Lietuviai jau negali tylėti – tūkstančiai protestuotojų susirinko prie Seimo, panaudotos ašarinės dujos

Daugiau nei keli tūkstančiai žmonių antradienio rytą susirinko prie Seimo išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems ribojimams imuniteto koronavirusui neturintiems ar nesitestuojantiems žmonėms. Vakare kai kuriems mitingo dalyviams užtvėrus išėjimus iš Seimo rūmų, pasitelkti riaušių policijos pareigūnus, panaudotos ašarinės dujos, keletas žmonių sužeisti. Prezidentas pasmerkė tokį protestuotojų elgesį.

Nuo ankstyvo ryto nešini tautinėmis, savivaldybių vėliavomis ir plakatais, tokiais kaip „STOP diskriminacijai“, „Šiknon galimybių pasą“, mitingo dalyviai skanduoja „Gėda, gėda“.

„Reikia saugoti valstybę, Konstituciją, apginti savo teises, laisvą pasirinkimą, kad nebūtų varžomos mūsų teisės, nesvarbu, ar žmogus nori skiepyti, ar nenori. Galų gale – vakcinavimasis yra dalyvavimas eksperimente“, – BNS sakė protesto dalyvis, 49-erių ūkininkas Ričardas Lekavičius.

„Jei mes deklaruojame, kad esame demokratinė valstybė, tai demokratija turi galioti nuolat, o ne tik rinkimų periodu“, – pridūrė jis.

Grožio paslaugų srityje dirbanti Diana Verikienė tvirtino, kad skiepytis „turi būti laisva teisė rinktis“.

„Atėjau, nes nesutinku, kad valdžia į tautą nežiūri. Turiu omeny vakcinavimą ir žmonių skirstymą – turės ar neturės galimybių pasą. Tai yra neteisinga“, – kalbėjo 51-erių moteris.

Vyriausybė trečiadienį planuoja svarstyti nutarimo projektą, pagal kurį numatoma, kad galimybių paso neturintys asmenys nuo rugsėjo vidurio galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse, jiems užsivertų renginiai, viešojo maitinimo įstaigos, ligoninės ir kitos paslaugos.

Kaltina karinio perversmo planais

Prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos įrengtos kartuvės, virš jų užrašyta „Vieta Lietuvos išdavikams“. Šalia jų – scena, ant jos mušamas būgnas ir sakomos protesto organizatorių kalbos.

Viena organizatorių, mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė susirinkusiems žmonėms teigė, kad planuojami koronaviruso pandemijos ribojimai segreguoja piliečius, o „valstybingumas yra dideliame pavojuje“.

Ji tokius ribojimus lygino su nacistine Vokietija.

„Naudojamas valstybinis šantažas. Ir ne tik psichologinė, bet ketinama naudoti fizinę ir karinę prievartą“, – kalbėjo A. G. Astrauskaitė.

Ji taip pat pareiškė, kad migrantų krize tik naudojamasi siekiant išplėsti kariuomenės įgaliojimus.

Mitingo organizatorė kalbėjo apie Seimo antradienį neeilinėje sesijoje planuojamą priimti įstatymą, suteiksiantį kariuomenei daugiau teisių ekstremaliosios situacijos metu.

„Tai reiškia, kad šitie kariniai įstatymai bus naudojami prieš lietuvių tautą. Tai reiškia karinį perversmą šalyje“, – tvirtino A. G. Astrauskaitė.

Kiek vėliau ant scenos užlipęs parlamentaras Dainius Kepenis perskaitė opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kreipimąsi į valdančiuosius.

„Raginame atsisakyti žmonių gąsdinimo strategijos ir, užuot naudojus skaldančią bei į dvi Lietuvas – pasiskiepijusią ir nepasiskiepijusią – visuomenę dalinančią retoriką, nedelsiant vykdyti adekvačią mokslu ir pozityvia motyvacija grįstą vakcinacijos viešinimo kampaniją“, – kalbėjo politikas.

