Seimo LVŽS frakcija konstatuoja, jog Lietuvą ištiko užsienio politikos krizė ir ragina Gabrielių Landsbergį bei Marių Skuodį kuo skubiau trauktis iš pareigų, o Ingridą Šimonytę – tartis su Prezidentu, kaip dabar bus normalizuojama užsienio politika.
„Matome, kad kompetencijų ir lyderystės stoka bei nepamatuoti sprendimai lemia ne šiaip klaidas, o rimtas pasekmes valstybei, todėl kaip didžiausia opozicijoje dirbanti frakcija reikalaujame, kad premjerė nedelsiant imtų derinti užsienio politikos normalizavimo priemones su šalies Prezidentu, o du ministrai – užsienio reikalų ministras G. Landsbergis ir susisiekimo ministras M. Skuodis kuo skubiau paliktų postus ir jų vietą užimtų labiau kompetentingi asmenys, kurie nepaverstų deklaruojamos Lietuvos drąsios vertybinės politikos pajuokos objektu ne tik pasaulio, bet ir mūsų sąjungininkų akyse“, – teigia LVŽS frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.
Ji sako, kad šiuo metu LVŽS frakcija rengia rezoliuciją, kuria kreipsis į šalies Prezidentą ir premjerės pareigas einančią I. Šimonytę.
LVŽS frakcijos narys ir šešėlinis užsienio reikalų ministras Giedrius Surplys sako, jog Lietuvai tenka atsiprašyti JAV, kaip strateginio partnerio demokratijos vystymo procesuose, už konservatorių ir liberalų Vyriausybės klaidas, kuriomis pažeidžiami vieningos ir nuoseklios politikos principai.
„Dėl politikų klaidų metamas šešėlis ant visos Lietuvos. Mes jaučiame pareigą atsiprašyti JAV už klaidų nepripažįstančius „kolegas“. Sankcijos yra bendra ir svarbi Lukašenkos sulaikymo politikos dalis. Jų nesilaikymas griauna ilgai kurtą Lietuvos, kaip patikimo partnerio, reputaciją. Kyla klausimas, ką Vyriausybė veikė nuo rugpjūčio 9 d., kuomet JAV paskelbė apie šių sankcijų „Belaruskalij“ įvedimą. Turbūt visos pajėgos buvo mestos sugriauti santykiams su Kinija, aiškinant, kad už tai įgysime didesnį JAV pasitikėjimą.
Deja, sunku pasitikėti draugu, kuris rėkia apie vertybinę politiką, tačiau pats priiminėja „netipinius“ avansinius mokėjimus iš sankcionuojamos įmonės, maitinančios nelegitimų diktatorių. Vyriausybė eilinį kartą bando užpudruoti problemą paistalais, esą niekas nebuvo informuotas. Tačiau išsiaiškinti, kas meluoja, nėra sunku. Tą mes, LVŽS, artimiausiu metu ir padarysime“, – sako G. Surplys.
LVŽS frakcijos posėdis sušauktas po to, kai paaiškėjo aplinkybės, jog susisiekimo ministras pripažino, jog „Belaruskalij“ lapkritį atlikti avansiniai mokėjimai už trąšų gabenimą per Lietuvą gruodį, žinant apie būsimas JAV sankcijas, buvo, kaip jis pats teigia, „netipiniai“.
„Lietuvos geležinkelių“ vadovas Mantas Bartuška Seimo Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje aiškino, kad „Belaruskalij“ avansinį mokėjimą aptarnavo bankai, o sankcijos dar nebuvo įsigaliojusios. Apie tai, jo teigimu, buvo informuota ir Susisiekimo, ir Užsienio reikalų ministerijos. Netekus JAV sankcionuotos Baltarusijos įmonės „Belaruskalij“ trąšų, įmonei reikėtų apie 49 mln. eurų subsidijų per metus. Tuo tarpu, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis trečiadienį tikino nebuvęs informuotas apie lapkritį įvykusį Baltarusijos įmonės avansinį mokėjimą „Lietuvos geležinkeliams“.
Baisiausia, kad šioje vietoje niekas neprisiima atsakomybės.
„Baisiausia, kad šioje vietoje niekas neprisiima atsakomybės. Mums vėl meluojama. Tokie ministrai, kaip G. Landsbergis, kuris nuolat kalba apie nacionalinį saugumą, parodė, kad ištikus pirmai krizei, pats pustytų padus, apkaltintų kitus ir jokios atsakomybės neprisiimtų. Mano nuomone, su tokiais ministrais ir tokiais jų poelgiais mes galime turėti labai rimtų pasekmių ir gerai, kad tai atsiskleidė dabar. Be jokių abejonių, abu ministrai, kaip neužtikrinantys valstybės interesų, nedelsiant turi palikti postus“, – sako LVŽS frakcijos narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Dainius Gaižauskas.
Su Baltarusijos įmone sutartis dėl trąšų vežimo pasirašyta 2018 metais, kuomet susisiekimo ministro pareigas ėjo kontraversiškai vertinamas Rokas Masiulis, jam pradėjus eiti šias pareigas, Lietuvos Geležinkeliams ėmė vadovauti jo bendražygis Mantas Bartuška. Sutartis galioja iki 2023 metų pabaigos.
„Gerai kažkas pasakė, kad mūsų strateginiams sektoriams vadovauja „naujieji bebrai“, iš kurių gali tikėtis visko, tik ne atsakingo požiūrio į valstybę“, – sako D. Gaižauskas.