Lietuvos Ortodoksų Bažnyčia nesusidūrė su jokiais išpuoliais – G. Sungaila

Lietuvos Ortodoksų Bažnyčios atstovai penktadienį perdavė prezidentui Gitanui Nausėdai per 7 tūkst. tikinčiųjų parašų, kuriais buvo išreikštas rūpestis „dėl išpuolių prieš Bažnyčią šalyje, jos skaldymo ir pasisakoma už jos likimą Maskvos patriarchate”. Situaciją pakomentavo ir buvęs Lietuvos Ortodoksų Bažnyčios kunigas Gintaras Sungaila, neseniai pašalintas iš kunigų luomo. Primename, kad kunigas pašalintas Vilniaus ir Lietuvos metropolito Inokentijaus dekretu remiantis bažnytinio teismo išvada, kuria Gintaras Sungaila buvo pripažintas kaltu dėl bažnytinių nusižengimų.

Buvęs kunigas viešai kalba apie Bažnyčios siekį išsaugoti minkštąją galią Lietuvoje.

Jis rašo, kad Maskvoje šią savaitę vyko Maskvos patriarcho Kirilo vadovaujamos specialios komisijos posėdis Lietuvos klausimu. Jo metu Lietuva paraginta laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos.

„Maskvos patriarchatas Lietuvoje dar balandžio mėnesį pradėjo pilnavertį informacinį karą, kurio tikslas yra išsaugoti minkštąją galią Lietuvoje – Maskvos patriarchato religinę monopoliją”, – rašo iš kunigų luomo pašalintas G. Sungaila savo feisbuko paskyroje. Jis įraše pateikia savo įžvalgas dėl dabartinių Lietuvos Ortodoksų Bažnyčios įvykių.

Pirmiausia, jis pastebi, kad Ortodoksų Bažnyčia šalyje nesusidūrė su jokiais išpuoliais, nukreiptais prieš ją, kaip teigia pati Bažnyčia.

„Jokių išpuolių prieš Lietuvos stačiatikių tikinčiuosius, apie kuriuos kalba Maskvos patriarchatas, nebuvo ir nėra. Cerkvės kaip funkcionavo, taip ir funkcionuoja; Maskvos patriarchato tikintieji kaip galėjo melstis, taip ir gali melstis”, – pastebi G. Sungaila.

Taip pat jis teigia, kad Maskvos patriarchato tikintieji Lietuvoje yra bauginami savo vadovybės.

„Vyskupas Amvrosijus jau ne kartą viešumoje sakė: ,Mes, krikščionys ortodoksai, su džiaugsmu esame pasirengę kentėti dėl Kristaus’ – kitaip tariant, žmonės bauginami, kad jiems Lietuvos valdžia nebeleis išpažinti krikščionių ortodoksų tikėjimo”, – mano buvęs dvasininkas.

„Kad dvasininkai nedrįstų savo vadovybės kritikuoti, Maskvos patriarchatas preventyviai išmetė penkis savo prabilusius dvasininkus iš kunigų luomo, kaip ženklą kitiems”, – įsitikinęs pašalintas kunigas.

Be kita ko, G. Sungaila primena šalies piliečių teises priklausyti bet kokiai religinei bendrijai: „Jie gali būti jeigu nori baptistais, jeigu nori – budistais, jeigu nori – Maskvos patriarchato tikinčiaisiais, jeigu nori – nors ir Marso ar Jupiterio patriarchato”.

Buvęs kunigas taip pat įsitikinęs, kad ortodoksai negali būti grupuojami.

„Maskvos patriarchatas neturi teisės Lietuvos valdžiai ir visuomenei nurodinėti, kas yra ,tikri’ ir ,netikri’ ortodoksai, kaip buvo, pavyzdžiui, ukrainiečių arkivyskupą Jevstratijų jiems viešai išvadinus ,pseudovyskupu’ ar dabar, menkinant nenorinčius priklausyti Maskvos patriarchatui”, – rašo kunigas savo viešame įraše, kurį paskelbė vakar.

G. Sungaila teigia, kad Maskva nesiruošia Lietuvoje kurti nepriklausomos (autokefalinės) Bažnyčios.

„Maskvos patriarcho Kirilo vadovaujama komisija geriausiu atveju gali suteikti savo Vilniaus ir Lietuvos vyskupijai savivaldą (autonomiją) Maskvos patriarchate, kas nepriklausomybės neduos. Autokefaliją (nepriklausomybę) turi teisę suteikti tik Konstantinopolio patriarchatas, bet šiuo metu šis klausimas iš viso nekeliamas”, – rašo G. Sungaila.

