Mianmaro kariuomenė Kalėdų išvakarėse viename rytinės Kajahų valstijos kaime gyvus sudegino mažiausiai 35 asmenis, įskaitant senolius, moteris ir vaikus.
Karenų žmogaus teisių grupė sakė, kad aukų kūnus aptiko šeštadienį, kitą dieną po žudynių netoli Mo So kaimo Hpruso mieste.
„Buvome labai sukrėsti, pamatę, kad visi žuvusiųjų kūnai buvo įvairaus dydžio, įskaitant vaikus, moteris ir senelius“, – agentūrai „Reuters“ sakė Karenų nacionalinės gynybos pajėgų, vienos didžiausių iš kelių civilių sukarintų grupuočių, besipriešinančių chuntai, kuri vasario 1 d. įvykdė perversmą, vadas.
Buvome labai sukrėsti, pamatę, kad visi žuvusiųjų kūnai buvo įvairaus dydžio, įskaitant vaikus, moteris ir senelius.
„Šį rytą nuvykau pasižiūrėti. Mačiau sudegintus lavonus, taip pat aplinkui išmėtytus vaikų ir moterų drabužius“, – cituojamas vietinis kaimo gyventojas. Kariuomenė, dar vadinama „Tatmadaw“, pripažino, kad kaime nušovė ir nužudė nenurodytą skaičių „teroristų su ginklais“…
Budistų nacionalistų kariuomenės buvimas kelia nerimą konfliktų krečiamose valstybėse gyvenantiems civiliams ir sukarintoms grupuotėms. Kariuomenė kaltinama gadinanti maldos vietas ir civilių gyventojų namus, prievartaujanti mergaites ir moteris, grobianti civilius gyventojus priverstiniams darbams ir vykdanti mirties bausmes civiliams.
Mačiau sudegintus lavonus, taip pat aplinkui išmėtytus vaikų ir moterų drabužius.
Mianmaro etninės mažumos, įskaitant krikščionis, gyvena įvairiose konfliktų zonose prie šalies sienų su Tailandu, Kinija ir Indija. Šimtai tūkstančių civilių gyventojų, tarp jų daug krikščionių, buvo perkelti dėl konfliktų šiose zonose paaštrėjimo po vasario 1 d. karinio perversmo.
Nuo perversmo pradžios šiose teritorijose veikianti policija remia prodemokratinius protestuotojus, todėl Mianmaro kariuomenė panaudojo sunkiąją ginkluotę. Tūkstančiai civilių konflikto zonose ieškojo prieglobsčio bažnyčiose, kai buvo puolami jų kaimai.
„Šiandien gruodžio 25-oji, Kalėdų diena, yra svarbi šventės ir taikos diena pasauliui. Tačiau šiandien genocidą vykdanti chunta padarė savo pasirinkimą …“, – rašė Dr. Sasa, kuris yra Mianmaro Sąjungos tarptautinio bendradarbiavimo ministerijos vadovas, Mianmaro nacionalinės vienybės vyriausybės atstovas spaudai ir Mianmaro specialusis pasiuntinys Jungtinėse Tautose.
Šiandien gruodžio 25-oji, Kalėdų diena, yra svarbi šventės ir taikos diena pasauliui. Tačiau šiandien genocidą vykdanti chunta padarė savo pasirinkimą…
„Šie veiksmai akivaizdžiai laikytini sunkiausiais nusikaltimais žmonijai, todėl tikimės, kad visos pasaulio tautos ir vyriausybės turėtų pasmerkti šiuos veiksmus“, – sakoma jo pareiškime. „Tačiau kartu su pasmerkimu turėtų būti prisiimtas įsipareigojimas, kad šie nusikaltėliai būtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir būtų visiškai atsakingi už savo veiksmus.“
Nuo birželio iki gegužės mėn. per 30 dienų Kajahų ir Šanų valstijose buvo apgadintos mažiausiai aštuonios bažnyčios. Laisvosios Azijos radijo duomenimis, žuvo penki bažnyčiose pasislėpę civiliai gyventojai.
tikimės, kad visos pasaulio tautos ir vyriausybės turėtų pasmerkti šiuos veiksmus.
Pranešama, kad gegužės mėn. saugumo pajėgoms apšaudžius artilerijos sviediniais katalikų bažnyčią Kajahų valstijoje žuvo keturi civiliai ir dar maždaug aštuoni buvo sužeisti.
Mianmaras užima 18 vietą JAV organizacijos „Open Doors USA“ 2021 m. paskelbtame 50 šalių, kuriose krikščionys patiria didžiausią persekiojimą, sąraše. Persekiojimo lygis Mianmare yra „labai aukštas“ dėl budistų nacionalizmo. JAV valstybės departamentas Mianmarą yra pripažinęs „ypatingą susirūpinimą keliančia šalimi“ dėl šiurpių religijos laisvės pažeidimų.