų Rytų šalių imantis nedrąsių žingsnių seniems konfliktams raminti, o karui Ukrainoje bei katastrofiškam žemės drebėjimui Turkijoje ir Sirijoje komplikuojant ir taip sudėtingas krizes.

Ateinančias keturias savaites musulmonų tikintieji nuo aušros iki sutemų nevalgys ir negers, o sutemus rinksis su šeimomis ir draugais nutraukti dienos pasninko. Pagal islamo mokymą, pasninkavimas priartina tikinčiuosius prie Dievo ir primena apie neturtingųjų vargus.

Sudano sostinėje Chartume skanėstus dienos pasninko nutraukimui šeimos ruošia ir pardavinėja kelias savaites prieš Ramadaną. Šioje islamiškoje Afrikos valstybėje per Ramadano vakarų šventes populiarūs senoviniai patiekalai – asida, kurio pagrindą sudaro verdančiame vandenyje išmaišyti miltai, ir saldus fermentuotas gėrimas. 

„Tiems, kas to sau neišgali, mokėti nereikia“, – sakė Fatima Mohammed Hamid (Fatima Mohamed Hamid), pardavinėjanti maistą iš savo mažų namų į šiaurę nuo Chartumo.

Be pasninko, tarp penkių islamo stulpų yra labdara. Per Ramadaną mečetės ir labdaros organizacijos nuolat tiekia maistą neturtingiesiems – ilgi stalai nusidriekia net į gatves.

Sudane šis Ramadanas žada naują politinę erą. Šalies, kur po 2021-ųjų spalio perversmo viešpatavo politinis chaosas, valdžioje esantys kariškiai ir kitos politinės jėgos anksčiau šią savaitę pažadėjo, kad per šventąjį mėnesį bus suformuota nauja pereinamojo laikotarpio vyriausybė.

Vis dėlto daug svarbių Sudano frakcijų tai atmetė. Tvyrant nežiniai, dauguma žmonių skundžiasi augančiomis pragyvenimo išlaidomis.

„Viskas (ingredientai) kainuoja dvigubai brangiau nei pernai”, – sakė F. M. Hamid.

Po mėnesius trukusio kruvino smurto Vakarų Krante ir Rytų Jeruzalėje Izraelio ir palestiniečių lyderiai šią savaitę pažadėjo prasidedant Ramadanui mažinti įtampą. Šiemet pasninko mėnuo sutampa su žydų Pesachu, tad buvo nerimaujama dėl galimų smurto protrūkių, kai daug judėjų ir musulmonų tikinčiųjų rinksis Jeruzalės senamiestyje.

Nuo Gazos iki Chartoumo ir Sanos susirūpinimą didina augančios kainos. Arabų šalys, kurių daugelis yra priklausomos nuo grūdų importo iš Rytų Europos, patiria ekonominius Rusijos karo Ukrainoje padarinius.

Pilietinio karo draskomo Jemeno sostinėje Sanoje gyventojams sunku įsigyti net būtiniausių prekių. Devintus metus vykstantis karas jau nusinešė daugiau kaip 150 tūkst. gyvybių, milijonus gyventojų nustūmė prie bado slenksčio.

„Negaliu kasdien pamaitinti vaikų, – sakė Sanos bedarbis Salehas al Omrani (Salehas Omranis). – Senais gerais laikais turėdavome Ramadaną, bet šiandien Ramadano nebėra.“

Diplomatai ir lyderiai reiškė naujas viltis dėl taikos, nes pasirodė ženklų, kad šiltėja regiono konkuruojančių supergalių Irano ir Saudo Arabijos santykiai. Teheranas ir Rijadas palaiko skirtingas Jemeno karo šalis.

Anksčiau šią savaitę per susirėmimus Jemene žuvo mažiausiai 16 žmonių.

Turkijos pietuose ir Sirijos šiaurės vakaruose pats didžiausias iššūkis turbūt yra praėjusį mėnesį įvykusio ir daugiau kaip 52 tūkst. gyvybių nusinešusio žemės drebėjimo padaryta žala.

Per drebėjimą sugriuvo ar buvo apgadinta šimtai mečečių, tad dešimtys tūkstančių tikinčiųjų meldžiasi palapinėse, praneša Turkijos pareigūnai.

Sirijos Idlibo provincijoje – paskutiniame sukilėlių anklave – labai nedaug šeimų dar turi jėgų ir išteklių pasirengti šiemetiniam Ramadanui.

Tačiau kavinės savininkas iš šios provincijos Abdul Qaharas Zakou (Abdul Kaharas Zakus) sakė, kad nepaisydamas visuotinių vargų išpuoš savo kavinę ir kaip galėdamas stengsis sukurti šventišką nuotaiką.

„Nepaisant visko, Ramadanas visuomet turės savo nuotaiką su simboliais ir gyvenimą palengvinančiu dvasingumu“, – sakė A. Q. Zakou.

Pasninkauti privalo visi sveiki musulmonai. Išimtys taikomos ligoniams ir nėščioms bei krūtimi maitinančioms moterims. Maži vaikai pasninkauti taip pat neprivalo.

Per Ramadaną viešas valgymas ir gėrimas dienos metu musulmoniškose šalyse paprastai kelia aplinkinių nepasitenkinimą. Dienos metu taip pat neleidžiama rūkyti, turėti lytinių santykių.

Islamas vadovaujasi Mėnulio kalendoriumi. Ramadanas su kiekvienais metais prasideda maždaug pusantros savaitės anksčiau. Baigiantis Ramadanui musulmonai švenčia džiaugsmingą Id al Fitro šventę; per ją vaikai dažnai gauna naujų drabužių ir dovanų.

1 KOMENTARAS

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version