Britų rašytoja J. K. Rowling pareiškė, kad “mielai” praleistų laiką kalėjime, jei Jungtinės Karalystės vyriausybė neapykantos nusikaltimu laikytų netinkamų įvardžių vartojimą. Šis pasaulinio garso rašytojos pasisakymas sukėlė nemenką atgarsį internetinėje erdvėje.
Smagiau kalėjimas, nei raudonasis kilimas
“Mielai praleisiu dvejus metus, jei alternatyva – priverstinis kalbėjimas ir priverstinis lyties realumo ir svarbos neigimas”, – parašė J. K. Rowling X socialiniame tinkle po to, kai vienas vartotojas jai pasakė, kad valdant Leiboristų partijai tai galėtų reikšti dvejus metus kalėjimo.
“Aš sakyčiau: ‘Pradėkite bylą teisme. Bus smagiau nei kada nors anksčiau ant raudonojo kilimo'”. Ši žinutė buvo atsakas į nuotrauką, kurioje užfiksuotas prie Jungtinės Karalystės teisingumo ministerijos šviečiantis užrašas: “Kartokite paskui mus: transmoterys yra moterys”. Ši žinutė sulaukė Rowling reakcijos žodelyčiu “ne” X įraše.
Sąmoningas kieno nors vadinimas netinkamais įvardžiais galėtų būti laikomas neapykantos nusikaltimu, už kurį leiboristų vyriausybė Jungtinėje Karalystėje ko gero, baustų laisvės atėmimu, o tai yra griežtesnė bausmė nei jau egzistuojanti, praėjusią savaitę svarstė britų dienraštis “Daily Mail”.
Jungtinėje Karalystėje “jau yra neapykantos nusikaltimas”, jei kas nors tyčia neteisingai įvardija kitą asmenį, o tokiam veiksmui jį motyvuoja priešiškumas aukos transseksualinei tapatybei, praėjusiais metais išaiškino šios šalies parlamentas. Tačiau leiboristų politika šią bausmę dar labiau išplėtotų.
“Konservatoriai neapsaugos LGBT+ žmonių, nes nesugeba kovoti su neapykantos nusikaltimais, įskaitant smurtinius. Leiboristai sugriežtins įstatymus, kad prieš LGBT+ asmenis nukreiptos neapykantos skleidėjai nebegalėtų išvengti griežtesnių bausmių”, – sakė šešėlinė moterų ir lygybės reikalų sekretorė Anneliese Dodds, rašo “Daily Mail”.
Tokios politikos kritikai, įskaitant J. K. Rowling, teigia, kad tai yra priverstinis kalbėjimas, nes jie turėtų vartoti transseksualaus asmens pageidaujamus įvardžius, pažeisdami tai, ką jie mano esant tiesa.
V. Sinica: peršamas radikalus tikrovės neigimas
Žymiosios rašytojos poziciją feisbuke komentavo ir Vilniaus tarybos narys, politologas Vytautas Sinica. Politiko komentaras sulaukė daugybės pasidalinimų.
“Apie ką kalbama? Kad ir kaip neįtikėtina, apie įvardžius, kuriais kreipiamės į žmones. Vakarų šalyse vis dažniau numatomos bausmės už atsisakymą kreiptis į žmones jų pasirinkta lytimi. Na, kai akivaizdus vyras sako vadinti jį moterimi ir jūs vis tiek vadinate jį vyru. Arba atvirkščiai. Būtent atsisakęs paklusti tokiam įstatymui (C16 biliui) Kanadoje prieš keletą metų visame pasaulyje išgarsėjo Jordanas Petersonas, profesorius, nesutikęs taip kreiptis į savo studentus. Jis sakė, kad tai ne smulkmena, o esminis principas, nes tik totalitarinė valstybė gali diktuoti, ką kalbėti ir kaip suprasti tikrovę. Jis buvo visiškai teisus ir ta kova akivaizdžiai pasiteisino tiek jam, tiek visam pasauliui”, – rašė V. Sinica.
