Lenkijoje nedaug trūko, kad būtų dekriminalizuota pagalba atliekant abortą

ŠaltinisCNA

Lenkijos įstatymų leidėjai nedidele balsų persvara išlaikė šalyje galiojančius griežtus už gyvybę pasisakančius įstatymus ir atmetė įstatymo projektą, pagal kurį būtų panaikintos visos baudžiamosios sankcijos asmenims, teikiantiems pagalbą moterims, norinčioms pasidaryti nelegalų abortą.

Pagal galiojančius įstatymus moterims už nelegalaus aborto siekimą ar jo atlikimą baudžiamoji atsakomybė negresia. Tačiau žmogui, atliekančiam nelegalų abortą, ir bet kuriam asmeniui, padedančiam moteriai ar tam žmogui atlikti legalų abortą, už tai gresia iki trejų metų laisvės atėmimo bausmė.

Siūlomu teisės aktu šios bausmės būtų panaikintos. Tačiau liepos 12 d. Lenkijos Seimas, kuris yra žemieji parlamento rūmai, 218-215 balsais atmetė šį teisės aktą ir užtikrino, kad įstatymas liks nepakeistas. Du parlamento nariai susilaikė nuo balsavimo.

Lenkijoje abortai daugeliu atvejų yra draudžiami. Šalyje nėra įteisintas planinis abortas, tačiau išprievartavimo, incesto ir pavojaus motinos gyvybei atvejais jis yra legalus iki 12 nėštumo savaitės. Daugumos abortų draudimas taikomas tiek chirurginiams, tiek cheminiams abortams.

Po balsavimo Lenkijos vyskupų konferencija kovo 20 d. „X”, anksčiau vadintame „Twitter”, paskelbė popiežiaus Pranciškaus citatą, kuria patvirtinama gyvybė.

„Tegul Lenkija būna šalis, kuri saugo gyvybę kiekvieną akimirką, nuo jos atsiradimo motinos įsčiose iki natūralios pabaigos, – sakė Pranciškus kovo 20 d. bendrojoje audiencijoje. – Nepamirškite, kad niekas nėra gyvybės – nei savo, nei kitų – šeimininkas.”

Seimo narys Rafalas Bochenekas (Rafał Bochenek), atstovaujantis konservatyviai partijai „Teisė ir teisingumas”, X pranešime gyrė šį balsavimą ir kritikavo Lenkijos ministrą pirmininką Donaldą Tuską ir kitus už tai, kad jie pritarė įstatymo projektui.

„Atrodo, kad Donaldas Tuskas ir koalicija turi problemų, – sakė D. Bochenekas. – Jie žadėjo ir norėjo dekriminalizuoti nusikalstamą veiklą, bet, laimei, tautoje dar yra dvasios… Abortai visada yra blogis!” D. Tuskas vadovauja centristinei Pilietinės platformos partijai. Jo partija vadovauja Pilietinei koalicijai, turinčiai daugiausiai vietų daugumos koalicijoje parlamente. Kitos dvi daugumos koalicijos dalys yra Trečiasis kelias, kuris yra centro dešinioji frakcija, ir Naujoji kairė, kuri yra socialdemokratų frakcija. Ši koalicija turi apie 54 proc. vietų parlamente.

Nors D. Tuskas savo rinkimų kampanijoje pasisakė už Lenkijos abortų įstatymų liberalizavimą, taip pat išreiškė paramą teisės aktui, kuriuo būtų įteisinti pasirinktiniai abortai iki 12 nėštumo savaitės, keletas Pilietinės koalicijos ir Trečiojo kelio narių prisijungė prie mažumos konservatyviųjų partijų ir blokavo abortų dekriminalizavimo įstatymo projektą.

Nesugebėjimas užsitikrinti pakankamai balsų sukėlė Naujosios kairės, kuri aktyviai agitavo už abortų Lenkijoje išplėtimą ir pateikė įstatymo projektą, nusivylimą.

Naujųjų kairiųjų partijai priklausantis Seimo narys Tomašas Trela (Tomaszas Trela) savo „X” pranešime kritikavo daugumos koalicijos narius, kurie atsiskyrė nuo savo partijų ir pasipriešino dekriminalizavimo pastangoms.

„Abortų priežiūros dekriminalizavimas išnyko, – sakė T. Trela. – Visa [kairioji] buvo ten ir mes visi balsavome už [teisės aktą], kaip vienintelis klubas Seime. Išvada viena: daugiau kairiųjų Seime – daugiau normalumo Lenkijoje”.

Naujoji kairė taip pat pateikė įstatymų projektus, kuriais būtų įteisinti planiniai abortai iki 12 nėštumo savaitės, o Trečiasis kelias pateikė įstatymo projektą, pagal kurį legalūs abortai būtų taikomi ir tais atvejais, kai negimęs vaikas turi vaisiaus anomalijų.

Neaišku, ar kuris nors iš šių įstatymų projektų sulauks pakankamos paramos, kad būtų priimtas Seime.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version