Pirmasis 2022 m. advento sekmadienis buvo lapkričio 27 d., likus lygiai keturioms savaitėms iki šių metų Kalėdų sekmadienio, ir nors Bažnyčia šį laiką skiria tam, kad galėtumėte pasinerti į Įsikūnijimo džiaugsmą, galite nustebti, kaip greit Kalėdos ateis. Bažnyčia adventiniam laikotarpiui pateikia giesmių, ženklų ir simbolių, padedančių našiau įžengti į šį laikotarpį.
Štai trys būdai, kuriais Bažnyčia mus moko apie jo prasmę.
Advento giesmės
Daugelis įprastų advento giesmių pabrėžia sielos judėjimą link to, ką popiežius Pranciškus 2014 m. homilijoje apie adventą pavadino „vilties horizontu”. Jokia kita giesmė to geriau neatspindi nei „Ateik, ateik, Emanueli” (žemiau), kurioje skamba lūkesčio tonai ir ilgesingas gailestis dėl žmogaus, pavergto nuodėmės, būklės.
Vilties ir lūkesčio puoselėjimas taip pat pastebimas tokiose advento giesmėse, mėgiamose anglakalbėse šalyse, kaip „O ateik, dieviškasis Mesijau” (žr. apačioje) ir „Žmonės žvelgia į rytus”.
Sumišusi tamsa ir viltis, kad Dievas išpildys savo pažadus, – advento laikotarpiui būdinga tema, – gilėja tokiose giesmėse kaip ispaniška giesmė „Alepun”. Jos žodžiai perkelia tikinčiuosius į laukimo su nėščia Mergele Marija patirtį, o ritmas ir perkusija primena asilo kanopų kaukšėjimą per Izraelio lygumas į Betliejų.
Bažnyčios dekoras
Adventas – tai laikotarpis, paženklintas džiaugsmo ir, kai kuriais aspektais, atgailos. Todėl violetinė ir rožinė spalvos, susijusios su atgaila ir Viešpaties kančia bei Gaudete sekmadienio džiaugsmu, yra būdingos adventui. Be to, mažai žinoma, kad tamsiai violetinė advento spalva turi mėlyną atspalvį, kad simboliškai mokytų tikinčiuosius apie marijinę šio laikotarpio gelmę.
Bažnyčios dekoro kuklumas taip pat moko apie atgailos meto pobūdį. Savaitėmis prieš Kalėdas gėlių ant altoriaus minimalizmas, santūrus instrumentų naudojimas, skambančios ir angeliškos „Glorijos” nebuvimas – visa tai lemia sąmoningą tuštumą.
Ši tuštuma pirmiausia bus užpildyta per Švč. M. Marijos Nekaltojo Prasidėjimo iškilmę, o vėliau per Gaudete sekmadienį, tuomet bus leista naudoti daugiau gėlių, kaip pirmąją artėjančių Kalėdų šventės išraišką.
Šventieji ir iškilmės
Po Kristaus Karaliaus iškilmės adventas prasideda Kristaus, ateinančio šlovėje, galybės aidais, o paskui tęsiasi iki kuklios Įsikūnijimo slėpinio pradžios.
Tai reiškia, kad Bažnyčia padeda žmonėms įsitraukti į tam tikrą susitelkimą net ir tuo, kad liturginiame kalendoriuje minima labai nedaug šventųjų: vos penki per keturias savaites, kurių dauguma yra giliai įsitvirtinę įvairių šalių Kalėdų šventime ir pasiruošime joms.
Šventasis Mikalojus yra geriausiai žinomas iš šio penketuko: dosnus vyskupas, kurio dovanos įkvėpė ištisas kartas pasakoti ir dovanoti. Šventoji Liucija, kurios troškimas teikti labdarą katakombų kaliniams reiškė, kad ji nešiojo žvakes plaukuose, kad išlaisvintų rankas, yra dar viena gerai žinoma šventoji, susijusi su Kalėdomis, ir jos gimimo dangui dieną švenčiame per adventą.
Bažnyčia šiuo laikotarpiu taip pat pabrėžia Marijos centrinį vaidmenį išganymo istorijoje, nes jos Nekaltojo Prasidėjimo minėjimas gruodžio 8 d. – iškilminga ir šventa diena – yra pati liturginių metų pradžia. Kartu su Gvadalupės Dievo Motinos švente gruodžio 12 d. Bažnyčia parodo, ką Dievas padarė malonės pilnoje sieloje – joje viso išganymo slėpinio pranašystė.
Nors advento prasmę perteikiančių ženklų ir simbolių yra kur kas daugiau, šie gali jums padėti įžengti į laukimo laikotarpį bei ugdyti Kalėdų šventės laukimą.