Mitingo prie Seimo organizatoriai protesto išvakarėse prašyme savivaldybei padidino dalyvių skaičių nuo 1 iki 5 tūkstančių.

Socialiniame tinkle „Facebook“ nurodoma, kad akciją organizuoja mokytoja A. G. Astrauskaitė ir viešoji įstaiga „Patriotiški Lietuviai“. Tai ne pirma šios moters rengiama akcija prieš valdžios sprendimus, susijusius su COVID-19 pandemijos valdymu.

Renginio išvakarėse ji ragino žmones ruošti „plakatus, būgnus, švilpynes, jau ir aliuminius puodus, jų dangčius, mažas balėjas, samčius triukšmui, net improvizuotas Egėjo arklidžių šakes mėšlui išmėžti“.

Mitingas prie Seimo / Dalyvių nuotr.

Sustiprinta Seimo rūmų apsauga

Dėl antradienį prie Seimo rūmų vykusio mitingo sustiprinta apsauga parlamento rūmuose, dešimtys mitinguotojų vaikštinėjo po parlamentą, pavakary buvo užblokuoti vidinio kiemo vartai prie antrųjų rūmų.

Vadovybės apsaugos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Valentinas Mackevičius BNS patvirtino, kad tarnyba antradienį sustiprino Seimo apsaugą.

„Turime įprastą praktiką, kad bet kokių renginių, įvykių ar vizitų metu atsižvelgiame į jų turinį ir aplinkybes ir visada stipriname savo pajėgas“, – sakė pareigūnas.

Jis teigė, kad mitingą prie Seimo vertina kaip „didesnę ar mažesnę“ riziką.

„Mes, pareigūnai, dirbame ne pirmą dieną ir visada stengiamės atsižvelgti į mitingo pobūdį, į žmones, jų kiekius, viską vertiname ir pagal tai telkiame savo pajėgas“, – kalbėjo V. Mackevičius.

Daugiau nei įprasta pareigūnų prižiūrėjo Seimo posėdžių salės prieigas.

Keli tūkstančiai žmonių antradienio rytą susirinko prie Seimo išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems ribojimams imuniteto koronavirusui neturintiems ar nesitestuojantiems žmonėms.

Mitingas prie Seimo / Dalyvių nuotr.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen BNS sakė, kad atskiri parlamentarai patekti į Seimą antradienį buvo išrašę apie 70 vienkartinių leidimų.

Mitingo dalyviai grupelėmis visą dieną vaikštinėjo po parlamento rūmus, būriavosi prie Seimo salės, bandė patekti į politikų kabinetus. Dalis jų nedėvėjo apsauginių kaukių.

„Seimo salėje darbas yra užtikrintas, mums, kaip Seimo nariams, tai yra svarbiausia, tačiau girdėjau iš kai kurių kolegų, kad buvo nemalonių, galima sakyti, incidentų filmuojant jų darbo vietas, vaikštant po koridorius ir pan.“ – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Pasak jos, Seimo valdyba turės padiskutuoti, kaip užtikrinti, kad būtų laikomasi nustatytų taisyklių ir lankytojai vieni nevaikščiotų po parlamento rūmus. 

Pagal šiuo metu galiojantį Seimo valdybos sprendimą, asmenys, kuriems išduotas vienos dienos leidimas, privalo visą buvimo Seimo rūmuose laiką būti lydimi vienos dienos leidimą užsakiusio arba jo įgalioto asmens. 

„Matyt, ateičiai turėsime pasvarstyti ir Seimo valdyboje, kaip užtikrinti, kad Seimo nariai, išrašantys masiškai vienkartinius leidimus žmonėms posėdžių dienomis, užtikrintų, jog jie lankytųsi su labai aiškiu tikslu, o ne šiaip vaikščiotų koridoriais, filmuotų, rinktų medžiagą ir pan.“, – tvirtino parlamento vadovė.

