Kompiuterių mokslininkas nerimauja, kad robotai perims valdžią

ŠaltinisCNE NEWS

Dirbtinis intelektas gali daug ką padaryti. Jis padeda žmonijai greičiau atrasti vėžį arba išvengti dviejų palydovų susidūrimo. Jis sparčiai tampa galingesnis. Olandas kompiuterių mokslininkas Fritsas Vaandrageris (Fritsas Vandrageris) nerimauja dėl sparčios jo raidos, praneša „CNE News”.

F. Vaandrageris dėsto informatiką Olandijos Radboudo universitete. Jis atlieka tyrimus, susijusius su dirbtinio intelekto, skirto robotams sandėliuose ar palydovuose, patikimumu, kaip pasakojo jis olandų dienraščiui „Nederlands Dagblad”. Todėl jo žinios, kalbant apie dirbtinio intelekto plėtrą, yra labai aktualios.

Dirbtinis intelektas taip pat gali interpretuoti žmogaus elgesį, sako F. Vaandrageris. „Jis įsiurbė visą internetą, kad galėtų maitinti modelį. Remdamasis keliomis kovos charakteristikomis, kompiuteris gali analizuoti, kas vyksta”.

Kitas dalykas, keliantis F. Vaandrageriui nerimą, yra superprotingo roboto galimybė. „Kalbant apie superintelektą, visi įgūdžiai yra susieti kartu. Tada kompiuteriai ir robotai gali pradėti samprotauti, kaip ir žmonės”.

Tai gali būti pavojinga, nes žmonės gali tuo piktnaudžiauti savo naudai, sako informatikas. Jis remiasi autoriumi Nicku Bostromu (Niku Bostromu), parašiusiu knygą šia tema. „Jis rodo įvairias neigiamas scenas. Vienas iš jų – robotas moka manipuliuoti žmonėmis, kad šie už jį ką nors padarytų. Už jų uždirbtus pinigus jis kuria naujus robotus. Kitas pavyzdys – itin protingas robotas, kuris gauna užduotį sukurti kuo daugiau segtukų. Po kurio laiko jis nusprendžia, kad žmonės jam trukdo, ir nori juos nužudyti, kad galėtų pagaminti daugiau segtukų. Tokiu atveju labai greitai pasieksite robotų, perėmusių valdžią, lygį”.

F. Vaandrageris mano, kad ChatGPT augimas yra įdomus. Jis pateikia pavyzdį apie naują galvosūkį, su kuriuo mokslininkai susidūrė su robotu. „Jie jo paklausė: Įsivaizduokite, kad kur nors pasaulyje pasistatėte palapinę. Nuskrendate 40 tūkst. kilometrų į Vakarus ir vėl grįžtate į palapinę. Tačiau matote, kad ją sunaikino tigras. Koks tai tigras? Programa žinojo, kaip išspręsti mįslę. Ji nusprendė, kad vienintelė vieta, kur galima keliauti į Vakarus ir atvykti į pradinį tašką, yra ekvatorius. O ten yra dvi tigrų rūšys.”

Kovo pabaigoje jis pasirašė peticiją, kurioje raginama sugriežtinti dirbtinio intelekto kūrimo taisykles. Peticiją pasirašė ne tik mokslininkai, bet ir stambių technologijų įmonių vadovai, pavyzdžiui, Elonas Muskas (Ilonas Maskas). E. Muskui priklauso „Tesla” ir jis yra vienas iš bendrovės „OpenAI”, kuri sukūrė ChatGPT, įkūrėjų. Pasirašydami peticiją, jie pažadėjo šešiems mėnesiams sustabdyti kūrimą. Vis dėlto F. Vaandrageris nežino, ar bendrovės ištesėjo savo pažadą. „E. Musko parašas taip pat gali būti strategija sustabdyti konkurentus ir pačiam greitai tęsti veiklą”.

E. Vaandrageris taip pat yra tarptautinės agentūros, kuri daugiausia dėmesio skirtų dirbtiniam intelektui, įkūrimo šalininkas. „Ten galima sukaupti daug patirties. Agentūra galėtų galvoti apie galimas neigiamas pasekmes ir jų reguliavimą”.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version