“Jungtinėje Karalystėje dabar už tai nebaudžiama nei baudomis, nei kalėjimu. Nors keli skandalingi sulaikymo ir bausmės atvejai buvo, aukštesni teismai bausmes atšaukė. Dabartinė torių vyriausybė ir premjeras Sunakas apskritai nepritaria idėjai, kad yra daugiau nei dvi lytys. Neseniai jis viešai rėžė, kad jos yra tik dvi – vyras ir moteris. Tai, ko mūsų valdantieji politikai pasakyti nesugeba, nes „viskas ne taip paprasta“. Viskas paprasta. Bet ne visiems. Britų opozicija, leiboristai, žada už žmonių vadinimą ne pagal jų pasirinktą lytį bausti netgi laisvės atėmimu iki dviejų metų. Regis, į tai reaguodama Rowling ir parašė savo komentarą apie kalėjimą.
Už savo principingą laikyseną, jog tikrosios lytys svarbu ir biologinis vyras negali būti moterimi, Rowling susilaukė didžiulės neapykantos ir cenzūros. Pabrėžtina, kad ji liberalus žmogus, vienalyčių „santuokų“ šalininkė, šlovinta tos pačios minios, kuri dabar nori ją sudraskyti už šią poziciją. Žmonės kaip ji dabar vadinami keiksmažodžiu TERF – suprask, feministė, kuri nepalaiko translyčių. Rowling pasmerkė kino pasaulis, laidų vedėjai, dauguma Hario Poterio aktorių, atsiribojo gerbėjų klubai, ne vienas knygynas atsisakė jos knygų ir t.t. Rowling milijardierė, gyvenanti iš autorinio honoraro, joks „cancelinimas“ jai tikrai nebesvarbus. Sakytume, ginti savo principus jai saugu ir todėl tas gynimas toks drąsus ir principingas. Na, bet kalėjimo perspektyva būtų kas kita”, – britišką kontekstą aiškina politikas.
Toliau jis tęsė: “Sakysite, tai siauro rato problema, bet Jungtinėje Karalystėje paauglių, kurie suabejojo savo lytimi, per pastarąjį dešimtmetį išaugo 44 kartais (ne procentais). Kai popkultūra ir mokykla skleidžia idėją, kad lyties tapatumą galima rinktis, dalis savimi ir savo kūnu dėl begalybės priežasčių nepatenkintų paauglių ir renkasi. Tyrimai rodo, kad apie 90 procentų tapatumo sutrikimų paauglystėje yra tiesiog išaugama ir visai nereiškia tikros translytiškumo problemos.
Bet tėvams, medikams ir popkultūrai pritariant, hormonų terapijos ar net operacijos atliekamos vaikams ir paaugliams, kad tik šie „nesikankintų“. Po to gailisi, bet būna vėlu. Paklauskite kolektyvinės Jūratės Juškaitės apie tragiškas istorijas žmonių, siekančių savo tikrosios lyties atkūrimo. Teko girdėti, kad ši tema nelabai mėgstama.
Kodėl Rowling atvejis svarbus ir kalbėti reikia? Jos pavyzdyje susiduria dvi svarbios ir labai naujos, Lietuvai dar net ne visų pripažįstamos ir visgi plintančios temos-problemos. Viena vertus, translytiškumo teorija, viešai mokanti ir norinti mokyti mokyklose, kad rinktis lyties tapatumą yra normalu.
Kita vertus, ideologinė cenzūra, draudžianti ir baudžianti bandymus tam viešai prieštarauti. Pasakyti, kaip neseniai pasakiau „Žinių radijuje“, kad lytys yra tik dvi, o visi kiti tapatumai yra sutrikimas, ne vienoje šalyje jau ne tik nepolitkorektiška, bet ir nusikalstamas „neapykantos skleidimas“. Taigi sudėkime 2+2. Vienu metu peršamas radikalus tikrovės neigimas, įtraukiantis daugybę vaikų, ir diegiami ribojimai tam laisvai oponuoti, kalbant, atrodytų, savaime suprantamus sveiko proto dalykus.”
Šios Nacionalinio susivienijimo vicepirmininko mintys susilaukė beveik penkis šimtus pasidalinimų feisbuke.