Kontraceptinės tabletės ir abortai padidina riziką susirgti krūties vėžiu, rodo tyrimai

Nauju tyrimu nustatyta, kad visos hormoninės kontracepcijos rūšys moterims padidina riziką susirgti krūties vėžiu, kaip pristatoma Simon Caldwell straipsnyje pavadinimu „The Pill causes breast cancer, says Oxford study” (liet. „Kontraceptinės tabletės sukelia krūties vėžį, rodo Oksfordo tyrimas”).

Mokslininkai jau anksčiau nustatė tai, kad kombinuotos kontraceptinės tabletės, kurias sudaro estrogenas ir progestogenas, 20 proc. padidina riziką susirgti krūties vėžiu, o panašus skaičius nustatytas ir naudojant spiralę bei kontraceptinius implantus, rašoma „Catholic Herald”.

Oksfordo universiteto mokslininkų atlikto naujo tyrimo duomenimis, net ir naujos kartos hormoniniai kontraceptikai gali būti tokie pat pavojingi, įspėjama straipsnyje.

Universiteto tyrėjų komanda išanalizavo daugiau kaip 9 tūkst. 20-49 metų amžiaus moterų, kurioms išsivystė krūties vėžys, duomenis ir palygino jų gyvenimo būdą su 18 tūkst. moterų, kurios šia liga nesirgo.

Tyrimo metu nustatyta, kad moterims, vartojusioms tik progestagenų turinčias tabletes – naujausios kartos geriamuosius kontraceptikus, rizika susirgti krūties vėžiu taip pat padidėjo 20-30 proc.

Žurnale „Plos Medicine” paskelbtose išvadose teigiama, kad moterims nustojus vartoti tabletes rizika susirgti krūties vėžiu palaipsniui mažėjo.

Oksfordo universiteto statistinės epidemiologijos profesorė ir Vėžio epidemiologijos skyriaus direktorė Gillian Reeves (Džilijan Ryvz) sakė: „Taip, čia yra padidėjimas, ir taip, niekas nenori girdėti, kad kažkas, ką jie vartoja, 25 proc. padidina krūties vėžio riziką”.

„Pagrindinis šio tyrimo atlikimo tikslas iš tiesų buvo užpildyti mūsų žinių spragą”, – komentavo ji, kaip pranešė „Daily Mail”.

„Jau daug metų žinome, kad kombinuoti geriamieji kontraceptikai, kuriuos moterys vartoja dešimtmečius, turi įtakos krūties vėžio rizikai”. Tiesa, ji teigia, kad rizikos padidėjimas yra nedidelis ir trumpalaikis.

„Nebuvome visiškai tikri, koks bus atitinkamas šių kontraceptikų, kurių sudėtyje yra tik progestagenų, poveikis. Atskleidėme, kad krūties vėžio rizikos požiūriu jie yra tokie patys. Atrodo, kad jų poveikis yra labai panašus į kitų kontraceptikų poveikį, apie kurį žinome jau daugelį metų.”

Kirstin Pirie, studijuojanti hormoninius krūties vėžio veiksnius, teigia, kad dabartinis arba neseniai pradėtas visų rūšių kontraceptikų, kurių sudėtyje yra tik progestagenų, vartojimas yra susijęs su nedideliu krūties vėžio rizikos padidėjimu, panašiu į tą, kuris susijęs su sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojimu.

„Atsižvelgiant į tai, kad pagrindinė rizika susirgti krūties vėžiu didėja su amžiumi, absoliuti padidėjusi krūties vėžio rizika, susijusi su bet kurios rūšies geriamaisiais kontraceptikais, bus mažesnė moterims, kurios juos vartoja jaunesniame amžiuje”, – pastebi ji.

2020 m. apie 3,2 mln. moterų Anglijoje vartojo sudėtines kontraceptines tabletes, o panašus skaičius moterų vartojo tik progestagenines tabletes.

Be kontraceptinių tablečių, visame pasaulyje atlikti tyrimai taip pat atskleidė, kad abortai lemia priežastinius ryšius krūties vėžio išsivystymui.

Mokslininkai teigia, kad vėžį sukelia didelis estradiolio – hormono, kuris nėštumo metu skatina krūtų augimą, – kiekis. Jis yra pats aktyviausias estrogenas iki menopauzės, sintetinamas tik kiaušidėse. Nuo jo priklauso kiaušidžių funkcija.

Šio hormono poveikis sumažėja moterims, kurios nėštumą išnešioja iki galo, o štai abortus patyrusioms moterims jo padidėjimas išlieka pavojingas.

Nuo 1971 m. krūties vėžio atvejų padaugėjo 80 proc., o tuo pat metu abortų skaičius išaugo nuo 18 tūkst. per metus iki daugiau nei 200 tūkst. per metus.

Katalikų Bažnyčia visada draudė naudoti kontracepciją, rašo „Catholic Herald”. 1968 m. popiežiaus Pauliaus VI enciklikoje Humanae Vitae apie gimimų reguliavimą įtraukiamas kreipimasis į mokslininkus, prašant rasti būdų, kaip padėti susituokusioms poroms reguliuoti savo vaisingumą.

Nuo to laiko buvo sukurta įvairių natūralaus šeimos planavimo metodų. Nė vienas iš jų nėra kontraceptinis, o remiasi tiksliu vaisingų moters reprodukcinio ciklo dienų nustatymu ir susilaikymu nuo lytinių santykių, kad būtų išvengta nėštumo.

Prie tokių metodų priskiriamas Billingo ovuliacijos metodas – nekenksmingas aplinkai ir veiksmingesnis už bet kokias kontraceptines priemones, jei naudojamas tinkamai. Jis neturi šalutinio poveikio ir nekelia pavojaus sveikatai. Poros, siekiančios susilaukti vaiko, gali naudoti šį metodą planuodamos nėštumus.

2 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version