Sinodo dalyviai per trečiadienio popietę vykusį pirmąjį posėdį buvo supažindinti su darbo grupių, kurioms popiežius kovo mėnesį pavedė išanalizuoti kai kurias iki šiol per sinodo procesą iškilusias problemas, veiklos rezultatais.
Tikėjimo mokymo dikasterijos prefektas kardinolas Victoras Manuelis Fernandezas pristatė moterų vaidmens Bažnyčioje ir jų dalyvavimo sprendimų priėmimo procesuose klausimą.
Pirmiausia jis pabrėžė, kad netolimoje praeityje popiežius Pranciškus buvo sudaręs dvi komisijas, kurios turėjo ištirti diakonato šventimų teikimo moterims galimybę. Nė viena šių komisijų nepasiekė vienbalsio sutarimo, kad moterų šventinimas diakonėmis neprieštarautų Bažnyčios mokymui.
Kardinolas sakė, kad jo vadovaujama dikasterija imsis analizuoti kitą problemą – iš šventimų kylančios valdžios ir pasauliečių tarnystės santykį. Bus nuodugniai analizuojami kai kurių Bažnyčios istorijoje gilius pėdsakus palikusių moterų, tokių kaip Matilda Kanosietė, Hildegarda Bingenietė, Brigita Švedė, Kotryna Sienietė, Joana Arkietė ir Teresė Avilietė, pavyzdžiai. Jos turėjo didelį autoritetą ir vykdė tikrą valdžią. Ir nors jų autoritetas kilo ne iš šventimų priėmimo, jis vis dėlto buvo labai didelis ir vaisingas Dievo tautai, lėmęs daugiau, nei galėtų lemti diakonato tarnystės vykdymas. Kardinolas patikino, kad stengiamasi išplėsti erdvę moterų dalyvavimui valdžios vykdyme Bažnyčioje.
Vokietijos Miunsterio vyskupas Felixas Glennas kalbėjo apie Dievo tautos lūkesčius, susijusius su kandidatų į vyskupus atrankos procesu. Pageidaujama daugiau skaidrumo, didesnio atsižvelgimo į vietinės Bažnyčios tikrovę ir į jos narių lūkesčius.
Kitos darbo grupės, kurių darbo rezultatai buvo pristatyti sinodo dalyviams, nagrinėjo katalikiškų Rytų Bažnyčių ir Romos Bažnyčios santykius, vyskupų ir vienuolių santykius, apaštališkųjų nuncijų vaidmenį, ekumenizmo, kai kuriuos specifinius kanonų teisės klausimus, Bažnyčios misiją vargo pasaulyje ir migracijos keliamų iššūkių akivaizdoje.
Sinodo dalyviams buvo taip pat pristatyti Afrikos vyskupų komisijos dėl poligamijos darbo rezultatai. Apie tai sinodo posėdžių salėje perduotame vaizdo įraše kalbėjo Kinšasos arkivyskupas kardinolas Fridolinas Ambongo. Jis pristatė tuos sielovadininkams Afrikoje keblius atvejus, kai Evangelijos žinią nori priimti pagal vietinius papročius poligaminėje šeimoje gyvenantys asmenys. Tai labai rimtas pastoracinis iššūkis.
Atvirai ir su dideliu pastoraciniu rūpesčiu kardinolo iškeltą problemą kai kurie Bažnyčios gyvenimo stebėtojai priėmė kaip tam tikrą staigmeną, nes Kinšasos arkivyskupas prieš keletą mėnesių buvo į save patraukęs dėmesį dėl sprendimo atmesti dokumentu Fiducia supplicans suteikiamą galimybę tam tikrais atvejais laiminti tos pačios lyties poras.