Mirė kardinolas, vadovavęs arkivyskupo Teofiliaus Matulionio beatifikacijos apeigoms

ŠaltinisVATICAN NEWS

Paskutiniąją 2024 metų dieną, gruodžio 31-ąją, Romoje mirė kardinolas Angelo Amato SDB, Šventųjų skelbimo kongregacijos prefektas emeritas. Popiežius, dėkodamas Dievui už kilnią saleziečio kardinolo tarnystę, paminėjo velionio žmogiško jautrumo ir dosnumo savybes ilgametėje tarnystėje Evangelijai, Bažnyčiai ir Šventajam Sostui.

Antrąją 2025-ųjų metų dieną, ketvirtadienį, popiežius ir Romos kurijos nariai po laidotuvių Mišių Vatikano bazilikoje išlydėjo Angelo Amato, popiežiaus Pranciškaus žodžiais, „gerąjį ir budrųjį tarną, iki galo ištikimą Prisikėlusiam Viešpačiui, kurio žodžius, ištartus apaštalui Pauliui, A. Amato įsirašė į savo vyskupiškąjį herbą: „Gana tau mano malonės!“ (2 Kor 12)

Kardinolas A. Amato 2017 metais Vilniuje popiežiaus Pranciškaus vardu paskelbė palaimintuoju kankinį arkivyskupą Teofilių Matulionį – „didįjį Lietuvos sūnų, kupiną ištikimybės krikščioniškoms ir žmogiškoms laisvės ir brolybės vertybėms“, – kaip sakė anuomet Vilniuje kard. A. Amato. „Šiandien visiems šventė“, – tęsė Lietuvos sostinėje kardinolas, paraginęs taip, kaip T. Matulionis gerbti Dievo įspaustą žymę kiekviename žmoguje, net ir pačiame blogiausiame, su atjauta žiūrėti į šį „molinį indą“, pažeidžiamą, bet vertingą, nes sukurtą pagal Dievo paveikslą“.

Ketvirtadienį, sausio 2 d., Vatikano bendruomenės šeima laidotuvių Mišiose išlydėjo kelis dešimtmečius Apaštalų Sostui Romoje tarnavusį kardinolą A. Amato, kurį Viešpats pasišaukė pas save jam einant 87 metus.

„Galime būti tikri, kad žemiškosios piligrimystės pabaigoje visų mūsų laukia gailestingojo Dievo veidas. Tie, kurie tiki Kristų, turės amžinąjį gyvenimą nesibaigiančioje Dievo meilėje. Jėzus nepanaikina mirties, bet savo prisikėlimu ją nugalėjo. O su juo mirtį nugalėjo ir tie, kurie juo tiki ir kurie semiasi iš jo pilnatvės gautą „malonę po malonės“ (žr. Jn 1). Šis suvokimas apšviečia ir kreipia visų tikinčiųjų egzistenciją“, – pažymėjo laidotuvių Mišių homilijoje Giovanni Battista Re, kardinolų kolegijos dekanas, kuris pridūrė, kad tikrumas būti su Prisikėlusiu Kristumi nušvietė taip pat kardinolo Amato žemiškąją kelionę.

Kardinolas A. Amato 2017 metais Vilniuje popiežiaus Pranciškaus vardu paskelbė palaimintuoju kankinį arkivyskupą Teofilių Matulionį.

Kardinolas A. Amato gimė 1938 m. Molfetoje, pietinėje Italijoje, laivų statytojų šeimoje ir, ruošdamasis įsijungti į šeimos verslą, studijavo Bario jūrų institute. Tačiau sužavėtas Jono Bosko šventumo pavyzdžio, atsisakė šios karjeros ir įstojo į saleziečių kongregaciją.

Romoje apgynęs teologijos mokslų daktaro laipsnį dirbo dėstytoju Grigaliaus universitete, per Krikščionių vienybės sekretoriatą gavęs Konstantinopolio patriarchato stipendiją tęsė mokslinį darbą Salonikų universitete Graikijoje. Sugrįžęs į Romą dėstė Saleziečių institute, tapo teologijos fakulteto dekanu, vėliau universiteto vicerektoriumi. Pasiųstas į Vašingtoną studijavo religijų teologiją ir bendradarbiavo rengiant kristologijos vadovą. Sugrįžęs į Romą buvo paskirtas kelių Romos kurijos institucijų patarėju, Popiežiškosios teologijos akademijos sekretoriumi ir Didžiojo krikščionybės jubiliejaus teologinės istorinės komisijos (1996-2000 m.) nariu.

Pasak kardinolo G. B. Re, velionis kardinolas teologijos paskaitose dažnai susiedavo kristologiją ir mariologiją pažymėdamas, kad Kristus buvo Theotokos – Dievo Gimdytojos M. Marijos – dovana. Kardinolas A. Amato buvo labai pamaldus Švč. M. Marijai ir mėgo apie tai kalbėti.

A. Amato vyskupu konsekravo popiežius šv. Jonas Paulius II, jam pavedęs vadovaujančias sekretoriaus pareigas Tikėjimo mokymo kongregacijoje. Jos prefektas tuo metu buvo Jozefas Ratzingeris, kuris, išrinkus jį popiežiumi Benediktu XVI, A. Amato paskyrė Šventųjų skelbimo kongregacijos prefektu ir kardinolu. 2013 m. A. Amato dalyvavo popiežių Pranciškų išrinkusioje konklavoje.

Po A. Amato laidotuvių Mišių, popiežius Pranciškus vadovavo kardinolo karsto palaiminimo ir paskutiniojo išlydėjimo apeigoms.

Mirus A. Amato, kardinolų skaičius sumažėjo iki 252. Iš jų 62 paskyrė popiežius Benediktas XVI, įskaitant 24 iš 139 galinčių dalyvauti konklavoje.

Saleziečių kongregacijai priklausantys kardinolai ir po A. Amato mirties yra skaitlingiausia kardinolų kolegijoje, taip pat galimoje konklavoje, atstovaujama vienuolinė kongregacija: iš dešimties kardinolų saleziečių penki yra galimi konklavos dalyviai.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version