Lenkijoje sekmadienį vyksta parlamento rinkimai, kurie gali turėti didelės įtakos būsimiems ryšiams su Europos Sąjunga ir kaimynine Ukraina, valdantiesiems konservatoriams siekiant trečios kadencijos iš eilės.
Nuomonių apklausos rodo, kad valdančioji „Teisė ir teisingumas“ (PiS) gaus daugiausia balsų, tačiau jai gali būti sunku sudaryti valdančiąją koaliciją, todėl šansą turi buvusio Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko vadovaujama opozicija.
Rinkimų apylinkės visoje šalyje atsidarė 7 val. vietos (8 val. Lietuvos laiku) ir veiks iki 21 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku. Iš karto po to laukiama balsavusiųjų apklausų rezultatų, o galutiniai rezultatai turi paaiškėti pirmadienį.
Balsavimo teisę turi apie 29 mln. žmonių, įskaitant pusę milijono užsienyje registruotų didelės diasporos atstovų.
PiS pergalė gali padidinti įtampą su ES ir Ukraina, taip pat sukels nerimą aktyvistams, besirūpinantiems žiniasklaidos laisvių, abortų ir migrantų teisių ateitimi.
„Perdavėme ES dalį savo galių, bet dabar to užtenka, daugiau nieko. Esame ES ir norime joje likti, bet suverenių šalių ES“, – penktadienį per paskutinį didelį partijos mitingą Sandomeže sakė PiS lyderis Jaroslawas Kaczynskis (Jaroslavas Kačinskis).
D. Tuskas per savo paskutinį mitingą prieš rinkimų tylos dieną šalininkams Pruškuve sakė, kad PiS turi „slaptų planų“ išstoti iš ES, ir teigė, kad jie „veda šalį klaidingu keliu“.
„Tai svarbiausia diena mūsų demokratijos istorijoje nuo 1989 metų“, – sakė D. Tuskas mitinge.
„Mes taip pat balsuosime už tai, kad Lenkija liktų Europos Sąjungoje. Lenkija yra Europos širdis“, – pridūrė jis.
Opozicija tikisi savo šanso
PiS pažadėjo tęsti prieštaringai vertinamas teismų sistemos reformas, kuriomis, jos teigimu, siekiama išgyvendinti korupciją, tačiau ES mano, kad jos kenkia demokratijai.
Dėl šio ginčo buvo sustabdytas milijardų eurų ES finansavimas.
Labiausiai tikėtina PiS koalicijos partnerė būtų dešiniųjų partija „Konfederacija“, kuri paragino nutraukti didelio masto Lenkijos pagalbą Ukrainai ir vykdė kampaniją, kurioje buvo griežtai pasisakoma prieš migrantus.
Tačiau „Konfederacija“ viešai atmetė tokio aljanso galimybę, o kai kurie analitikai teigia, kad tai mažai tikėtina dėl tvyrančios įtampos tarp abiejų partijų.
Liberalai tikisi, kad net jei D. Tusko Pilietinė koalicija (KO) užims antrąją vietą, ji turės pakankamai balsų, kad galėtų sudaryti vyriausybę su dviem mažesnėmis potencialiomis sąjungininkėmis.
Rinkimai vyksta į žemesniuosius ir aukštesniuosius parlamento rūmus, o PiS tą pačią dieną rengia referendumą su klausimais apie migrantus ir ekonomiką. Opozicija paragino žmones boikotuoti plebiscitą.
PiS šalininkai sako, kad sekmadienį pasiekta pergalė leis partijai įgyvendinti savo stiprios, suverenios, tradicinėmis katalikiškomis vertybėmis grindžiamos Lenkijos viziją.
Valdančioji partija kampanijos metu asmeniškai užsipuolė D. Tuską, kaltindama jį dirbant Vokietijos, Rusijos ir ES interesais.
PiS taip pat sustiprino prieš imigrantus nukreiptą retoriką, o ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) pareiškė, kad šalis turėtų būti apsaugota nuo nelegalių imigrantų, „kurie negerbia mūsų kultūros“.