Lenkijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį nubalsavo už tai, kad būtų liberalizuota galimybė įsigyti skubiosios kontracepcijos tablečių.
Jų įsigijimas tik pagal receptą buvo įteisintas ankstesnės dešiniųjų vyriausybės.
Įstatymo projektu, kurį dar turi pasirašyti Lenkijos konservatyvusis prezidentas, siekiama, kad šios tabletės būtų laisvai prieinamos nuo 15 metų. Parlamentas siūlymą priėmė 224 balsais prieš 196.
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda) dar viešai nepasakė, ar pritaria šiam sprendimui.
Kiek anksčiau šį mėnesį prezidento padėjėja Malgorzata Paprocka (Malgožata Paprocka) pareiškė, kad jis abejoja dėl teisės akte nurodyto amžiaus, ir pridūrė, kad A. Duda nuspręs, kai įstatymą priims parlamentas.
Praėjusį mėnesį Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pareiškė, kad jo vyriausybė pasirengusi pateikti svarstyti teisės aktus, kuriais būtų liberalizuotas beveik visiškas abortų draudimas ir sušvelninti apribojimai, taikomi skubiajai kontracepcijai.
Data, kada parlamentas balsuos dėl šio pasiūlymo, nenustatyta. Tačiau manoma, kad kova bus labai įnirtinga, nes tik dvi iš trijų koalicijos partijų pritaria tokiems pakeitimams.
Mažesnioji koalicijos partnerė, centristinė „Trečiojo kelio“ partija, pareiškė, kad pateiks savo projektą dėl abortų įstatymų pakeitimo, tačiau tik po to, kai šiuo klausimu Lenkijoje bus surengtas referendumas.
Lenkijoje aštuonerius metus valdant konservatyviai partijai „Teisė ir teisingumas“ (PiS), buvo apribotos moterų reprodukcinės teisės – apribota galimybė pasidaryti abortą, atlikti apvaisinimą mėgintuvėlyje (IVF) ir gauti skubios kontracepcijos priemonių.
Abortai Lenkijoje, kur dauguma gyventojų yra katalikai, šiuo metu yra legalūs tik tais atvejais, kai nėštumas yra išžaginimo ar incesto pasekmė arba kelia pavojų moters gyvybei ar sveikatai.
2023 metų spalį vykusiuose visuotiniuose rinkimuose proeuropietiška koalicija perėmė valdžią iš PiS, pažadėjusi liberalizuoti abortų įstatymus šalyje, kurioje šis klausimas pastaraisiais metais sukėlė masinius protestus.