Pasklidus žiniai, kad rugsėjo 19 d., Stambule (Turkija) Lietuvos valdžios atstovai susitiko su Konstantinopolio patriarchu Baltramiejumi Lietuvos stačiatikių vadovybė išplatino pareiškimą, kuriame Vilniaus metropolitas Inokentijus teigia, kad tokie valdžios veiksmai kelia nerimą bei verčia apgailestauti, nes su šalies stačiatikių bendruomene susiję klausimai vėl sprendžiami jai už nugaros, nedalyvaujant jos atstovams. Be to, visuomenė nėra informuojama apie valdžios žingsnius ir tikslus.
Kaip BNS nurodė Užsienio reikalų ministerija, delegacija su Konstantinopolio patriarchu aptarė „Stačiatikių bažnyčios veiklos Lietuvoje aktualijas, tikinčiųjų teises ir regiono politinės aktualijas“.
Tuo metu M. Adomėnas negalėjo nei patvirtinti, nei paneigti, jog susitikimo metu kalbėta ir apie galimą kanoninio pavaldumo Konstantinopolio patriarchatui atkūrimą.
„Sprendimus dėl Bažnyčios organizacijos klausimų pirmiausia priima tikinčiųjų bendruomenė ir Bažnyčios vadovybė“, – BNS sakė politikas.
Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus priminė, kad šių metų gegužės 18 d. vyko Lietuvos Respublikos ambasadoriaus Turkijoje Ričardo Degučio ir patriarcho Baltramiejaus susitikimas, kurio metu buvo perduotas Lietuvos Ministrės Pirmininkės laiškas. Laiške buvo kalbama apie galimybę „atkurti” Konstantinopolio patriarchato parapijų veiklą Lietuvoje ir apie paramą, kurią Lietuvos valdžia yra pasirengusi suteikti šiam procesui.
Lietuvos Stačiatikių Bažnyčios vadovas pabrėžė, kad „kelių Bažnyčios skėlimo kelią pasirinkusių kunigų bandymai pasėti nesantaiką nedavė norimo rezultato – savo ištikimybę tiek Motinai Bažnyčiai, tiek Bažnyčios vadovams išreiškė ir Lietuvos Stačiatikų arkivyskupijos pasauliečiai ir dvasininkai. Lietuvos Respublikos Prezidentui jie įteikė kreipimąsi su tūkstančiais visoje Lietuvoje surinktų parašų.”
„Manome, kad bažnytinės taikos šalyje užtikrinimas yra mūsų bendras reikalas, dėl to Lietuvos Stačiatikių arkivyskupijos hierarchai yra visiškai atviri dialogui. Kartu negalime sutikti su valstybės valdžios kišimusi į Bažnyčios vidaus reikalus”, – pabrėžė metropolitas Inokentijus.
Metropolitas sako, kad gindama interesus nedidelės tikinčiųjų grupės, prieštaraujančios teisėtai stačiatikių hierarchijai, valdžia neturėtų nepaisyti absoliučios daugumos stačiatikių interesų, kurie net negalvoja apie Bažnyčios jurisdikcijos keitimą.
„Su apgailestavimu konstatuoju, kad mūsų raginimai pradėti dialogą iki šiol nebuvo išgirsti. Atsakymo į savo laišką su pasiūlymu susitikti, asmeniškai siųstą premjerei gegužę, dar negavau. Esame tikri, kad būtent atviras dialogas tarp valstybės ir kanoniškai teisėtos stačiatikių hierarchijos padėtų sumažinti augančią įtampą”, – pridūrė metropolitas Inokentijus.