Ketinama perleisti LGBT tematikos pasakų rinkinį

ŠaltinisBNS

Leidykla „Lapas“ planuoja iš naujo išleisti prieš dešimtmetį iš prekybos išimtą Neringos Macatės knygą „Gintarinė širdis“.

Leidykla su Lietuvos žmogaus teisių centru (LŽTC) surinko tam reikalingą 10 tūkst. eurų sumą, penktadienį pranešė centras.

Šis pasakų rinkinys prieš dešimtmetį iš prekybos išimtas dėl nepilnamečiams daromos neigiamos įtakos, bet teismai vėliau konstatavo, kad taip suvaržyta rašytojos saviraiškos laisvė, o įstatyme įtvirtintas draudimas skatinti LGBTIQ šeimos sampratą, kuriuo remiantis sustabdyta knygos prekyba, prieštarauja Konstitucijai.

LŽTC teigimu, naujas „Gintarinės širdies“ leidimas pasirodys šių metų kovą. 390 fizinių asmenų, paaukojusių knygos  leidybai, taps jos benraleidėjais.

Anot pranešimo, visas už knygą gautas pelnas bus skirtas kovai su patyčiomis. Su knygos pasirodymu planuojama rengti „Nepatogaus kino klasės“ edukacijas moksleiviams ir seminarą mokytojams.

Pasak leidyklos „Lapas“ vadovės Ūlos Ambrasaitės, tai, kad lėšos „Gintarinei širdžiai“ surinktos vos per parą, rodo, jog pilietinė visuomenė nepalaiko neteisybės.

„Išleidę knygą ne tik pagerbsime Neringos darbą, tačiau visi kartu prisidėsime prie patyčių mažinimo Lietuvoje. Daugybė žmonių savo parama parodė, kad palaiko įvairovę ir norą jaustis saugiai tokiu, koks esi“, – pranešime cituojama Ū. Ambrasaitė.

Pirmą pasakų rinkinį „Gintarinė širdis“ 2013-ųjų pabaigoje išleido Lietuvos edukologijos universitetas. Praėjus keliems mėnesiams knyga pašalinta iš prekybos dėl joje pavaizduotos princesės ir batsiuvio dukros bei karaliaus sūnaus ir siuvėjo meilės.

Tokį sprendimą universitetas grindė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos raštu, kuriame N. Macatės knyga įvardyta kaip daranti žalą vaikams iki 14 metų.

Tuo metu tarnyba savo poziciją aiškino Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostata, draudžiančia nepilnamečiams skleisti informaciją, „kuria niekinamos šeimos vertybės“ ir skatinama LGBTIQ šeimos samprata.

2023 metais Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino, kad taip Lietuva suvaržė N. Macatės saviraiškos laisvę.

Praėjusių metų pabaigoje Konstitucinis Teismas konstatavo, kad minėta Nepilnamečių apsaugos įstatymo nuostata prieštarauja Konstitucijai dėl saviraiškos ir informacijos sklaidos laisvės bei šeimos buvimo valstybės pagrindu ir jos globojimo.

Konstitucinio Teismo išaiškinimu, Seimas, nustatęs informacijos apie šeimos modelius sklaidos ribojimus, sudarė prielaidas susiaurinti šeimos kaip konstitucinio instituto turinį.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version