Seimo narys Petras Gražulis į plenarinių posėdžių salę buvo atnešęs parlamentarams skirtą laidotuvių vainiką. Politikas jį padėjo prie centrinės tribūnos. Vainiką iš ten paėmęs ir nunešęs į pakraštį, liberalas Eugenijus Gentvilas per pokalbių programėlę  „Messenger“ netrukus sulaukė grasinimų susidoroti.

LR Prezidentas Gitanas Nausėda / Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos / Roberto Dačkaus nuotr.

Prezidentas ragino mitinguotojus sudaryti sąlygas civilizuotai išeiti iš Seimo

Mitinguotojai užblokavo Seimą, užtvėrė išėjimus. Prezidentas Gitanas Nausėda ragino prie Seimo esančius mitinguotojus sudaryti sąlygas civilizuotai parlamentarams išeiti iš Seimo.

„Demokratija nėra anarchija. Taip, piliečiai gali protestuoti ir reikšti savo nuomonę. Taip, politikai neturėtų kabinti piliečiams etikečių, o argumentuoti ir aiškinti savo sprendimus, net jei tai atima daug laiko, energijos, o kartais net gali atrodyti beviltiška. Tačiau demokratija nėra anarchija. Žodžio laisvė nėra laisvė įžeidinėti, o protesto laisvė nėra smurto laisvė“, – feisbuke antradienio vakarą parašė valstybės vadovas.

Prezidento teigimu, Lietuvai susiduriant su didžiuliais iššūkiais, pyktis, susiskaldymas yra tai, kas silpnina valstybę labai atsakingu metu.

„Nepateisinu Seimo užblokavimo. Kviečiu sudaryti sąlygas civilizuotai išeiti iš Seimo“, – rašė G. Nausėda.

Prie Seimo antradienį mitinguojanti minia užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio kiemo.

Policija mitinge / Dalyvių nuotr.

Protestuotojai blokavo išėjimus tiek iš trečiųjų, tiek antrųjų Seimo rūmų. Išeinančius parlamentarus jie apspinta, šaukia „Gėda“, nušvilpia, priekaištauja dėl jų išsakomos pozicijos. Į Seimo narį konservatorių Sergėjų Jovaišą buvo mesta vėliava.

Mitingo dalyviams užtvėrus išvažiavimą iš vidinio kiemo, jo negali palikti parlamentarai su automobiliais. 

Dalis parlamentarų bandė derėtis su minia, kad būtų išleisti, tačiau nesėkmingai.

Keli tūkstančiai žmonių antradienį buvo susirinkę prie Seimo išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems ribojimams, skirtiems imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Mitingas prie Seimo / Dalyvių nuotr.

Pareigūnai prie Seimo prieš protestuotojus panaudojo ašarines dujas

Prieš Seimo rūmus užblokavusius protestuotojus policija antradienio vakarą panaudojo ašarines dujas. 

Prie parlamento rūmų atvykę vadinamosios riaušių policijos pareigūnai ėmė po vieną išvesti aršiausius mitinguotojus, paleido ašarinių dujų srovę, pradėjo stumti juos nuo įėjimų į Seimą. 

Prieš kelis mitinguotojus panaudota jėga.

Pareigūnai su skydais taip pat atkirto žmones nuo vidinio Seimo kiemo vartų, kuriuos mitinguotojai buvo užblokavę. Taip sudaryta galimybė parlamentarams išvažiuoti iš stovėjimo aikštelės.

Žmonės savo ruožtu šaukia „Gėda“.

Prie Seimo yra atvykę trys greitosios medicinos pagalbos ekipažai, keletas žmonių nukentėjo. BNS žurnalistams fiksavo mažiausiai pora asmenų subintuotomis galvomis, kitiems nukentėjusiesiems plaunamos akys, veidas, nes jiems kliuvo ašarinių dujų.

BNS teigimu, daugiau nei keli tūkstančiai žmonių antradienį buvo susirinkę prie Seimo išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems ribojimams, skirtiems imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio kiemo.

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl riaušių organizavimo prie Seimo rūmų, pranešė policijos vadovas Renatas Požėla.

8 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version