„Gėda, prieštaraujanti taip aukštinamoms Europos vertybėms“. Liuksemburgo arkivyskupas ir Europos Sąjungos vyskupų konferencijų komisijos (COMECE) pirmininkas kardinolas Jeanas-Claude’as Hollerichas taip apibūdino dabartinę ES politiką migrantų atžvilgiu.
Kalbėdamas spaudos konferencijoje Fatimoje, kur dalyvauja tradicinėje tarptautinėje migrantų piligrimystėje į Marijos šventovę, kardinolas sakė esąs pasibaisėjęs nežmoniškomis sąlygomis, kuriomis priversti gyventi tūkstančiai prie ES sienų įstrigusių migrantų. Kardinolas atkreipė dėmesį į tai, jog daug migrantų išsiunčiama, nepatikrinus ar jie turi teisę į pabėgėlių statusą. Pagal Ženevos konvencijos, pabėgėlis – tai žmogus, kurį jo šalies vyriausybė, tiesiogiai ar netiesiogiai trukdyma naudotis viena ar daugiau pagrindinių teisių ar laisvių, privertė palikti savo tėvynę ir ieškoti prieglobsčio užsienyje.
Pasak kardinolo J. C. Hollericho, neatitikimas tarp Europos deklaruojamų vertybių ir Europos politikos pabėgėlių atžvilgiu, kai nesilaikoma net tarptautinių susitarimų, yra labai rimtas faktas, dėl kurio Europai turėtų būti gėda. Jis paminėjo ir tai, jog šiuo metu Europos Sąjunga moka pinigus tokioms valstybėms kaip Libijai ar Turkija, kad į šias šalis atvykusiems pabėgėliams nebūtų leidžiama keliauti toliau į ES. „Jei nemokame reaguoti žmoniškai, prarandame savo pačių žmoniškumą“, – perspėjo kardinolas.
Ketvirtadienį Fatimoje prasidėjo kasmet Žolinės proga rengiamos migrantų piligrimystės susitikimai. Vakaro pamaldoms vadovavo kardinolas J. C. Hollerichas, kuris savo homilijoje ragino piligrimus įsipareigoti kurti teisingesnį ir broliškesnį pasaulį. „Būdami krikščionys, šiame pasaulyje nesame pasyvūs. Pasaulį mums patikėjo Dievas Kūrėjas, todėl turime jį padaryti vaisingą“, – sakė jis. Piligrimai Fatimoje meldžiasi už COVID-19 aukas, už tuos, kurie dėl pandemijos kenčia nuo skurdo ir smurto, už bėgančius nuo religinio persekiojimo. Migrantų piligrimystė yra dalis Portugalijoje minimos 49-osios nacionalinės migracijos savaitės, kuri vyksta rugpjūčio 8–15 d.