„Karas yra beprotybė, jis turi būti sustabdytas“, – šiuos popiežiaus Pranciškaus žodžius pakartojo Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Pietro Parolinas portalui „Vatican News“ duotame interviu dar kartą aiškindamas, kokia yra Šventojo Sosto pozicija.
Šventasis Sostas laikosi pozicijos, kurią ne kartą girdėjome iš popiežiaus lūpų: karui griežtas „Ne“, karas yra beprotybė, jis turi būti sustabdytas, sakė kardinolas.
„Prieš akis turime siaubingus vaizdus iš Ukrainos: aukos tarp civilių gyventojų, moterų, senelių, vaikų. Skauda širdį, kai matome ištuštėjusius miestus, milijonus pabėgėlių. Tik tas, kuris turi akmeninę širdį, gali likti abejingas ir leisti, kad žudynės tęstųsi, kad toliau tekėtų kraujo ir ašarų upės. Kreipdamiesi į visų sąžinę, prašome nedelsiant nutraukti kovas.“
Kardinolas paminėjo labai iškalbingą ir precedento neturėjusį popiežiaus gestą – apsilankymą Rusijos ambasadoje, taip pat savo telefoninį pokalbį su Rusijos užsienio reikalų ministru.
„Jam pakartojau popiežiaus raginimą nedelsiant nutraukti ugnį. Prašiau nutraukti kovas ir konfliktą išspręsti derybomis. Primygtinai reikalavau, kad būtų gerbiami civiliai gyventojai ir kad būtų sukurti humanitariniai koridoriai. Taip pat pakartojau, kad Šventasis Sostas yra pasirengęs bet kokiam tarpininkavimui, kuris galėtų prisidėti prie taikos Ukrainoje.“
Skauda širdį, kai matome ištuštėjusius miestus, milijonus pabėgėlių.
Karas yra tarsi vėžys, kuris auga, plečiasi ir maitinasi pats savimi. Patekome į sūkurį, iš kurio sunku išsiveržti, o jo pasekmės gali būti neapskaičiuojamos ir žalingos visiems.
„Kai konfliktas tęsiasi, kai daugėja beginklių aukų, sunku pasukti atgal, bet tai nėra neįmanoma“, – sakė kardinolas.
„Reikia visomis išgalėmis siekti derybų, eiti visais įmanomais keliais sprendimo link, atkakliai imtis taikos iniciatyvų. Negalime pasiduoti smurto ir neapykantos logikai“, – pridūrė jis.
Kardinolas priminė, kad Bažnyčios socialinis mokymas visada pripažino ginkluoto pasipriešinimo agresijos akivaizdoje teisėtumą. Tačiau net ir matant, kas vyksta, visada reikia klausti: ar darome viską, kas įmanoma, kad pasiektume paliaubas? Ar ginkluotas pasipriešinimas yra vienintelė išeitis?
„Suprantu, kad šie žodžiai moterų ir vaikų žudymo, milijonų pabėgėlių, naikinamos šalies akivaizdoje gali skambėti utopiškai“, – sakė kardinolas Pietro Parolinas. „Tačiau taika nėra utopija. Gresia pavojus daugybei žmonių gyvybių, kurias reikia nedelsiant gelbėti. Todėl reikia plataus masto politinių ir diplomatinių iniciatyvų, kad būtų nutraukta ugnis ir pradėtos derybos dėl nesmurtinio sprendimo. Šventasis Sostas yra pasirengęs padaryti viską, kas įmanoma.“