Kauno arkivyskupijos 100-mečio proga ketinama išleisti istorinę monografiją – reikalinga pagalba

Kauno arkivyskupijos 100-mečio proga ketinama išleisti istorinę monografiją.

„Ne už kalnų 2026-ieji, kai švęsime Lietuvos bažnytinės provincijos ir Kauno arkivyskupijos įsteigimo 100-mečio jubiliejų. Šiai progai ketinama išleisti istorinę monografiją, o kartu ir visi mūsų arkivyskupijos žmonės kviečiami įsitraukti į savo šimtmečio istorijos užrašymą, išsaugojimą ir perdavimą ateities kartoms. Svarbu išsaugoti istorinę atmintį, kad, popiežiaus Pranciškaus paraginimu „atsimintume ir brangintume savo šaknis“, – rašoma arkivyskupijos pranešime.

Monografijai išleisti reikalinga pagalba. Istorikai ir menotyrininkai Rima Valinčiūtė-Varnė Vaida Kamuntavičienė, Ričardas Jaramičius, sukūrė klausimyną, skirtą sovietmečio ir pirmųjų Nepriklausomos Lietuvos dešimtmečių istorijai atminti.

Jaunesnių žmonių prašoma padėti klausimyną užpildyti vyresniems ir tokiu būdu atgaivinti jų prisiminimus, kurie būtų įamžinti monografijoje.

„Maloniai prašome savo aplinkoje surasti asmenis, prisidėjusius prie parapijos gyvenimo sovietmečiu ir Nepriklausomos Lietuvos laikais (ypač pirmaisiais dešimtmečiais), bei paskatinti juos užpildyti šią anketą. Neretu atveju tai galėtų būti parapijos zakristijonas, pročkelė ar kiti aktyvesni nariai. Gali būti, kad kai kurie garbingo amžiaus asmenys patys nebus pajėgūs to padaryti, jiems galėtų padėti parapijų jaunimas, apklausti senolius ir užfiksuoti jų prisiminimus. Klausimynas yra orientacinio pobūdžio, gali būti, kad kai kurie respondentai neturės ką atsakyti vienu klausimu, o kitu atveju išsiplės. Tai normalu, nes mūsų tikslas yra surinkti autentiškas tikinčiojo gyvenimo patirtis, įvertinti tuometinę bažnyčių būklę. Taip pat galima surašyti atsiminimus apie jau mirusius veiklius parapijos asmenis, kurie daug nusipelnė palaikant jos dvasinę ir materialinę būklę. Nevengtinas ir kritiškas požiūris į tuometinę situaciją“, – Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas prašė kunigų ir tikinčiųjų.

„Daugelis gražių iniciatyvų ir nuveiktų darbų, ypač sovietmečiu, nebuvo niekur užfiksuoti raštu, yra saugomi tik žmonių atmintyje ir, keičiantis kartoms, gali būti pamiršti. Tad šio klausimyno tikslas – sužinoti apie to laikotarpio reiškinius ir palikti apie juos atminimą ateities kartoms”, – paaiškina arkivyskupija.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version