Italų kardinolas Matteo Zuppi (Matėjas Dzupis) M. Zuppi vyksta į Pekiną aptarti taikos pastangų Ukrainoje, rašo CNA. Vatikanas deda diplomatines pastangas padėti užtikrinti taiką Ukrainoje.
Vatikano atstovas spaudai Matteo Bruni (Matėjus Brunis) antradienį patvirtino, kad kardinolas kaip popiežiaus taikos pasiuntinys rugsėjo 13-15 d. lankysis Kinijos sostinėje.
„Šis vizitas yra dar vienas žingsnis popiežiaus siekiamoje misijoje, kuria norima remti humanitarines iniciatyvas ir ieškoti kelių, galinčių atvesti į teisingą taiką”, – rugsėjo 12 d. žurnalistams sakė M. Bruni.
Popiežius Pranciškus paprašė italų kardinolo būti popiežiaus pasiuntiniu „inicijuoti taikos kelius” tarp Rusijos ir Ukrainos.
Tikimasi, kad viešnagės Kinijoje metu M. Zuppi susitiks su Kinijos premjeru Li Qiangu (Li Čiangu), rašo Italijos laikraštis „La Repubblica”.
Vatikanas detalių apie planuojamus kardinolo susitikimus neskelbė.
Popiežius Pranciškus planuojamą M. Zuppi apsilankymą Pekine apibūdino kaip Vatikano taikos pastangų, kurių metu jau buvo aplankyti Kijevas, Maskva ir Vašingtonas, dalį.
Praėjusį mėnesį viename interviu popiežius sakė, kad taip pat svarsto galimybę paskirti nuolatinį atstovą, kuris būtų tiltas tarp Rusijos ir Ukrainos.
Vatikano diplomatinės pastangos Ukrainoje neseniai susidūrė su kliūtimi, kai Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Michailas Podoliakas rugsėjo 8 d. komentaruose Ukrainos žiniasklaidai pavadino popiežių Pranciškų „prorusišku” ir „nepatikimu” po to, kai popiežius rugpjūčio mėn. per vaizdo konferenciją su Rusijos jaunimu paminėjo imperijos carus ir „didžiąją Motiną Rusiją”.
Kitą dieną Vatikanas atsakė į M. Podoliako komentarus, griežtai paneigdamas ukrainiečio teiginius, kad Vatikano bankas, arba IOR, gauna ar investuoja pinigus iš Rusijos.
„Tokia veikla ne tik neatitinka tikrovės, bet ir būtų neįmanoma”, atsižvelgiant į tarptautines sankcijas ir banko vidaus „griežtą politiką”, – teigė jis, be kita ko, apribodamas savo klientų ratą iki institucijų ar asmenų, kurie turi glaudžių ryšių su Katalikų Bažnyčia.
Popiežius Pranciškus per spaudos konferenciją su žurnalistais grįždamas iš Mongolijos taip pat pripažino, kad jo ankstesni komentarai apie „didžiąją Rusiją” nebuvo tinkami ir kad jis juos norėjo pasakyti tik kultūrine prasme, apibūdindamas didingas šalies literatūros ir muzikos tradicijas, o ne imperines ambicijas.
Vatikanas taip pat paskelbė paaiškinimą, kad popiežius neketino aukštinti Rusijos imperializmo, po to, kai Ukrainos graikų apeigų katalikų bažnyčios vadovas, didysis arkivyskupas Sviatoslavas Ševčiukas pareiškė, kad popiežiaus komentarai sukėlė „didelį skausmą ir susirūpinimą” Ukrainos katalikams.
M. Zuppi pirmadienį žurnalistams sakė, kad nemano, jog Ukrainos prezidento padėjėjo neseniai išsakyta popiežiaus kritika kelia grėsmę jo taikos misijai.
„Manau, kad jei ir yra kokių nors abejonių, jos, aišku, jau išsklaidytos arba bus išsklaidytos. Jos suprantamos tokioje įtemptoje situacijoje”, – sakė kardinolas, pranešė Italijos naujienų agentūra ANSA.
„Manau, kad Ukrainos vyriausybė ir žmonės supranta, kad Bažnyčia ir popiežius Pranciškus visada juos palaikė jų kančiose”, – pridūrė jis.
Kardinolas paaiškino, kad Vatikanas nesiekia oficialiai tarpininkauti taikos procese Ukrainoje.
„Niekas niekada nekalbėjo apie tarpininkavimą, – sakė M. Zuppi.
„Tai visada buvo misija; popiežius tai paaiškino iš pat pradžių ir pakartojo, ko jis tikisi iš šios misijos, ir tiksliai pasakė, kad tai nebuvo ir nėra „tarpininkavimas”, o veikiau pagalba.”