Kol visi ES vyriausybių vadovai buvo užsidarę slaptose derybose Tarybos posėdžių salėje dėl to, kaip valdyti žemyną iš viršaus, ūkininkai prie Europos Parlamento protestavo prieš savo valdovų vykdomos destruktyvios “Grynojo nulinio tikslo” politikos poveikį kasdieniam europiečių gyvenimui.
Tai buvo ryški Europos elito ir tautų susidūrimo iliustracija. Pilietinio karo tarp dviejų sudedamųjų demokratijos dalių, kaip jas iš pradžių apibrėžė senovės graikai, iliustracija: iš vienos pusės demos – liaudis, iš kitos pusės kratos – valdžia ir kontrolė.
Praėjus maždaug 2 500 metų, prieš birželio mėn. vyksiančius Europos Parlamento rinkimus prasideda kova dėl demokratijos ateities Europoje.
Europos Vadovų Tarybos aukščiausiojo lygio susitikime Briuselyje visų ES valstybių narių vyriausybių vadovai susitiko už uždarų durų aptarti, kaip skirti dar 50 mlrd. eurų kovojančiai Ukrainai, nė nepagalvoję, kad reiktų konsultuotis su Europos mokesčių mokėtojais. Jie spaudė Vengrijos ministrą pirmininką Viktorą Orbaną atšaukti savo veto teisę ir sutikti su didžiule parama, nors naujausios apklausos rodo, kad dauguma Vengrijos rinkėjų nenori remti Rusijos ir Ukrainos karą.
Tuo tarpu visai šalia aukščiausiojo lygio susitikimo minios įsiutusių Prancūzijos ūkininkų traktoriais užblokavo aikštę prie Europos Parlamento, uždegė padangų laužus ir susirėmė su vandens patrankomis ginkluota riaušių policija.
Atminkite, kad tai buvo sunkiai dirbantys ūkininkai, kurie retai pasiima laisvą dieną, o ne laisvalaikio klasės profesionalūs žalieji protestuotojai, kurie paprastai kelia chaosą Europos miestuose. Jie atvyko į Briuselį protestuoti prieš žaliųjų taupymo priemones, įvestas pagal neracionalią ES elito “Grynojo nulinio tikslo” politiką, kuri reiškia mažesnes pajamas ūkininkų bendruomenėms ir didesnes maisto kainas mums visiems.
Ne, tai ne ta Europa, kurios norime. Tai yra politinė Europa, kurią sukūrė ES elitas, manantis, kad žino geriau už mus kas mums geriausia. Elitas, kuris savo “vis glaudesnę Sąjungą” vertina labiau nei nacionalinį suverenumą ir demokratiją; kuris, siekdamas “išgelbėti planetą”, diegia didžiadvasišką ekologišką taupymo politiką, nesusimąstydamas apie tai, kokią žalą ji padarys milijonų žmonių gyvenimui; kuris verčia Europos tautas sutikti su masine migracija ne todėl, kad myli migrantus, o todėl, kad nekenčia nacionalinių sienų ir sąvokos, kad suvereni tauta gali kontroliuoti savo likimą.
verčia Europos tautas sutikti su masine migracija ne todėl, kad myli migrantus, o todėl, kad nekenčia nacionalinių sienų ir sąvokos, kad suvereni tauta gali kontroliuoti savo likimą.
Tai Europa, kurioje daugelis europiečių atsisakė ją sukūrusių senųjų politinių partijų. Štai kodėl populistinės ir nacionalkonservatyvios partijos sparčiai auga rinkimuose beveik visur ir, kaip prognozuojama, gerai pasirodys birželio mėnesį vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose.
ES politinis isteblišmentas savo citadelėse vis labiau nerimauja, kad milijonai žmonių savo balsus panaudos ne taip, kaip reikia, ir balsuodami palaikyti prieš migraciją nusiteikusius ir ES skeptiškai nusiteikusius išsišokėlius.