Pašalintas iš Ortodoksų Bažnyčios kunigas sako, kad Lietuvos Ortodoksų Bažnyčios tikinčiuosius skaldo tik Maskvos, o ne Konstantinopolio patriarchatas.

Buvęs kunigas su nusivylimu pasakoja: „Tai viena iš 16 pasaulio Ortodoksų Bažnyčių. Ir Maskvos patriarchato Lietuvoje tikintieji, ir arkivyskupo Jevstratijaus atstovaujami Ukrainos Bažnyčios tikintieji gali eiti sakramentų Konstantinopolio patriarchato parapijose, Konstantinopolis neskirsto ortodoksų į ,geresnius’ ir ,blogesnius’, kaip daro Maskvos patriarchatas, šitaip skaldydamas tikinčiųjų bendruomenę”.

Taip pat buvęs ortodoksų kunigas pažymėti, kad Konstantinopolio patriarchato Lietuvoje šiuo metu nėra, o atleistieji kunigai neįsteigė jokios alternatyvios religinės bendruomenės ir netarnavo jokių pamaldų, tad ortodoksų tikinčiųjų „priešinimas yra preventyvus, nukreiptas į ateitį”.

G. Sungaila paaiškina, kodėl, jo manymu, tai vyksta.

„Tai daroma, kad vieninteliai ortodoksų maldos namai, kurie yra Lietuvoje, priklausytų Maskvos patriarchatui, kur patriarchas Kirilas laikomas visų tėvu ir kur tikintiesiems transliuojama reikiama politinė linija”, – įraše teigia buvęs kunigas.

Dar jis prideda: „Kaip kad visai neseniai patriarchas Kirilas sakė: ,Šiandien daug kas maištauja, taip pat ir prieš mūsų Tėvynę. Tačiau mes žinome, kad Tėvynė niekam nepadarė nieko blogo, ir jie prieš ją maištauja ne todėl, kad mes esame blogi, o todėl, kad esame kitokie. […] Viskas, kas dabar vyksta, vyksta teisingai, nors mūsų kelias nėra lengvas. Turiu omenyje ne tik tai, kas yra viduje, bet ir tai, kas vyksta išorėje. Juo labiau tai reikalauja iš mūsų žmonių labai stiprios vienybės, visų jėgų sutelkimo.”

„Pagrindinis tikslas – išsaugoti pavaldumą patriarchui Kirilui bet kokia kaina, – užbaigia savo įrašą buvęs ortodoksų kunigas G. Sungaila. – Dera atkreipti dėmesį, kad šis ir panašūs Rusios Bažnyčios vadovo – patriarcho Kirilo – pareiškimai visiškai nejaudina vietinių Maskvos patriarchato vyskupų, apie juos pareiškimai nedaromi. Būtent dėl kritikos šių pareiškimų atžvilgiu Lietuvoje ir buvo atleisti kunigai”.

Vilniaus-Lietuvos vyskupijos vikaras Trakų vyskupas Ambrosijus teigė, kad surinkti parašai liudija, jog karą Ukrainoje smerkia ir tikintieji, ir ortodoksų šventikai, ir vyskupai.

Prezidentui įteiktame pasauliečių ortodoksų pasirašytame kreipimesi išsakomas susirūpinimas „dėl nepagrįstų išpuolių prieš Ortodoksų Bažnyčią Lietuvoje“, išsakoma parama Vilniaus ir Lietuvos metropolito Inokentijaus pozicijai, „besąlygiškai smerkiančiai karą ir agresiją prieš Ukrainą“.

Taip pat kreipimesi smerkiamas Lietuvos Ortodoksų Bažnyčios skaldymas, pažymima, kad ji yra kanoniškai susijusi su Maskvos patriarchatu. Kreipimesi taip pat prašoma valdžiai ir visuomenei neleisti gilinti religinės ir tautinės nesantaikos.

Stačiatikių parašai rinkti popieriuje bei internetu, vyskupo Ambrosijaus duomenimis, surinkta per 7 tūkst. parašų, o Stačiatikių bažnyčia Lietuvoje vienija apie 120 tūkst. tikinčiųjų.

Lietuvos Ortodoksų Bažnyčios metropolitas Inokentijus praėjusią savaitę pašalino iš kunigystės luomo keturis dvasininkus, kaip teigia arkivyskupija, dėl šių dvasininkų padarytų kanoninių nusikaltimų. Iš pareigų atleistas kunigas Vitalijus Mockus, o kiti du kunigai, G. Sungaila ir Vitalis Dauparas dar ir nušalinti nuo bet kokios aktyvios tarnystės Bažnyčioje.

4 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version