Lietuvos šeimų sąjūdis (toliau – LŠS) išplatino pareiškimą, kuriame praneša apie savo planus ir sunkumus organizuojant „Didįjį Šeimos Gynimo Maršą 2022“ (toliau – DŠGM22).
LŠS pasakoja apie peripetijas rengiant DŠGM22. „Vilniaus savivaldybė (Remigijus Šimašius) kovo mėnesį atšaukė dar sausio mėnesį suderintą „Didysis Šeimos Gynimo Maršas 2022“ protesto renginį, numatytą gegužės 15 dieną, tuo pretekstu – esą kai kurie Lietuvos Šeimų Sąjūdžio nariai palaiko Putiną ir jo pradėtą karą Ukrainoje.
Apie tai pirmasis savo Facebook paskyroje pranešė Vilniaus meras Remigijus Šimašius, tuo pačiu sekančiame pranešime pabrėžęs, kad „atsisakys sovietinės šeimos teisės“ paveldo.
„Keliaus į šiukšlyną: sovietinė šeimos teisė, kuri nepripažįsta nei vienos, nei skirtingų lyčių partnerystės, o juo labiau vienos lyties santuokų“, – cituojamas Vilniaus meras.
Toliau pranešime atskleidžiama: „Kai žurnalistai davė užklausą savivaldybei, prašydami patikslinti ar šis mero pareiškimas socialiniame tinkle apie atšaukiamą protesto renginį yra oficialiai patvirtintas, savivaldybė atsakė, kad „jos žmonės sistemina duomenis“ ir kai tai bus padaryta – bus paskelbtas oficialus atšaukimas.
Tad Remigijus Šimašius paskelbė „apie savo sprendimą neleisti“, net neturėdamas duomenų, kurių nerado ir vėliau, todėl vėlesnį, jau oficialų savivaldybės sprendimą pritempė absurdiškomis teisiniu požiūriu prielaidomis, apie kurias rašysime atskirai.
Šis savivaldybės sprendimas buvo apskųstas teismui, kuris visiškai neskuba nagrinėti šio klausimo, nes, greičiausiai, nenori atsidurti tarp „kūjo ir priekalo“. Iki šiol net nepaskelbta šio ginčo nagrinėjimo data, kas liudija, jog teisinėje Lietuvos sistemoje yra rimtų problemų”.
LŠS priminė pirmojo Maršo organizavimo aplinkybes: „Nors Vilniaus savivaldybė pernai be problemų suderino leidimą, o policija pradžioje geranoriškai derino automobilių kolonų maršrutus ir pajudėjimo iš miestų detales bei aikštelių automobiliams ir autobusams vietas, vėliau, matant, kad būsimos akcijos masiškumo tikimybė auga – prasidėjo keisti dalykai”.
Tai buvo pirmas signalas, mano LŠS.
Toliau dėstoma: „Policija ėmė lankytis pas iniciatyvos koordinatorius ir atsakingus žmones, siūlydama pasirašyti jokio teisinio pagrindo neturinčius įspėjimus, kurių, kaip ji pati pripažino, žmonės net neprivalo pasirašyti.
Žmonės ėmė nerimauti, kai kurie atsisakė dalyvauti, pamanę, jog jiems dėl to gali grėsti kažkokia atsakomybė. Kai kurie susitikimai su policija buvo nufilmuoti.
Vėliau, praėjus istoriniam protesto renginiui, kuriame dalyvavo, oficialiais duomenimis apie 15 tūkst. žmonių, o neoficialiais – apie 40 tūkst. (žmonės nuolat keitėsi, ypač vilniečiai), neskaitant tų, kurie stebėjo tiesioginę transliaciją – ją peržiūrėjo apie 300 tūkst., laisvi protestų suderinimai su Vilniaus savivaldybe baigėsi vos prasidėję.
Supratęs, kad tada dar būsimo, LŠS, organizuoti renginiai gali kelti grėsmę jo propaguojamai „šeimos politikos“ linijai, Vilniaus meras R. Šimašius ėmė totaliai drausti visus vėlesnius asociacijos „Lietuvos Šeimų Sąjūdis“ renginius.
Draudimų neteisėtumą įvardijo ir teismai, o viename iš teismo sprendimų yra įvardijamas net „piktnaudžiavimas valdžia“. Tada teismai dar matė viską objektyviai. Matysime kaip bus ateityje”, – nedrįsta prognozuoti teisinių ginčų baigties LŠS.
„Matydama totalų vykdomosios ir teisminės valdžios siekį blokuoti visuomenės teisę reikšti savo poziciją renkantis į taikius susirinkimus ir galimybę ją laiku ginti teisme – LŠS taryba nutarė savo konstitucinę teisę įgyvendinti sutelktomis savo ir plačiosios visuomenės jėgomis”, – teigiama pranešime.
LŠS nusprendė DŠMG22 organizuoti privačioje erdvėje, „parodant aiškiai, kad visuomenė ir pati gali surengti sau šventę protesto forma be valdžios pagalbos”.
Kol kas neatskleidžiama tiksli renginio vieta, kad, pasak organizacijos, „pernelyg įkyrus valdžios institucijų ir ją palaikančios žiniasklaidos bei asmenų dėmesys nepakenktų žmonėms, kurie leido savo teritorijoje rengti šią protesto šventę”.
Informacija apie numatomą renginį bus skelbiama Sąjūdžio puslapyje.