ES elito atsakas – pulti maištaujančius Europos rinkėjus, vadinant juos “kraštutiniais dešiniaisiais” arba “ultra kraštutiniais dešiniaisiais”. Tai menkai užkoduotas būdas pasakyti, kad šie žmonės nepatenka į siauras “garbingų” diskusijų ribas.
Vietoj to, kad su “kraštutiniais dešiniaisiais” būtų bendraujama, jie privalo būti cenzūruojami, arba apskritai uždraudžiami, kaip dabar daugelis nori, kad atsitiktų su populistine ir vis labiau populiarėjančia “Alternatyva Vokietijai” (AfD). Elitas šį išpuolį prieš demokratines teises pateisina “demokratijos gelbėjimo” vardu. Taigi, norėdami išgelbėti žmones nuo jų pačių, budrūs elitistai atims iš milijonų vokiečių teisę balsuoti už jų pasirinktą partiją.
ES elito atsakas atskleidė faktą, kad tikroji grėsmė Europos demokratijai, žmonių gebėjimui patiems valdyti savo likimą, kyla iš viršaus.
Nesvarbu, kad nerimas dėl masinės migracijos yra visiškai realus ir racionalus, pagrįstas, pavyzdžiui, tuo, kad per pirmuosius dešimt 2023 m. mėnesių ES susilaukė daugiau nei milijoną prieglobsčio prašymų. Borelio nuomone, tikroji problema, kurią užfiksavo Bruno Waterfieldas iš laikraščio “The Times” (Londonas), yra ta, kad “populizmas turi iracionalų biologinį pagrindą”.
Tikroji “baimė”, kuri čia demonstruojama, yra ES elito baimė ir neapykanta žmonėms. Juos gąsdina, kad rinkėjai tampa nekontroliuojami, kad demosas išslysta iš jų kratos. Tokiems, kaip Borellis, tai yra netinkama demokratija, kažkas, kas ribojasi su beprotybe. Ir jie imsis bet kokių priemonių, kad neleistų “bepročiams” rinkėjams užvaldyti jų asmeninio Briuselyje įsikūrusio prieglobsčio.
Šiuos elitistus gąsdina perspektyva, kad milijonai žmonių atsisakys daryti tai, kas jiems liepiama, ir balsuos taip, kaip jiems atrodo tinkama. “Demokratija” yra labai gerai, jei ji atitinka kratos interesus; tačiau jei demos demokratiją priima pernelyg pažodžiui ir siekia įtvirtinti savo valią, tai jau visai kas kita.
Kaip sakė vienas buvęs prezidento Barako Obamos administracijos narys, jie mano, kad gero dalyko gali būti “per daug” ir kad Vakarų visuomenė “galėtų būti sveikesnė demokratija, jei būtų šiek tiek mažiau demokratiška”. Kai kuriems aukštas pareigas užimantiems liberalams atrodo, kad, kalbant apie liaudies demokratiją, mažiau iš tikrųjų gali būti daugiau.
Dabar jau turėtų būti aišku, kad taip, 2024 m. demokratijai iš tiesų gresia pavojus. Tačiau pavojus Europos demokratijai kyla iš viršaus, o ne iš apačios. Briuselio elitas pasiryžęs stabdyti demokratijos bangą.
Štai kodėl jie jau daugelį metų politiškai grasina ir finansiškai šantažuoja demokratiškai išrinktas konservatyvias vyriausybes Vengrijoje ir Lenkijoje, prisidengdami kalbomis apie “teisinę valstybę”, kad užmaskuotų bandymą įtvirtinti nerinktų teisėjų ir biurokratų valdžią.
Prisidėję prie ES pakaliko Donaldo Tusko paskyrimo Lenkijos ministru pirmininku ir užmerkę akis prieš naujojo režimo vykdomą politinių oponentų valymą, Briuselio pareigūnai dabar kuria planus, kaip sužlugdyti Vengrijos ekonomiką, kad priverstų jos ministrą pirmininką Viktorą Orbaną nusilenkti, o jei tai nepavyks, atimti iš Vengrijos (ir bet kurios kitos disidentinės šalies) demokratinę teisę balsuoti “prieš” Europos Vadovų Tarybos susitikimuose.